مسیر یک‌ساله تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره تئاتر همدان بازبینی می شود

عضو هیأت انتخاب بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت : در این جشنواره ، از مسیر یک‌ساله تئاتر کودک و نوجوان آگاه می‌شویم و می‌توانیم برداشت‌ها، اندیشه‌ها، اهداف و ابعاد کار هنرمندان تئاتری را در این زمینه ببینیم .

به گزارش کودک پرس ،به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ، زهرا صبری ، جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را عنصر مهمی در این عرصه خواند و گفت : هیأت انتخاب به دنبال کارهای خوبی بود که در آن کارگردان اثر، همه ابعاد آن را به درستی انتخاب و مدیریت کرده باشد. وی افزود : از نظر هر هنرمندی، کار خوب مجموعه انتخاب‌های یک کارگردان است . در واقع نحوه عملکرد و انتخاب یک کارگردان چیزی است که مخاطب بر روی یک صحنه می‌بیند، بنابراین خوب بودن یک قسمت کافی نیست و نمی‌تواند تمامی بخش‌ها را پوشش دهد .

عضو هیأت انتخاب بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت : روشن است که یک اثر خوب باید بتواند مخاطب را به خود جذب کند؛ بنابراین یک هنرمند باید بتواند اثری تازه، جالب و به دور از مباحث و تصاویر تکراری ارائه کند. صبری درباره سطح آثار این دوره از جشنواره هم گفت: از سطح آثار در بخش نوجوان خرسند شدم، زیرا با وجود شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که در این دو سال اخیر برای گروه‌های تئاتری وجود داشت، آثار خوبی ارائه شد که جای تقدیر و تشکر دارد ؛ حتی داوری را برای ما سخت‌تر کرد . به همین خاطر نیز می‌توان گفت که گروه سنی هنرمندان عرصه کودک و نوجوان خوب کار کردند، البته کارهای متوسط نیز در این بخش وجود داشت اما فکر می‌کنم که کارهای خوب و عالی کم نبود.
صبری تأکید کرد: جشنواره کودک و نوجوان یک گردهمایی بزرگ برای عرضه بهترین آثار است اما روشن است که کیفیت این بهترین‌ها به اجرای عمومی باز می‌گردد. او افزود : در راستای بهبود جشنواره گروه‌های نمایشی در همان زمان اجرای عمومی باید بهترین آثار را ارائه کنند زیرا در جریان اجرای عمومی اثر، امکان محکم‌تر شدن جایگاه آن نیز وجود دارد. در واقع یک اثر خوب، کاری است که بتواند در ابعاد مختلف به درستی عمل کند و کاری کند که اثر به شکل تمام عیار ارائه شود زیرا تمام این ابعاد، به همراه یکدیگر مسیر را هموار می‌کنند. زهرا صبری یادآور شد : جشنواره تئاتر بین‌المللی کودک و نوجوان آبروی این عرصه است بنابراین هنرمندان باید در روند کار خود به این وجهه و جنبه بین‌المللی بودن این جشنواره، توجه داشته باشند و از این فرصت باقیمانده برای تمرین و بهبود آثار استفاده کنند.
بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به دبیری امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی ایران با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.