251068
۰۶ بهمن ۱۴۰۲
پزشکی و سلامت

آیا هر سرفه و خس خس سینه ای در کودکان علامت آسم است ؟

خس خس سینه زمانی علامت آسم و یا حساسیت راه های هوائی است که در زمان بازدم شنیده شود. یعنی زمانی که کودک نفس خود را بیرون می دهد.

به گزارش کودک پرس ، دکتر محمد رضا مدرسی، فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان گفت: همانگونه که والدین عزیز اطلاع دارند سرفه یک علامت شایع در کودکان می باشد.نکته مهم تشخیص سرفه ناشی از حساسیت راه هوائی و آسم از یک سرفه ساده بوده که بدنبال سرماخوردگی مشاهده می شود.خصوصیت سرفهای که علت آن حساسیتی راههای هوائی است بهشرح زیر می باشد :

سرفه خشکی که بیش از 2 الی سه هفته طول کشیده باشد.

سرفه ای که در شب و هنگام خواب شدت می یابد.

سرفه ای که بدنبال فعالیت و ورزش بدتر می شود.

سرفه ای که بنبال گریه و یا خنده بدتر می شود.

سرفه ای که بدنبال تماس با عوامل محرک همانند دود سیگار و دود اسپند شدت می یابد.

تاکید می شود که سرفه بیماران آسمی و یا حساسیت راه های هوائی خشک بوده و مرطوب و خلطی نمی باشد. در صورتیکه سرفه مزمن کودک خلطی باشد لازم است علل دیگری غیر از آسم که بسیار مهم می باشند مورد بررسی قرار گیرند.

آیا هر خس خس سینه ای علامت آسم است ؟

یکی از شکایات شایع والدین در زمان مراجعه به پزشک خس خس سینه ای است که از قفسه سینه کودک بیمار شنیده می شود. این صدا غالبا مابین کتف های کودک نیزاحساس می کنند.

خس خس سینه زمانی علامت آسم و یا حساسیت راههای هوائی است که در زمان بازدم شنیده شود. یعنی زمانی که کودک نفس خودرا بیرون می دهد.

بیشتر شکایت مادران در این زمینه صدای خس خسی است که در زمان دم می شوند؛ این نوع خس خس ممکن است ناشی از انسداد بینی و وجود ترشحات در آن باشد که اکثرا با استفاده از قطره بینی و تمیز کردن ترشحات آن از بین می رود.

به صدائی که والدین در زمان دم می شنوند در اصطلاح انگلیسی راتل گویند. این صداعلامت بیماری آسم نیست و نباید والدین از آن نگران شوند اگرچه معاینه کودک توسط پزشک ضروری است.

برچسب ها :
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار