250018
۲۰ آذر ۱۴۰۲
نشست خبری

مرکز نوآوری امید اولویتش در عرصه کودک و نوجوان است

دبیر هنری نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» گفت: مرکز نوآوری امید از سال ۱۴۰۲ اولویتش را در عرصه کودک و نوجوان گذاشته و به عنوان نخستین شتاب‌دهنده در حوزه کودک و نوجوان، برای پذیرش محصولات در سه شکل طرح، ایده و محصول شکل گرفته است.

به گزارش کودک پرس ، نشست خبری نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» یکشنبه- ۱۹ آذرماه- با حضور قاسم صادقی معاون پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع)، محمدجواد استادی رییس فضای مجازی هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، امیر نادری مدیر مرکز نوآوری امید و محمد آبشار دبیر رویداد «سکو» برگزار شد.

امین نادری در ابتدای نشست اظهارداشت: ما در مرکز امید برای شروع فعالیت رویداد «سکو» و با موضوع نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد (ص) گردهم آمدیم. مرکز نوآوری امید از سال ۱۴۰۲ اولویتش را در عرصه کودک و نوجوان گذاشته و به عنوان نخستین شتاب‌دهنده در حوزه کودک و نوجوان، برای پذیرش محصولات در سه شکل طرح، ایده و محصول شکل گرفته است.

وی گفت: فراخوان رویداد «سکو» از امروز منتشر شد و اواخر دی ماه نیز اختتامیه آن برگزار می‌شود.

نادری درباره جوایز رویداد «سکو» بیان کرد: کار برای امام رضا(ع) است و علاوه بر تقدیرهای مادی و حمایت‌های استارتاپی یک فرصت ویژه ایجاد کردیم که در آیین اختتامیه، برگزیده‌ها اعلام و علاوه بر لوح تقدیر و تندیس جوایز در سه سطح بیست، پانزده و ده میلیون جوایزی اهدا می‌شود، فیلم‌های برگزیده از سوی مرکز امید حمایت می‌شوند. آثار برگزیده در حرم امام رضا (ع) به نمایش درمی‌آیند و جذب آثار به مدت یک ماه ادامه دارد.

مدیر مرکز نوآوری امید اظهارداشت: در حال حاضر ما دو سازوکار جدی در مرکز نوآوری امید داریم؛ اول «آزمایشگاه نوآوری» است که پذیرش طرح و ایده را دارد و شرایطی را فراهم می‌کند تا به نسخه اصلی ایده برسند. دوم «نهالستان» است که میزبانی تیم‌هایی را می‌کند که کاری برای کودک و نوجوان انجام می‌دهند و حمایت خواهیم کرد. اگر کسی در حوزه کودک و نوجوان طرح و ایده دارد، ما از آنها حمایت می‌کنیم و در حال حاضر مرکز نوآوری امید تنها مرکزی است که این کار را انجام می‌دهد.

وی گفت: تلاش داریم از تیم‌های شهرستانی نیز حمایت کنیم و در فاصله چندین ماهه چندین تیم شناسایی شدند و جلسه برگزار کردیم که حتی به مرحله عقد قرارداد هم رسیدیم.

نادری افزود: تیم‌هایی که نیاز به استقرار و فضا دارند، ما در کارستان بهارستان میزبان‌شان هستیم و جنس سوم حمایت‌هایمان شبکه‌ای است که امکانات اینجا در اختیار قرار می‌گیرد.

مدیر مرکز نوآوری امید درباره بحث کپی رایت ایده‌های مطروحه در این جشنواره و مرکز اظهارداشت: بحث کپی رایت این روزها یک معضل است و واقعا در جشنواره‌ها مشکل ایجاد می‌کند اما از سمت ما تعهداتی درباره محرمانگی طرح‌ها ارائه می‌شود. همچنین ما منتور حقوقی و کسب و کار داریم که راهنمایی می‌کنند و نکته دوم درباره اجرای یک طرح است که ممکن است به ذهن چند نفر رسیده باشد.

وی درباره صادرات صنایع خلاق هم بیان کرد: اگر صنایع خلاق ما به دنیا صادر نشود شکست قطعی است محصولات اسباب بازی هم همین طور است. الان ما بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را در حدی به دست گرفتیم و با چند تیم هم حتی محصول به استرالیا، عمان و قطر می‌فرستیم و این جزء برنامه ویژه ما است که اولویت‌مان حمایت از تیم ها برای حضور در خارج از کشور باشد. در هر حال، در اول راه صادرات صنایع خلاقه هستیم.

موضوع‌های محوری جشنواره «سکو»

معاون پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) نیز در این نشست گفت: جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) در سازمان علمی فرهنگی آستان قدس و در پنج محور موضوعی تعریف شده است که در غربالگری اولیه، آثار باید مورد تایید قرار گیرند. موضوعات محوری شامل توسعه و ترویج فرهنگ و اندیشه رضوی، خدمت رضوی، ادب حضور(همه خادم الرضاییم)، توسعه وقف و نذر و سوغات زائر هستند.

قاسم صادقی افزود: جشنواره در شهرهای تهران، قم، اصفهان، شیراز و تبریز برگزار می‌شود. رویداد سکو در تهران حول محور اسباب بازی، قم در خانه اشراق و تبریز با پارک علم و فناوری محور شمال غرب صنایع خلاق در نظر گرفته شده است. از دوره دوم جشنواره صنایع خلاق فرهنگی، رویداد با عنوان «سکو» به صورت دوسالانه برگزار خواهد شد و در واقع این رویداد در دوره اول، غربال دوسالانه است.

صادقی درباره جوایز رویداد بیان کرد: جوایز نهایی سطح یک هشت سکه تمام بهار، سطح دو، پنج سکه و سطح سه، سه سکه تمام بهار خواهد بود. به احتمال خیلی زیاد بهمن ماه امسال اختتامیه جشنواره صنایع فرهنگی خلاق عالم آل محمد (ص) را خواهیم داشت. همچنین یک سال روی این خدمات و ایده‌ها کار می‌کنیم و آنها را تبدیل به محصولات قابل استفاده می‌کنیم که از دوره دوم نیز رویداد، به صورت دوسالانه برپا می‌شود.

زبان هنر مهمترین ابزار برای امتداد مفاهیم دینی است

در ادامه دبیر هنری جشنواره «سکو» اظهارداشت: مهمترین رسالت ما تقویت گفتمان زیارت در آستان قدس رضوی و نهادینه کردن آن است و بهترین زبان برای نهادینه کردن این گفتمان، زبان هنر است؛ از دیرباز به دلیل جهان شمولی و غیرمستقیم گویی زبان هنر، مهمترین ابزار برای امتداد مفاهیم دینی بوده است. صنایع خلاق فرهنگی می‌تواند شعار محوری ما را که امتداد زیست خلاق انسان معاصر است در جامعه فراهم کند.

محمدجواد استادی گفت: زنجیره‌ای از اتفاقات در بخش جشنواره جنبی با عنوان «گنجینه مهر» شکل می‌گیرد که هم به اقتصاد هنر کمک شود هم معنا را ترویج کنیم هم مفهوم را به سبک زندگی وارد کنیم. همچنین پارک‌های علم و فناوری، وزارت میراث فرهنگی، حوزه علمیه با مرکزیت آستان قدس رضوی اهتمام به برپایی جشنواره دارند و ما تلاش داریم در همان روزهای جشنواره و نمایشگاه زمینه عقد قرارداد و تجاری سازی محصولات را فراهم کنیم.

رییس فضای مجازی هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: تفاهم نامه‌ای با وزارت میراث فرهنگی در عرصه توسعه صنایع دستی منعقد کردیم تا بازار صنایع دستی را هم تامین کنیم.

وی با اشاره به بحث کپی رایت ایده‌های مطروحه بیان کرد: درباره حق رایت آستان قدس رضوی مکانیزمی دارد که اعتماد عمومی مردم را دارد و الان فرآیندها بسیار دقیق است و اگر لحظه‌ای اتفاقی بیفتد نهادهای نظارتی در آستان وجود دارد و سامان خواهد یافت.

استادی درباره جشنواره صنایع خلاق و ارتباط آن با فضای دانشگاهی اظهارداشت: در حال حاضر فضای آستان قدس و جشنواره با خود دانشگاه امام رضا (ع) مرتبط است. ما در عرصه صنایع خلاق به جز این جشنواره به انتشار کتاب هم در عرصه صنایع خلاق دست زدیم تا ادبیات در این عرصه داشته باشیم. بنابراین در ارتباط با فضای دانشگاه کار را جدی دنبال می کنیم و با دانشگاه‌های هنری کشور مرتبط هستیم. سایت جشنواره هم تا زمان برپایی جشنواره اواخر بهمن نشست‌های تخصصی در عرصه دانشگاهی برگزار خواهیم کرد.

در پایان نشست خبری، نیز پوستر نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» رونمایی شد. نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم محمد(ص) با عنوان «سکو» با همکاری آستان قدس رضوی و مرکز نوآوری امید برگزار می‌شود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار