افتتاح جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بدست فرزندان شهیدان مدافع حرم

دو فرزند شهدای مدافع حرم با اعطای لوح و هدیه تقدیر شدند و به نمایندگی از بچه‌های استان همدان، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را به صورت رسمی افتتاح کردند.

به گزارش کودک پرس ،بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، عصر روز گذشته (سه‌شنبه ۳۱ خرداد)، در پیاده‌راه بوعلی همدان با اجرای گروه عروسک‌های غول‌پیکر و شادپیمایی سایر گروه‌های نمایشی و با استقبال گسترده شهروندان همدانی آغاز شد.

در این آیین، خردسالان، کودکان و نوجوانان همدان، همراه والدین، حضور داشتند که شادپیمایی آن‌ها از میدان بوعلی تا میدان امام (ره) انجام و مراسم رسمی،  در تماشاخانه سیار برگزار شد.

در آغاز مراسم، پس از قرائت قرآن‌کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پخش شد و سپس در میان پایکوبی و شادی کودکان و نوجوانان، با همراهی مجری، برنامه ادامه یافت.

در ادامه مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، به سخنرانی پرداخت و گفت: «بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، پس از دو دوره وقفه به دلیل شیوع کرونا با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» و با هدف حمایت از آثار هنری خلاق از امروز برگزار خواهد شد.»

او سپس، پیامِ محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به کودکان و نوجوانان همدان را خواند.

در ادامه پس از پخش نماهنگی با عنوان «علی کوچولو» که به فرزندان شهدای مدافع حرم تقدیم شد، امیر مشهدی‌عباس، دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، ضمن اشاره به این‌که هیجان و اشتیاق این برنامه هر فردی را به شوق می‌آورد، یادآور شد: «در این دوره از جشنواره، ۷۶ اثر حضور دارند. همچنین ۳ نمایش از کشورهای یونان ، ارمنستان و ترکیه به صحنه خواهند رفت و تعدادی کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد و کودکان، نوجوانان و هنرمندان می‌توانند در این کارگاه‌ها ثبت‌نام و در آن شرکت کنند.»

او افزود: «هفتاد درصد آثار از شهرستان‌های مختلف در این جشنواره حضور دارند و قصد داریم در این رویداد پروانه‌های خیال را در دل بچه‌ها به پرواز درآوریم. نمایش‌ها در تمام شهرستان‌ها و حتی مناطق محروم استان همدان اجرا خواهند شد.»

مشهدی‌عباس یادآور شد: «تالار شهید مظاهریه و مهدیه به صورت رایگان میزبان مخاطبان جشنواره هستند و به منظور تماشای نمایش‌های این تماشاخانه‌ها نیاز به تهیه بلیت نیست. همچنین مردم و علاقه‌مندان می‌توانند با پیاده‌روی در خیابان‌های شهر، تماشاگر نمایش‌های خیابانی نیز باشند. افرادی که این امکان را ندارند نیز می‌توانند آثار نمایشی را از طریق تلویزیون تئاتر ایران تماشا کنند.»

در ادامه از ابوالفضل هزاره، فرزند شهید مهدی هزاره و طاهره قاسمی، فرزند شهید مصطفی قاسمی (دو فرزند شهیدان مدافع حرم) با اعطای لوح و هدیه تقدیر شد و آن‌ها به نمایندگی از بچه‌های استان همدان، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را به صورت رسمی افتتاح کردند.

«ململ»، عروسک معروف برنامه‌های کودک و نوجوان، حمید گلی و محمد فروتن، مهمان‌های بعدی این مراسم بودند و به اجرای برنامه برای کودکان حاضر در این برنامه پرداختند.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران‌زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری‌امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنر‌های نمایشی ایران، وزارت آموزش‌و‌پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.