شیوع فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان ایرانی افزایش یافته است

رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران گفت: فشارخون بالا در کودکان و نوجوانان به دلیل مصرف غذاهای آماده، بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب بویژه در دوران همه گیری کرونا ( ۲ سال اخیر) رو به افزایش است.

به گزارش کودک پرس ،دکتر ایرج خسرونیا افزود: همه گیری کرونا طی ۲ سال اخیر  آسیب های زیادی جسمی  از جمله نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب و مصرف غذاهای ناسالم به دلیل قرنطینه بودن خانگی به کودکان و نوجوانان وارد کرد و شیوع بیماریهای غیرواگیر بویژه فشار خون بالا را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: البته کودکان و نوجوانانی که به تنگی عروق کلیه و بیماریهای قلبی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.

خسرونیا ادامه داد: فشار خون بالا یکی از عوامل خطرساز بیماریهای قلبی است و به اعضای حیاتی مهم مانند مغز، قلب، کلیه و چشم آسیب جدی وارد می کند، با توجه به این بیماری بدون علامت بوده، قاتل بیصدا نامیده می شود و باید به موقع تشخیص و درمان شود.

این متخصص بیماریهای داخلی تصریح کرد:  فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود که این امر منجر به حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی  شده، زیرا افزایش‌ فشار وارده‌ از جریان‌ خون به‌ دیواره‌ رگ‌های‌ خونی‌ منجر به این بیماری می شود.

به گفته خسرونیا، فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا بوده ، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است. رژیم‌های نادرست غذایی، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک  از جمله عوامل مستعدکننده برای ابتلا به این بیماری است.

وی افزود: بسیاری از افراد که دچار فشار خون بالا هستند، احساس بیماری ندارند و حال عمومی آنان خوب است، اما در مواردی سردرد و گاهی اوقات نیز تنگی نفس و خونریزی از بینی آنها  رخ می دهد.

خسرونیا سردرد و سرگیجه، خواب‌آلودگی، گیجی، کرختی‌ و مور مور شدن‌ در دستها و پاها، خونریزی‌ از بینی‌ و تنگی‌ نفس‌ شدید را با بالا رفتن‌ فشار خون‌ مرتبط دانست و توصیه کرد: تحرک بدنی و مصرف غذاهای سالم حاوی میوه و سبزی باید جایگزین فست و فودها و تنقلات شود و لازم است همه افراد جامعه بویژه کودکان و نوجوانان از عادات غذایی سالم پیروی کنند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۴۰ درصد افراد از ابتلا به  فشار خون بالا اطلاع ندارند و از بین ۶۰ درصد افراد مطلع به بیماری فقط ۲۰ درصد تحت نظر پزشک دارو دریافت می کنند.

سال گذشته حدود ۱۰ میلیون نفر در جهان و حدود ۱۰۰هزار نفر در ایران به علت فشار خون جان خود را از دست داده اند و در صورت عدم اطلاع افراد، عدم غربالگری و عدم انجام معاینات مربوطه، پیش بینی می شود امسال رشد ۱۰درصدی مرگ و میر بیماران فشار خون وجود داشته باشد.