253042
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
سلامتی کودکان

ورود دو واکسن به برنامه واکسیناسیون کودکان کلید خورد

وزیر بهداشت درباره جزییات واکسیناسیون کودکان با واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در کشور، گفت: در سال ۱۵۰۰ کودک به دنبال ضایعات ریوی و سینه پهلو فوت می‌کنند و تعدادی هم به همین علت بستری می‌شوند که از همین رو، واکسن پنوموکوک را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم و امروز رونمایی شد.

به گزارش کودک پرس ، وزیر بهداشت درباره جزییات واکسیناسیون کودکان با واکسن های پنوموکوک و روتاویروس در کشور، گفت: در سال ۱۵۰۰ کودک به دنبال ضایعات ریوی و سینه پهلو فوت می‌کنند و تعدادی هم به همین علت بستری می‌شوند که از همین رو، واکسن پنوموکوک را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم و امروز رونمایی شد.

صبح یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، «پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت» با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال و رونمایی از واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس (به صورت ویدئو کنفرانس با پایلوت استان بوشهر) با حضور وزیر بهداشت کلید خورد.

بهرام عین اللهی، در این مراسم گفت: این واکسیناسیون در هفت استان شروع می‌شود در سنین ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۱۲ ماهگی تزریق می‌شود.

وی در ارتباط با واکسن روتاویروس نیز افزود: ویروس روتا باعث بیماری اسهال و جهازهاضمه در کودکان می‌شود و منجر به بستری شدن آنها می‌شود. از همین رو، واکسن روتاویروس را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم.

عین اللهی گفت: این واکسن به صورت خوراکی است و در ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۶ ماهگی به کودکان داده می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: بالای ۹۰ درصد از مردم کشورمان تحت پوشش برنامه واکسیناسیون قرار دارند.

در این مراسم، از سند رایگان شدن کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی نیز رونمایی شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه درمان کودکان یک امر پایه در حوزه نظام سلامت به حساب می‌آید، افزود: موضوع درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال مورد توجه دولت قرار گرفت و شخص رئیس جمهور از این موضوع به طور کامل حمایت کرد.

عین اللهی تاکید کرد: اگرچه کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های متعدد روبرو است اما در مسیر ارائه خدمات درمانی رایگان کودکان زیر ۷ سال گام برداشتیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال به رغم اینکه هزینه‌بر است، اما یک سرمایه‌گذاری برای نظام سلامت کشور به حساب می‌آید.

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال، یک اقدام ارزشمند است.

وی درباره واکسن پنوموکوک افزود: در روزهای پایانی سال گذشته تزریق پایلوت واکسن پنوموکوک در بندر خمیر انجام شد و در حال حاضر در ۷ استان و ۱۹ دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی این واکسن تزریق می‌شود.

فرشیدی درباره واکسن روتاویروس نیز گفت: تزریق واکسن روتاویروس تا پیش از فصل تابستان در تمام کشور اجرا می‌شود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار