248182
۰۳ مهر ۱۴۰۲
بازگشایی مدارس

چگونه دانش آموزان را سحر خیز کنید؟

دیر بیدار شدن کودک و تاخیر در مدرسه از جمله مشکلات روزهای آغازین سال تحصیلی است که می توان با راهکارهایی آن را اصلاح کرد

به گزارش کودک پرس ، یکی از دغدغه های مهم پدر و مادرها با بازگشایی مدارس دیر بیدار شدن کودکشان و تاخیر او برای حضور در مدرسه است . برخی از کودکان صبح ها دیر از خواب بیدار می شوند و به همین علت بیدار کردن آن ها برای حضور در مدرسه بسیار سخت است.

سخت بیدار شدن آنها باعث ایجاد تنش و فشارهای روحی در خانواده می شود زیرا بیشتر پدر و مادرها، در باره دیر رسیدن فرزندان شان به مدرسه دائما نگران هستند و با بیدار شدن آنها مشکل دارند. اگر فرزند شما چنین مشکلی دارد ،راهکارهایی که در این بخش از نمناک ارائه می کنیم می تواند کمک کننده باشد .

خوردن شیر و بادام قبل از خواب:
برای اینکه فرزند شما خواب عمیق و آرامی را در طول شب تجربه کند و شب ها از خواب بیدار نشود و چرخه خواب او بر هم نریزد ، بهتر است هر شب یک ساعت قبل از خواب مخلوط یک لیوان شیر و 5 عدد بادام خام آسیاب شده را بنوشد زیرا این نوشیدنی باعث افزایش ترشح سروتونین و ایجاد آرامش روانی در بچه ها می شود.

زود خوابیدن در شب ها :
کودکان از 5 تا 12 سالگی، حداقل به 11-10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. اگرخواب شبانه کودک شما کمتر از این میزان است و او ساعت 9 شب نمی خوابد بهتر است ساعتی بعد از صرف ناهار 1 تا 2 ساعت بخوابد اما این خواب نباید نزدیک غروب و ساعات شب باشد زیرا در خواب شبانه اختلال ایجاد می کند.

خواب ظهر سبب می شود کودک سرحال تر شود و کمبود خواب او جبران گردد و در صورتی که تا ساعت 10 و نیم نیز بیدار بماند صبح احساس خواب آلودگی نکند.

اگر کودک شما شب دیر می خوابد و خواب بعد از ظهر نیز ندارد ، این کمبود خواب ممکن است موجب اختلال در تمرکز و یادگیری او شود اما کامل شدن چرخه خواب شبانه روزی کودک سبب می شود او صبح ها به سختی از خواب بیدار نشود.

تغییر عادات کودک
اغلب بچه ها در روزهای تعطیل یا بلند تابستان دیر از خواب بیدار می شوند . برای تغییر این عادت، از یک هفته یا ده روز قبل از شروع مدارس، کم کم ساعت خواب و بیداری کودک را تنظیم کنید و هر شب نیم ساعت زودتر فرزندتان را به تختخواب بفرستید و هر روز صبح یک ربع زودتر او را بیدار کنید.

تنظیم دمای اتاق کودک
در روزهای سرد پاییز و زمستان اگر اتاق کودک سرد باشد او دوست دارد در رختخواب خود بماند و اگر دمای هوا گرم باشد سبب خواب آلودگی او می شود بنابراین برای اینکه کودک به موقع بیدار شود دمای اتاق را تنظیم کنید. دمای اتاق باید معتدل باشد. باز گذاشتن اندکی از پنجره اتاق کودک سبب می شود هوای تازه صبحگاهی وارد اتاق شود و به سحرخیزی او کمک کند.

تنظیم نور محیط
از نور محیط نیز به نفع خود استفاده کنید. هنگام شب و با نزدیک شدن به ساعات خواب، نور چراغ ها را کم کنید. صبح نیز کودک را در نور و روشنایی قرار دهید. این تغییر نور کمک می کند تا مغز کودک راحت تر به این چرخه خواب و بیداری عادت کند.

