سلامت کودکان ایرانی با کشورهای توسعه یافته همتراز است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت هفته واکسیناسیون اعلام کرد: بسیاری از بیماری‌ها با واکسیناسیون ریشه کن شدند و سلامت کودکان ایرانی همتراز کشورهای توسعه یافته است.

به گزارش کودک پرس ،دکتر کمال حیدری گفت: هفته جهانی واکسیناسیون را تبریک می‌گویم و خدا را شاکریم در جمهوری اسلامی با اهتمام همه مسئولان و دست اندرکاران که در تولید و توسعه بحث واکسیناسیون داشتند،  بسیاری از بیماری‌هایی که یک زمانی برای کشور ما یک آسیب جدی تلقی می شد امروزه به شکلی حذف و ریشه کن شده و الحمدلله سلامت کودکان ایران در حد کشورهای توسعه یافته و در برخی از شاخص ها در منطقه و جهان بسیار پیشرو هستیم.

وی افزود: به این بهانه به تمام دست اندرکاران واکسیناسیون و همکاران بهداشتی خدا قوت می گوییم و از حضور مردم در مراکز برای دریافت واکسن نیز قدردانی می‌کنیم.

وی با بیان این‌که در بسیاری از بیماری‌ها ‌مثل سرخجه، سرخک و فلج اطفال توفیقاتی که حاصل شد براحتی به دست نیامد، اظهار داشت: حذف و ریشه کنی این بیماری ها در ایران مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است.

معاون بهداشت بیان کرد: نگرانی ما از کشورهای اطراف است که دچار ناامنی هستند و برخی بیماری ها در آن‌جا شیوع دارد و از این نظر یک تهدید برای ایران محسوب می‌شوند.

دکتر حیدری افزود: کشور ما از بعد از انقلاب دچار تحریم ها و هجمه های زیادی شده، ولی با این حال عزم دولت و وزارت بهداشت بر ارتقای سلامتی و پوشش هرچه گسترده تر واکسیناسیون قرار گرفته است.

وی یادآور شد: بنابراین همه باید به پوشش واکسیناسیون اهتمام داشته باشند و کودکان خود را در پوشش کامل واکسن هایی که در مراکز بهداشتی عرضه می شود، قرار دهند.

وی با اشاره به این که ایران گواهینامه حذف سرخک را دریافت کرده است، تصریح کرد: با این حال با توجه به مسائلی که در کشورهای همسایه شرقی رخ داده و مهاجرت هایی که از افغانستان و پاکستان صورت می‌گیرد، نگرانیم که با ورود این عزیزان به کشورمان و پراکندگی شان در استان‌های مختلف، افرادی که واکسن خود را دریافت نکرده اند در معرض بیماری قرار گیرند. همانطور که تعدادی از هم وطنان عزیز به سرخک مبتلا شدند.

دکتر حیدری ابراز داشت: بنابراین خواهشمندیم افرادی که واکسن دریافت نکرده اند حتماً با مراجعه به مراکز بهداشتی نسبت به واکسیناسیون کودکان خود اقدام کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متاسفانه شاهد برخی اظهار نظرهای بی مورد در قالب طب سنتی بوده ایم که زحماتی که سال‌های متمادی برای واکسیناسیون انجام شده را خدشه دار می کند. این اظهار نظرات از بین رفتن بیماری هایی که زمانی از دغدغه های اصلی کشور بوده با واکسیناسیون را تحت الشعاع قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: از مردم می خواهیم همچنان به وزارت بهداشت و توصیه های معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی اعتماد داشته باشند و نسبت به دریافت کامل همه واکسن ها در تمام مقاطع سنی اقدام کنند.