غربالگری شنوایی ۱۳ هزار کودک خراسان شمالی

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی از غربالگری شنوایی ۱۳ هزار کودک در استان خبر داد.

به گزارش کودک پرس ،محسن توحیدی مقدم، اظهار کرد: از شهریور سال گذشته تاکنون بیش از ۱۳ هزار کودک در استان غربالگری شنوایی در بدو تولد شد تا از معلولیت در این حوزه جلوگیری شود.

وی افزود: کودکانی که با غربالگری، مشکلات اختلالات شنوایی در آن ها دیده شود، برای تشخیص دقیق تر و اقدامات مداخله ای به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند.

وی به برنامه غربالگری تنبلی چشم در کودکان نیز اشاره کرد و گفت: این اقدام توسط سازمان از ابتدای اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و همانند سال‌های گذشته انجام می شود.

توحیدی مقدم اعلام کرد: از شهریور ماه سال گذشته تاکنون بیش از ۳۰ هزار کودک ۳ تا ۶ سال غربالگری چشم شده اند تا از تنبلی چشم در آن‌ها جلوگیری شود.

مدیرکل بهزیستی استان اظهار کرد: در برنامه غربالگری تنبلی چشم، کودکانی که دارای اختلالات بینایی باشند به اپتومتریست ها ارجاع داده می‌شوند و بعد از تشخیص دقیق در صورتی که نیاز به درمان های بیشتر یا جراحی باشد به چشم پزشک معرفی خواهند شد.

وی پیشگیری را سرلوحه کاری بهزیستی دانست و ادامه داد: به همین دلیل از ۸ صبح تا ۱۲ شب خدمات مشاوره ای توسط بهزیستی در استان انجام می شود و متقاضیان می توانند برای بهره‌مندی از آن با سامانه ۱۴۸۰ تماس بگیرند.

توحیدی مقدم افزود: خط ملی ۰۹۶۲۸ نیز برای مشاوره در حوزه اعتیاد آماده است تا از ۸ صبح تا ۸ شب به افراد در این حوزه مشاوره های لازم را ارائه دهد.

وی همچنین به پرداخت یارانه در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته بیش از ۳۴ میلیارد تومان به مراکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی، یارانه پرداخت شد.

مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی ادامه داد: طی سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان نیز یارانه به خانواده های تحت پوشش این مجموعه و استان پرداخت شد و ۳ هزار و ۹۰۰ نفر که پشت نوبت بودند نیز از خدمات ما بهره مند شدند.