بررسی نشانه‌های کمبود «ویتامین D» در کودکان

فوق تخصص غدد درون ریز کودکان‌ گفت:گرفتگی عضلانی، کمردرد، خستگی زودرس، کوتاه قدی و نرمی استخوان از علائم کمبود ویتامین دی در کودکان است.

به گزارش کودک پرس ،فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون ریز کودکان درباره «کمبود ویتامین D در کودکان »، بیان داشت:کمبود ویتامین D مجموعه علائمی دارد که گاهی با بودن آنها پزشک می‌تواند متوجه کمبود این ویتامین شود.

وی ادامه داد: خیلی وقتها هم بدون علامت است و بیشتر از پرسش در مورد سابقه مصرف یا عدم مصرف قطره‌های مکمل، وضعیت محل سکونت و… می‌توان متوجه آن شد.

فوق تخصص غدد درون ریز کودکان گفت:متاسفانه خیلی از بچه‌ها از بدو تولد و با توجه به کمبود شدید ویتامین دی در مادر، دچار کمبود هستند.گرفتگی عضلانی، کمردرد، خستگی زودرس،کوتاه قدی و نرمی استخوان هم از علائم کمبود ویتامین دی است.

سهیلی پور متذکر شد:کمبود ویتامین دی با عفونت‌های مکرر گوارشی، تنفسی و ادراری هم مرتبط بود؛ چرا که سطح نرمال ویتامین دی برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی و سالم هم ضروری است.

وی تصریح کرد: با همه این توضیحات، توصیه نشده که برای کودکان یا بزرگسالان سالم و کاملا بدون مشکل به صورت روتین آزمایش خون به منظور کنترل سطح ویتامین دی گرفته شود. اما در بعضی گروه‌ها مثل بچه‌های چاق و با وجود بعضی شرایط در شرح حال یا معاینه بیمار که قبلا به نمونه‌هایی از آن اشاره شد، اندازه گیری سطح ویتامین دی ضروری است.

فوق تخصص غدد درون ریز کودکان خاطرنشان کرد: نقش خیلی مهم ویتامین دی در سیستم های مختلف بدن ما و از جمله تأثیر اثبات شده آن در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی نباید باعث شود که دُزهای بالای این ویتامین  را به صورت سر خود مصرف کنیم؛ چون موارد مسمومیت با ویتامین دی هم زیاد مشاهده شده و می‌تواند مشکلات زیادی هم به همراه داشته باشد .