۲۹۰ شکایت سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک در پرتغال ثبت شده است

طبق بررسی کمیته‌ای در کشور پرتغال, تاکنون ۲۹۰ شکایت سوء استفاده جنسی از افراد ۲ تا ۱۷ ساله از کلیسای کاتولیک این کشور ثبت شده است.

به گزارش کودک پرس ،کمیته‌ای که در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک پرتغال بررسی می‌کند، روز سه‌شنبه اعلام کرد که در سه ماه نخست کار خود، اظهاراتی را از ۲۹۰ قربانی دریافت کرده است که شامل موارد مربوط به کودکان زیر دو سال نیز می‌شود.

“ای‌بی‌سی” در این باره نوشت, “پدرو استرچت”، روانپزشکی که ریاست کمیته مستقل مطالعه کودک‌آزاری در کلیسا را ​​بر عهده دارد، گفت که بیش از نیمی از موارد گزارش شده حاکی از آن است که قربانیان بیشتری درگیر این مسئله بوده‌اند.

این کمیته ۶ نفره شامل روانپزشکان، یک قاضی سابق دیوان عالی کشور پرتغال و یک مددکار اجتماعی، کار خود را در ژانویه به دستور کنفرانس اسقفان پرتغالی آغاز کردند.

“استرچت” گفت که کمیته به نشانه‌هایی برخورد کرده است که نشان می‌دهد مقامات کلیسا، از جمله اسقف‌های فعلی که وی نامی از آن‌ها نبرده، به دنبال پنهان کردن سوء استفاده بوده‌اند.

او گفت: اغلب موردی برای جابجایی سوء استفاده‌کننده از مکانی به مکان دیگر بود، گویی در آن زمان مکان به عنوان عامل کلیدی در نظر گرفته می‌شد، نه شخص تجاوزکننده.

این کمیته گفت که از تمامی ۲۱ اسقف پرتغال خواسته است تا در مورد کار خود مصاحبه کنند. فقط ۱۲ نفر با یک جلسه موافقت کرده‌اند و مابقی دیگر پاسخ نداده‌اند.

“آنا نونس آلمیدا”، جامعه‌شناس دانشگاه لیسبون و عضو کمیته در یک کنفرانس خبری گفت که اتهامات ثبت شده تاکنون مربوط به سوء استفاده از افراد زیر سن قانونی بین ۲ تا ۱۷ سال است.

او گفت که طیف گسترده‌ای از سوء استفاده‌های ادعا شده وجود دارد؛ از قرار گرفتن در مکان‌های ناشایست و عکس‌هایی برای سوء استفاده از قربانیان.

وقایع ادعا شده زمانی اتفاق افتاده که افراد زیر سن قانونی تحت مراقبت کلیسا بودند؛ از جمله در گروه‌های مرتبط مانند پیشاهنگی‌ها و گروه‌های مطالعه آموزش آموزگار و اینکه اکثر قربانیان ادعا شده مرد هستند.

قاضی بازنشسته “آلوارو لابورینیو لوسیو” گفت که این کمیته ۱۶ پرونده را به دفتر دادستانی عمومی ارسال کرده است. طبق گفته کمیته جوان‌ترین فردی که ادعای سوء استفاده کرده در سال ۲۰۰۹ متولد شده است.

این قاضی بازنشسته گفت: در طول سال‌ها، موقعیت‌های واضحی از سوء استفاده جنسی جدی در کلیسای کاتولیک پرتغال وجود داشته است.