253798
۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کودکان کار

توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار

سرپرست سازمان خدمات شهرداری تهران نوشت: روز جهانی مقابله با کار کودک، فرصت خوبی برای افزایش آگاهی مسائل مربوط به کار کودکان است.

به گزارش کودک پرس ، سید محمد نقیب سرپرست سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در یادداشتی نوشت:روز جهانی مقابله با کار کودک، فرصت بسیار خوبی بود برای افزایش آگاهی درباره مسائل مربوط به کار کودکان و ترویج حقوق ذاتی کودکان که طبیعتاً در این روز، مردم و سازمان‌های مختلف مردم نهاد از جمله (NGO ها، گروه‌های جهادی و سمن‌ها) با برگزاری سمینار‌ها و یا مراسم‌های مختلف به اقداماتی مانند آگاهی بخشیدن، حمایت از برنامه‌ها و پروژه‌های مبارزه با کار کودکان و ارتقاء شرایط زندگی کودکان در معرض آسیب پرداخته یا می‌پردازند.

سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در همین راستا اقدامات ویژه‌ای انجام داده و با ایجاد ۳۸ مرکز استعدادیابی، توانمندسازی و آموزش و همچنین جذب حدود ۷ هزار کودک کار و خیابان گام‌هایی بلند در راستای مقابله با استثمار کودکان برداشته است.

ارائه فرصت‌های آموزشی و تحصیلی برای کودکان به عنوان جایگزین مناسب برای کار کودکان می‌تواند باعث کاهش این موضوع شود و سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با کمک NGO‌ها تاکنون توانسته ۲۴۵۰ کودک کار را به آموزش و پرورش معرفی کند وارد چرخه تحصیل نماید که رقم بسیار قابل توجهی است. از طرفی آموزش و آگاهی دادن در مورد خطرات کار کودکان و حقوق ذاتی آن‌ها به جامعه و خصوصاً به والدین و یا کسانی که کودکان را به کار می‌گیرند، باید افزایش پیدا کند.

یکی دیگر از کار‌هایی که سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در همین راستا انجام داده، شناسایی و ارائه حمایت‌های اجتماعی به خانواده‌های این آسیب دیدگان است. بحث شناسایی و اتصال به خانواده و پس از آن مددکاری و مشاوره، اصلی‌ترین موضوعی است که ما در خصوص خروج کودک از چرخه کار و خیابان دنبال می‌کنیم. همچنین از طریق مراکز پویاشهر آموزش و توانمندسازی را برای خانواده‌های کودکان نیز در نظر گرفته‌ایم.

بحث ساماندهی آسیب‌های اجتماعی از جمله کودکان کار و خیابان از همان ابتدا با آغاز دوره مدیریت شهری کنونی مورد توجه ویژه قرار گرفت و یکی از اهداف قرارگاه اجتماعی شهر تهران که با تدبیر دکتر زاکانی ایجاد شد ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابان در سطح پایتخت بود که گام‌های بسیار موثری در این زمینه برداشته شده و طی سه ماه گذشته در اجرای دو طرح ساماندهی آسیب‌های اجتماعی صد‌ها کودک کار و خیابان جذب و مورد ساماندهی قرار گرفته‌اند.

سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران طرح‌های ویژه‌ای برای کودکان مراکز پویا شهر در نظر گرفته که به عنوان طرح تابستانه به اجرا در خواهد آمد و چندی پیش نیز شرایطی فراهم شد تا بیش از ۷۰۰ کودک کار و خیابان از قسمت‌های مختلف برج میلاد بازدید کنند و به جشن و شادی بپردازند و این قبیل برنامه‌ها تا پایان تابستان تحت مناسبت‌های مختلف برای کودکان مراکز پویاشهر به اجرا در خواهد آمد.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار