246477
۲۹ مرداد ۱۴۰۱

رونمایی مجموعه شعر “دوچرخه فکر می‌کند به ما دوتا”

نشست رونمایی، نقد و بررسی کتاب «دوچرخه فکر می‌کند به ما دو تا» سروده عباسعلی سپاهی یونسی از تولیدات انتشارات کانون به همت آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش کودک پرس ،سمیه سلامی‌راد، کارشناس ادبی استان، با اعلام این خبر گفت: «دوچرخه فکر می‌کند به ما دو تا» عنوان آخرین اثر منظوم «عباسعلی سپاهی یونسی» است که عصر سه شنبه ۲۵ مرداد در سالن اجتماعات حوزه هنری خراسان رضوی رونمایی شد. کتابی شامل ۲۱ شعر در قالب‌های مختلف شعری که برای رده سنی نوجوان (بیش از ۱۵ سال) سروده شده و به‌همت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و در قطع پالتویی روانه بازار شده است.

سلامی‌راد افزود: این نشست با حضور تعدادی از شاعران مطرح خراسان، همچنین اعضا کارگاه‌های شعر و انجمن شاعران نوجوان آفتاب، برگزار شد.

در مراسم رونمایی از این اثر، استاد «محمدکاظم کاظمی» با اشاره به زیست شاعرانه و اخلاق‌مدارانه سپاهی یونسی گفت: بر خلاف تعداد زیادی از شاعران که سروده‌های آن‌ها از زندگی و زیست شخصی آن‌ها فاصله زیادی دارد، آنچه در آثار منتشرشده سپاهی یونسی می‌بینیم، در زندگی شخصی او نیز دیده می‌شود.

وی با اشاره به برخی دیگر از آثار سپاهی یونسی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از جمله «اولین صبح و سیب»، «یاد لبخندهایتان هستم»، «نه نخ شدم، نه خرس»، «شاید همین اطراف باشد»، «خسته نباشی خداجان» و «روستای من» از تلاش‌های سپاهی یونسی در حوزه تولید شعر کودک و نوجوان قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر «جواد محقق نیشابوری»، شاعر و منتقد ادبی ضمن بیان برخی نکات ادبی درباره اثر عباسعلی سپاهی یونسی گفت: یک شاعر موفق در نخستین گام باید «عاشق» باشد و شاعری که عاشق نباشد، شاعر موفقی نیست، چون پایگاهی برای آنکه شعر خود را حک کند وجود ندارد و نمی‌توان در خلأ شعر گفت.

وی افزود: سپاهی یونسی به‌واقع یک عاشق واقعی است و این در شعر او دیده می‌شود. سراسر کتاب او عشق است. عشق به انسان، هستی و طبیعت. همان چیزی که سپاهی با آن زندگی می‌کند.

محقق نیشابوری خاطرنشان کرد: فراز و فرودهای موجود در این دفتر شعر، چیزی از ارزش آن نمی‌کاهد. قله‌های این دفتر شعر بسیار زیاد است و به یک سلسله جبال مرتفع تشبیه می‌شود که قله و اوج‌های زیادی دارد و از این رو باید به وی تبریک گفت.

وی در ادامه گفت: سپاهی در این دفتر شعر نشان داده که یک شاعر تمام عیار و حرفه‌ای است. سپاهی آداب شاعری را می‌داند و شعر را می‌شناسد و می‌داند شعری که برای نوجوان سروده می‌شود، باید چگونه باشد تا از حوصله او خارج نشود. از این رو دفتر شعر او بسیار موفق است.

محقق خاطرنشان کرد: از جمله شاخص‌های دیگر این دفتر شعر این است که با هوشمندی کامل، از جلوه‌های مختلف طبیعت که دیگران آن را نمی‌بینند نیز در تصویرسازی شاعرانه و در درون‌مایه شعر خود استفاده کرده است و تنوع این درون‌مایه نیز بسیار زیاد است. این مشخص‌کننده تنوع در زندگی این شاعر نیز هست. از سوی دیگر نگاه‌های فلسفی، اجتماعی و انسانی بسیار درخشان و قوی نیز در شعر او دیده می‌شود.

«سید احمد میرزاده» شاعر، نویسنده و منتقد ادبی نیز در این مراسم گفت: عنوان این کتاب یعنی «دوچرخه فکر می‌کند به ما دو تا» در حقیقت امضای عباسعلی سپاهی یونسی را یدک می‌کشد. «دوچرخه» نه‌تنها به‌عنوان یک وسیله نقلیه که به‌عنوان نشان‌دهنده دغدغه‌های زیست‌محیطی سپاهی و «ما دو تا» حکایت از شعر عاشقانه او دارد.

وی افزود: سپاهی از نخستین کسانی بود که با تابوشکنی نسبت به اشعار دهه ۶۰ و ۷۰، در ادبیات کودک و نوجوان شعر عاشقانه سرود و توانست این موضوع را به‌خوبی ادامه دهد. میرزاده خاطرنشان کرد: طبیعت‌گرایی برای این شاعر، بخشی از وجود اوست و در کنار آن، به اشعار وی جنبه‌های عارفانه نیز بخشیده است.

وی تأکید کرد: سپاهی از جمله افرادی است که با گذشت بیش از ۳۰ سال سابقه در زمینه شعر و ادبیات کودک و نوجوان، هر اثر جدید او اتفاق جدیدی را رقم می‌زند و با وجود آنکه سخت‌ترین رده سنی را به‌عنوان مخاطب خود انتخاب کرده، توانسته است به‌خوبی حرمت شعر را نگه دارد.

 فاطمه سوقندی دانش‌آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی و از اعضا قدیمی کانون پرورش فکری مرکز سه نیشابور نیز ضمن حضور در این مراسم با نگاهی نقادانه به اشعار این کتاب، مسئله نوجوان را مسئله‌ای جدی دانست و گفت: سپاهی یونسی از معدود شاعرانی است که حس شاعرانه دارد و کارهای خوب او از پیوند جدی او با طبیعت، انسان و بشریت سرچشمه می‌گیرد.

وی افزود: سپاهی یونسی کار دشواری را انجام داده و برای مخاطبی شعر می‌سراید که دغدغه‌ها و نگاه او به دنیا در این سنین، دستخوش تغییرات فراوان است. سپاهی مقوله‌های مهمی از جمله عشق را در ادبیات خود قرار داده و توانسته است با مخاطب این سنین ارتباط درستی برقرار کند. طبیعت در شعر او مهربان است و سعی کرده است نوجوان غریبه با طبیعت را با آن آشتی دهد. ضمن آنکه به برخی مسائل سیاسی و اجتماعی نیز در آن به‌درستی پرداخته شده است.

«عباسعلی سپاهی یونسی» نیز در این مراسم ضمن تقدیر از حاضران در رونمایی این اثر گفت: خود را انسان خوشبختی می‌دانم که خداوند استعداد شعر را در وجود من قرار داده است.

وی افزود: البته این استقبال و حمایت‌های دوستداران شعر و ادبیات از آثار من، کار را برای ادامه مسیر برای سرودن اشعار خوب برای مخاطبان دشوارتر خواهد کرد.

خوانش شعر توسط برخی از شاعران و اعضا نوجوان، همچنین خوانش شعر از کتاب «دوچرخه فکر می‌کند به ما دو تا» توسط نوجوانان حاضر در جلسه، از دیگر قسمت‌های این برنامه بود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار