24474
۰۱ مهر ۱۳۹۶
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خبر داد؛

مُهر تعطیلی بر اردوگاه نگهداری کودکان کار خورد+ تصاویر

فرید در گفت‌و‌گویی از تعطیلی اردوگاه مسگرآباد در وارمین خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ یک از کودکان کار و خیابانی در این مرکز نگهداری نمی‌شوند.

به گزارش کودک پرس ، طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی از دو هفته پیش در دستور کاری 11 سازمان و دستگاه قرار گرفته است که از اجرای طرح تا به امروز بالغ بر 300 کودک کار و خیابانی شناسایی و در نهایت در برخی از مراکز پیش بینی شده نهگداری شدند.

این در حالی است که طی روزهای گذشته انتقاداتی به این طرح مطرح شده و فاطمه دانشور رئیس سابق کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نسبت به نحوه جمع آوری این کودکان انتقاد کرده است.

وی با اشاره به اقدام برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها در خصوص جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی به‌صورت ضربتی، اظهار کرد: در این بخش باید به ظرفیت‌ها و بسترهای لازم توجه شود و در نهایت اقدامات لازم را انجام داد.

وی تصریح کرد: متأسفانه برخی از دستگاه‌ها اطلاعات خوبی از موضوع کودکان کار و خیابانی ندارند و به همین جهت برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه ندارند.

دانشور با بیان اینکه باید مسئله کودکان کار به‌درستی درک و شناخته شود، اضافه کرد: راهکار فعلی مدنظر از سوی سازمان‌های متولی در حوزه کودکان کار و خیابانی منطقی و درست نیست.

رئیس سابق اجتماعی شورای شهر تهران راجع به راهکار ورود به حل مسئله کودکان کار و خیابانی افزود: راهکار فعلی در شرایط فعلی با توجه به ضعف‌های ساختاری و زیربنای نهادهای متولی، راهکار اشتباهی است.

وی ابراز کرد: بهترین راهکار برای مسئله کودکان کار و خیابانی در شرایط فعلی ارائه خدمات کاهش آسیب با رویکرد کم کردن ساعت کار کودکان و ممنوع کردن کار برای یک عده از کودکانی که در معرض آسیب‌های جدی هستند و بچه‌های کم‌سن‌وسال‌تر است.

دانشور ادامه داد: قبل از ورود به موضوع کودکان کار و خیابانی باید برنامه جامعه و کاملی در این بخش دیده شود.

وی افزود: در دوره چهارم شورای شهر تلاش‌های بسیاری برای تهیه بانک اطلاعات کودکان کار و خیابانی شد و چون مدیران وقت اعتقادی به این موضع نداشتند در نهایت اجرایی نشد، لذا اقدامات همیشه هیجانی و مبتنی بر شتابزدگی بوده که هیچ موقع به نتیجه خوبی منتهی نشده است.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: در بخش کودکان کار باید دو کار مدنظر قرار بگیرد، یکی اقدامات ضروری و مداخله‌ای و دیگری اقدامات میان‌مدت و بلندمدت.

دانشور افزود: در نهایت پیشنهاد می‌شود طرح اشاره‌شده قبل از فاز اجرایی بررسی شود.

 

 

در پی جمع‌آوری تعداد از کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه، آنها به یکی از اردوگاه‌های ورامین (اردوگاه مسگرآباد) ارجاع داده شدند.

اردوگاه اشاره شده از لحاظ بهداشتی شرایط لازم برای نگهداری این کودکان را نداشته و مورد انتقاد مسئولان قرار گرفت.

در همین زمینه حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن تأکید بر عدم شرایط نگهداری این کودکان در این اردوگاه، بیان کرد: پس از اطلاع از وضعیت کودکان دستور داده شد این اردوگاه خالی شود.

 

 

وی گفت: 8 نفر این کودکان که سنشان بین 7 تا 12 سال بود در یکی از مراکز بهریستی تهران ویژه کودکان ساماندهی و بقیه نیز در سایر مراکز بهزیستی نگهداری می شوند.

فرید بیان کرد: بر اساس آمار بیش از 73 درصد از کودکانی که طی دو هفته پیش در تهران جمع آوری شدند از اتباع بیگانه هستند که قرار است به اداره اتباع تحویل شوند و از خانواده‌هایشان برای عدم حضور فرزندانشان بر سر چهارراه ضمانت نامه گرفته خواهد شد.

 

منبع: تسنیم

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار