۳۰ هزار خانواده در سامانه فرزندخواندگی ثبت نام کردند

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور: بیش از ۷۰ درصد خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی، متقاضی کودک زیر ۲ سال هستند.

به گزارش کودک پرس ،معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فرآیند فرزندخواندگی در کشور گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار خانواده در سامانه فرزندخواندگی ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ثبت نام ۱۷ هزار خانوار تکمیل شده است و اگر امروز کودکی شرایط سرپرستی داشته باشد، فرزند را به این خانواده‌ها تحویل خواهیم داد.

محمد نصیری خاطرنشان کرد: در سال گذشته در مجموع ۶۱ نوزاد در کل کشور در خیابان رها شده‌اند که عموما در نزدیکی شیرخوارگاه‌ها بوده است و اين نوزادان با تماس مردمی یا مداخله مددکاران ما یا اورژانس اجتماعی، اورژانس یا پلیس، ابتدا به قرنطینه درمانی و بیمارستان و سپس به شیرخوارگاه منتقل می‌شوند و بعد فرآیندهای بعدی انجام می‌شود، چراکه ممکن است کودکی که به این صورت پیدا می‌شود مفقودی باشد و بنابراین باید در خصوص رهاشدن این نوزادان صحت‌سنجی انجام شود.

وی با اشاره به فرآیند فرزندخواندگی گفت: این فرآیند در قانون تعیین شده است و باید آگهی این نوزاد منتشر شود و همچنین پانگاری از نوزاد صورت بگیرد و فرآیندهای قانونی هم در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و هم در آیین نامه هیات وزیران مشخص شده است.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: بعد از این مراحل به سرعت فرآیند فرزندخواندگی را انجام می‌دهیم و در خصوص واگذاری فرزند به خانواده آیین نامه و قانون وجود دارد که اگر کسی بخواهد فرزندی را به سرپرستی قبول کند و برای این فرزند شناسنامه بگیرد باید یک سری فرآیندهای قانونی را طی کند که ابتدایی‌ترین کار ثبت نام در سامانه فرزندخواندگی است و باید فرآیندهای مختلفی در حوزه سلامت روان، سلامت جسمی خانواده و موضوعات مربوط به پزشکی قانونی برای تایید صلاحیت خانواده، ارائه آموزش‌های لازم به خانواده، معرفی کودک، قبول کودک از سوی خانواده و ارجاع به مرجع قضایی در کوتاه‌ترین زمان طی شود.

آقای نصیری گفت: این فرآیند از ابتدای شروع فعالیت‌های فرزندخواندگی حدود ۶ ماه زمان می‌برد تا یک خانواده سرپرستی کودکی را برعهده بگیرد و همانطور که بيان شد؛ در حال حاضر ثبت نام ۱۷ هزار خانواده متقاضی در سامانه تکمیل شده است و منتظر کودک هستند.

وی با بیان اینکه جنس کودکانی که در بهزیستی نگهداری می‌شوند متفاوت است، خاطرنشان کرد: حدود ۹ هزار کودک در مراکز شبه خانواده و شیرخوارگاه نگهداری می‌شوند که بیش از ۹۰ درصد این کودکان بدسرپرست هستند یعنی قابلیت فرزندخواندگی ندارند به طور مثال مادر کودک محکومیت حبس دارد یا پدر و مادر اختلاف دارند و در حال حاضر به دلیل این اختلاف کودک رها شده است و بنابراین، این کودک قابلیت فرزندخواندگی ندارد و البته خانواده‌ها هم متقاضی این کودکان نیستند مگر در موارد استثنایی که صلاحیت پدر و مادر توسط قانونگذار سلب شده باشد. که در موارد حاد این اتفاق می‌افتد و صلاحیت والدین سلب می‌شود و این کودک وارد فرآیند فرزندخواندگی می‌شود.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کودکانی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند در سنین مختلف هستند، گفت: ۹۴ درصد از متقاضیان فرزندخواندگی متقاضی کودکان کمتر از ۵ سال هستند همچنین ۷۲ درصد خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی متقاضی کودک زیر دو سال هستند.

وی افزود: از کودکانی که به مراکز بهزیستی سپرده می‌شوند برخی دارای بیماری و معلولیت هستند و بسیاری از خانواده‌ها نیز به دنبال کودکان سالم هستند. وقتی این موارد در کنار هم قرار می‌گیرد مشخص می‌شود که تعداد کودکانی که شرایط فرزندخواندگی را دارند بسیار محدود می‌شود.

به گفته آقای نصیری، آمارهایی که مطرح می‌شود که روزانه چندین کودک رها می‌شوند، کذب محض است ما اگر فرزندی داشته باشیم که شرایط فرزندخواندگی را داشته باشد یک روز هم در سپردن این فرزند به یک خانواده تعلل نخواهیم کرد.