245741
۱۲ تیر ۱۴۰۱

زنجان | ۱۶ کودک کار جدید طی ۳ ماهه نخست سال‌جاری شناسایی شدند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: طی ۳ ماهه سال‌جاری ۱۶ کودک کار جدید در شهر زنجان شناسایی شده‌اند و تحت پوشش بهزیستی استان قرار گرفتند.

به گزارش کودک پرس ،سلمان حسینی در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی و زنان استان زنجان، با اشاره به طرح حمایت اجتماعی از کودکان خیابانی بهزیستی زنجان شامل اقدام و عمل، عنوان کرد: رویکرد ما در مواجهه با کودکان کار باید بازنگری شود و سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باید کودکان را در کانون توجه قرار دهد و متناسب با سن کودک تلاش کند.

این مسئول با اشاره به اصول و مبانی فکری دوستدار کودک، اظهار کرد: طبق این اصول نگاه به کودک کار به عنوان یک کودک با مسئولیت نان‌آوری خانواده باشد و کرامت و حرمت انسانی کودک کار حفظ شود. همچنین حریم خصوصی کودکان کار باید حفظ شود و به هویت و استقلال کودکان احترام گذاشته شود.

وی با اشاره به ۳ برنامه در راستای حمایت از کودکان کار، گفت: این ۳ برنامه شامل پذیرش که شناسایی و جذب کودکان خیابانی است. دوم بازتوانی است که هدف از این مورد تامین نیاز اولیه برای رشد و استقلال سنی کودکان کار و سوم پیگیری که مجموعه اقدامات کارشناسی را برای ارتقاء وضعیت کودکان کار را شامل می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به وظایف شهرداری و کمیته امداد امام خمینی (ره) در خصوص متکدیان، بیان کرد: در این مسئله وظیفه جمع‌آوری متکدیان به عهده شهرداری است و در مرحله بعد سازماندهی و نگهداری از این افراد را بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) بر عهده دارد.

این مسئول با اشاره به نقش ارگان‌های مختلف در زمینه سازماندهی و نگهداری کودکان کار، گفت: در این مساله دستگاه‌های مختلفی از جمله بیمه سلامت استان، آموزش و پرورش، شهرداری، نیروی انتظامی، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و … دخیل هستند و همکاری دارند.

حسینی با اشاره به آمار مربوط به کودکان کار، اظهار کرد: از سال ۹۴ تا اواخر سال ۱۴۰۰، تعداد ۴۰۰ نفر کودک کار شناسایی شده است؛ همچنین استان زنجان جزو استان‌هایی است که کودکان کار دارای خانواده هستند.

وی خاطرنشان کرد: در استان زنجان ۵ شهرستان دارای اورژانس اجتماعی هستند و همشهریان و هم‌استانی‌های محترم در صورت مشاهده کودکان کار می‌توانند با شماره تلفن ۱۲۳ به صورت ۲۴ ساعته تماس حاصل کنند و کارشناسان ما در این مراکز آماده خدمات‌رسانی و رسیدگی به این افراد هستند.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار