شوکه شدن دبیرکل سازمان ملل از گزارش قتل کودکان فلسطینی

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، گزارش ویژه سالانه‌ای با موضوع «کودکان و درگیری‌های مسلحانه» منتشر کرد.

به گزارش کودک پرس ،در این گزارش سالیانه آمده که بیشترین تعداد تخلفات در افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، جمهوری عربی سوریه، یمن و اراضی اشغالی فلسطین رخ داده است.

در این گزارش آمده که سازمان ملل ۲۹۳۴ مورد نقض فاحش حقوق کودکان در اراضی اشغالی از جمله قدس شرقی، نوار غزه و اسرائیل ثبت کرده که در آن ۱۲۰۸ کودک فلسطینی و ۹ کودک اسرائیلی مورد ظلم واقع شده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل در بخش دیگر این گزارش مقاومت فلسطین و گروه‌های وابسته به سازمان آزادی‌بخش فلسطین(ساف) را به جذب کودکان به عنوان نیروی نظامی متهم کرده است.

طبق یافته‌های به دست آمده در این گزارش ۶۳۷ کودک فلسطینی به اتهامات امنیتی در اسرائیل بازداشت شده‌اند که ۵۵۷ تن از این بازداشت‌ها در قدس اشغالی صورت گرفته است که ۸۵ کودک فلسطینی در حین بازداشت توسط نظامیان اسرائیلی مورد خشونت قرار گرفته که ۷۵ درصد از این خشونت‌ها فیزیکی بوده است.

به گزارش دبیرکل سازمان ملل؛ در مجموع ۸۸ کودک فلسطینی و ۲ کودک اسرائیلی (۶۴ پسر و ۲۴ دختر) بودند که ۶۹ تن از آنان در غزه و ۱۷ کودک دیگر در کرانه باختری از جمله بیت‌المقدس با استفاده ار گلوله جنگی عمدتا در خلال تظاهرات کشته شده‌اند که ۷۸ نفر از آنان را نیروهای اسرائیلی و ۸ کودک دیگر را گروه‌های فلسطینی کشته‌اند.

گوتروش آورده که جنگ در فلسطین منجر به معلولیت ۱۱۲۱ کودک فلسطینی و ۷ کودک اسرائیلی از جمله ۸۵۰ پسر و ۲۷۸ دختر شده است که ۶۸ تن از این کودکان در جریان انفجارها، گلوله‌باران و حملات هوایی و یا مین‌های بر جامانده از جنگ دچار معلولیت شده‌اند و ۱۵۳ کودک در اثر استنشاق گاز و ۱۳۳ کودک در نتیجه شلیک گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی آسیب دیده‌اند.

گوترش در ادامه افزود: «این تعداد کودک کشته و یا زخمی شده در جنگ توسط نیروهای اسرائیلی با استفاده از روش‌های مختلف، و عدم پاسخگویی مسئولان اسرائیلی، بسیار شوکه‌کننده است و من را نسبت به ادامه‌دار بودن این تخلفات نگران کرده است، نیروهای امنیتی باید حداکثر خویشتن‌داری خود را برای عدم استفاده از سلاح‌های کشنده به کار بگیرند زیرا اهمیت حفظ جان افراد امری اجتناب ناپذیر است و مسئولان باید اقدامات پیشگیرانه‌ای برای پایان دادن به زور علیه کودکان انجام دهند.»

وی در پایان نیز نسبت به افزایش شمار کودکان بازداشت شده توسط اسرائیل و خشونت فیزیکی علیه آنان ابراز نگرانی کرد.