با آرامش بیدار کردن بچه ها
معمولا والدین کودکان خود را با صدای بلند از خواب بیدار می کنند .بیدار کردن بچه ها در ساعت های اولیه روز با عجله و سر و صدای زیاد آنها را بدخلق می کند و اثر روانی منفی ای روی آنها می گذارد. به والدین توصیه می شود برای بیدارکردن بچه ها، ابتدا آرام در اتاق را باز کنند و سپس یک چراغ با نور کم روشن کنند و سپس فرزند خود را با نوازش و الفاظ زیبا و محبت آمیز، بیدار کنند.

این نکته مهم است برای بیدار کردن فرزندمان نباید از داد و فریاد و نیز تنبیه استفاده کنیم، زیرا این کار باعث اضطراب او می شود.

کوک کردن ساعت
اگر هر روز فرزندتان را خودتان از خواب بیدار می کنید، این کار کودک را به مرور زمان دچار مشکل می کند و آنها هیچ گاه خودشان از خواب بیدار نمی شوند زیرا مطمئن هستند کسی آنها را به موقع بیدار می کندو نمی گذارد دیرشان شود به این ترتیب آنها افرادی مسئولیت پذیر بار نمی آیند.
برای فرزندتان یک ساعت رومیزی بخرید و نحوه تنظیم و کوک کردن آن را به او یاد دهید تا او با صدای زنگ ساعت بیدار شود .

اگر کودکتان صبح زود از خواب نمی تواند برخیزد او را تنبل یا بد اخلاق نخوانید بلکه بهتر است ساعت او را ده دقیقه جلوتر کوک کنید تا او بعد از زنگ خوردن ساعت بتواند ده دقیقه بیشتر بخوابد.

تهیه صبحانه گرم برای بچه ها
برای تشویق بچه ها به بیدارشدن راحت در صبح زود، یک صبحانه گرم و شیرین آماده کنید . عطر نان تازه، چای، مربا، قهوه یا تخم مرغ گرم باعث تحریک اشتهای کودک شده و موجب بیدار شدن او از خواب می شود.

کودکی که صبحانه نخورد و به مدرسه برود همان ساعات اولیه صبح به میزان قابل توجهی دچار افت قند خون می شود و نمی تواند به خوبی درس هایش را بیاموزد. صرف صبحانه قدرت فراگیری دانش آموزان را بشدت افزایش می دهد.

تشویق کردن
برای سحرخیز شدن بچه ها، او را تشویق روانی کنید و برای او از فواید سحرخیزی صحبت کنید . اگر او صبح زود از خواب بیدار شد برایش جایزه های کوچک مثل خوراکی مورد علاقه و یا یک صبحانه خوشمزه و… در نظر بگیرید. در روزهای تعطیل ، نگذارید کودکتان بیش از اندازه بخوابد و فقط اجازه دهید او یک یا دو ساعت بیشتر استراحت کند.

زود شام خوردن
اگر پدر کودک شب دیر به منزل می آید ، کودک را گرسنه نگه ندارید و خودتان به همراه کودک در ساعات اولیه شب، کنار بچه ها شام بخورید تا کودک یاد بگیرد باید زمان مشخصی برای غذا خوردن داشته باشد.زود شام خوردن باعث می شود، کودک زودتر به خواب رود و صبح زودتر بیدار شود.

غذاهای چرب و سنگین به عنوان شام می تواند باعث خواب الودگی کودکان شود پس بهتر است تا برای شام از غذاهای ساده مانند سوپ و یا آش استفاده کنید.

نرفتن به مهمانی طولانی
شب پیش از مدرسه، دانش آموز نباید در مهمانی های طولانی که تا دیر وقت طول می کشد همراه با والدین شرکت کند یا تا دیر وقت به تماشای تلویزیون بنشیند.

کمک به کودک
از کودک خود بخواهید کیف و وسایل مدرسه اش را شب قبل آماده کند. آماده بودن وسایل مدرسه و لباس ها، درگیری فکری کودک را به هنگام صبح کم می کند و سبب می شود کودک راحت تر بلند شود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار