شاهد جهش تولید در حوزه اسباب‌بازی خواهیم بود

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در افتتاح هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی گفت: صنعت اسباب‌بازی در حال پیشرفت است و به زودی شاهد جهش تولید در این حوزه خواهیم بود.

به گزارش کودک پرس ،مراسم گشایش نمایشگاه و بازار فروش هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی عصر روز یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ با تلاوت قرآن توسط امیرعلی خیری آغاز شد.

مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: چه تقارن خوبی است، تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن و البته آغازی دوباره برای حوزه اسباب‌بازی تا در نمایشگاه و هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی همراه شما باشیم و من و تمام همکارانم چقدر خوشبخت هستیم که امروز میزبان وزیر محترم آموزش و پرورش هستیم که به معنی کامل از مساله کودک و اسباب‌بازی شناخت دارد. کسی نمی‌تواند در آموزش و پرورش کار کند و از نیازهای کودک و نوجوان باخبر نباشد.

وی درباره تأثیر اسباب‌بازی در نظام تربیتی گفت: همه ما در نظام تربیت به مسائل کودک و نوجوان توجه داریم. یکی از ابزارهای بسیار مهم که زندگی کودکان با آن معنی پیدا می‌کند و همه ما در دوره‌های اول زندگی با آن ارتباط برقرار می‌کردیم، اسباب‌بازی است. نباید فراموش کنیم که همه ما یک دوره‌ای کودک بودیم و نیازهای کودکی‌مان در حال حاضر نیاز افراد دیگر است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه گفت: اسباب‌بازی نقشی مهم در زندگی کودک داشته و دارد. مگر کسی می‌توانست به عروسک و ماشین‌بازی‌های یک دختر و پسر بی‌محلی کند. ما در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به موضوع بازی و اسباب‌بازی اهمیت زیادی می‌دهیم. اهمیتی که یک نمودش همین نمایشگاه و جشنواره اسباب‌بازی است و البته حضور در مجامع ملی و بین‌المللی است.

علی‌اکبرزاده درباره حضور در مجامع بین‌المللی گفت: امروز این مژده را به تمام حاضران، تولیدکنندگان و همکاران خودم بدهم که در ظرف دو روز گذشته ما عضو انجمن بازی و اسباب‌بازی آسیا شدیم. این مساله برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افتخاری است که در عرصه فیلم و کتاب در مجامع بین‌المللی حضور دارد. در حال حاضر هم در حوزه اسباب‌بازی بین‌المللی شدیم و حرفی برای گفتن خواهیم داشت. حضور در مجامع بین‌المللی به معنی تأثیر پذیرفتن نیست، بلکه تأثیر گذاشتن هم است. ما با این انگیزه که باید صنعت ملی اسباب‌بازی خودمان را به دنیا بشناسانیم، وارد این عرصه می‌شویم.

وی گفت: امروز ۱۰۵ نشان اسباب‌بازی در این جشنواره و نمایشگاه حضور دارند و جالب است بدانید که بیش از ۳۰ درصد دوستانی که اینجا حضور دارند، از مجموعه شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان هستند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به شعار سال افزود: ما در سالی که مزین به شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی است، نه به عنوان یک شعار بلکه به عنوان یک فرمان اجرایی باید در حوزه تعلیم و تربیت به‌کار ببندیم. بنیان ما در حوزه اسباب‌بازی بر پایه دانش است، باید تولید رونق پیدا بکند و آرزو می‌کنیم با روندی که در حال انجام است در عرصه صادرات بیش از واردات فعال باشیم و مطمئن هستم که جوانان و نیروهای توانمند به این مهم دست پیدا می‌کنند.‎ من در داوری جشنواره که حضور داشتم و با داوران صحبت می‌کردم و آثار را می‌دیدم به این نکته توجه کردم که در کیفیت چقدر جهش داشته و تنوع در فرم‌ها چقدر در این دوره تغییر و تحول پیدا کرده‌اند. صنعت اسباب‌بازی در حال پیشرفت است. ان‌شاالله شاهد جهش تولید در این حوزه در سال‌های آینده خواهیم بود.

راه‌‌اندازی مرکز رشد در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در راستای فعالیت‌های دانش بنیان

یوسف نوری در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه اسباب بازی که عصر امروز ۲۱ فروردین درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با قدردانی از دست‌اندرکاران هفتمین جشنواره ملی اسباب بازی و نمایشگاه فروش اسباب بازی‌های ایرانی، اظهار کرد: اسباب بازی نقش‌های چندگانه‌ای دارد که یکی از آن‌ها پرورش جان انسان است، یعنی یک نقش تربیتی از بعد روان‌شناختی و یک نقش تربیتی از بعد جامعه شناختی دارد.

وی افزود: یکی از نقش‌های روانشناختی اسباب‌بازی‌ها، ارتقا مهارت‌های شناختی است که در مقوله هوش، خلاقیت و نوآوری قرار می گیرد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که اسباب‌بازی‌ها، دارای نقش‌های مکملی هستند که برای همه ما ملموس است و در این راستا می‌توان به  اسباب بازی‌هایی که نقش اجتماعی دارند و برای بازی‌های گروهی ساخته شده‌اند، اشاره کرد، گفت: این نوع اسباب‌بازی‌ها دانش آموزان، نوآموزان، کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان را وادار می‌‌کنند که در فعالیت‌های گروهی شرکت کنند و در هر سنی، بلوغ اجتماعی خود را بهتر تثبیت کنند یا به مرحله بلوغ اجتماعی برسند.

وی با بیان اینکه بازی میدانی برای رشد جسمی و فکری کودکان مفید است، گفت: در دین اسلام هم بیان شده است که کودک در هفت سال اول زندگی‌اش باید بازی کند.

وزیرآموزش و پرورش خاطر نشان کرد: امروز بازی‌های فردی وگروهی به بازی در فضای مجازی تبدیل شده‌اند اما هیچ کدام از این‌ها جای بازی‌هایی که جرم و حجم دارند، را نمی‌گیرند.

نوری با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) امسال را به نام سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری کرده‌اند، تصریح کرد: ما در بخش‌های صنعتی وسیله‌ای را با روش‌های مختلف ازجمله مونتاژ، کپی، طراحی، ساخت و مهندسی معکوس می‌سازیم و سپس آن را در ماشین‌های صنعتی جاسازی می‌کنیم و دیگر ارتباطی با آن وجود ندارد ولی اسباب بازی این‌گونه نیست و نقش تربیتی دارد. لذا باید در ساخت و طراحی اسباب بازی بیش از قطعات صنعتی اهتمام ورزیم.

نوری درباره روش‌های خلق اسباب بازی برای کودکان، تصریح کرد: در ساخت و طراحی هر اسباب بازی، ابتدا باید اسباب بازی را از دیدکودک ببینیم و آن را به گونه‌ای طراحی کنیم که نقش تربیتی آن برای کودک حفظ شود.

وی افزود: بررسی های انجام شده بیانگر این مطلب است که کودکان همراه پژوهشگران و حتی در نقش خود پژوهشگران هستند پس اگر با آنها همراه نشده و بدون بهره برداری از تجربه  و دید آنها، اقدام به ساخت اسباب بازی کنیم، فایده‌ای ندارد.

نوری ادامه داد: در هر فعالیتی که پیرامون طراحی و ساخت اسباب بازی برای کودکان انجام می‌دهیم اگر بدون درک خواسته‌هایشان، محصولی را بسازیم، هیچگاه کودکان با آن محصول ارتباط برقرار نخواهند کرد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: نکته دیگر شناخت فلسفه کار است و اینکه از این اسباب بازی چه انتظاری داریم. فلسفه ما و چیستی و چرایی ما از ساخت این اسباب بازی چیست؟ اگر این را ندانیم، نمی‌توانیم اسباب بازی را در میدان یا در بازار نگه داریم.

نوری با تاکید بر بحث‌های زیست محیطی، گفت: توجه شود که اسباب‌ بازی، آلودگی زیست محیطی نداشته باشد و به کودک آسیب نزند و از نظر قالب و محتوا، قابل قبول باشد.

وزیر آموزش و پرورش درباره ماموریت‌های کانون در قبال تولیدکنندگان اسباب بازی در ایران، گفت: باید فعالان حوزه‌های دانش بنیان توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هدایت شوند و فلسفه کار در این زمینه برای آن‌ها تبیین شود، نیاز کودک را بشناسند و بعد تولید کنند. البته در این بین متخصصانی داریم که از همین روش استفاده می‌کنند.

نوری درباره جایگاه اسباب بازی در نظام تعلیم و تربیت نیز عنوان کرد: ما باید یک نظام آموزش و پرورش شاد داشته باشیم و برای خلق شادی نیاز به ابزار داریم که یکی از آن‌ها اسباب بازی است. در سند تحول بنیادین که یک رکن آن مدرسه شادی آفرین است، اسباب بازی نقش مهمی دارد.

عضو کابینه دولت مردمی  به قدمت و ریشه ساخت اسباب بازی بومی و ملی در ایران اشاره کرد و توضیح داد: قدمت ساخت اسباب بازی در کشور ما دیرینه است است. خوشبختانه در کشورمان بیش از ۳ هزار عروسک داریم که هر کدام از آنها فلسفه‌ای در زندگی دارند. مجددا باید برای آن‌ها سناریونویسی کنیم و از روی آن‌ها محصولات جدید بسازیم.

نوری افزود: جامعه دانش بنیان از آموزش و پرورش به ویژه دانش آموزان رده‌های سنی پایین، شکل می‌گیرد به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به ساخت اسباب بازی روی آورده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش خطاب به مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پیشنهاد داد: باید یک مرکز رشد برای کارهای دانش بنیان راه‌اندازی کنیم و از همین امروز دنبال آن باشید. افرادی که ایده دارند در این مرکز دور هم جمع و برای آن‌ها مربی تربیت کنید.

نوری با بیان این‌که این ساختمان را تبدیل به مرکز فن‌آوری یا «فن بازار» کنید،تصریح کرد: از افراد مستعد حمایت کنید تا وقتی کارشان راه افتاد به بازار کار هدایت شوند.

وزیرآموزش و پرورش با تاکید مجدد بر لزوم حمایت از استعدادهای جوان، توضیح داد: نباید مانعی سر راه جوانانی که دارای ایده و خلاقیت هستند، بگذاریم و مطمئن باشید اگر این حمایت‌ها اتفاق بیفتد، سال آینده می‌توانیم سهم بیشتری از نیاز بازار داخلی را پاسخ دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه جوانان و نخبگان کشور آمادگی، انرژی، توان و دانش لازم را دارند ولی مهم این است که در بخش‌های مختلف دولتی و حکومت از آن‌ها حمایت کنیم و این همان دستوری است که رئیس جمهور به صراحت عنوان کرده‌اند.

هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی همراه با شعار رهبر معظم انقلاب در سال ۱۴۰۱ است

آیدین مهدی‌زاده دبیر نمایشگاه و بازار فروش هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی نیز در این مراسم گفت: دو سال است که منتظر این سروصدا و گردهمایی هستیم. دوسال است که منتظر این هستیم که مسئولان و مردم برای این موضوع، کنار هم خاطره‌ای را رقم بزنند که درخور نام ایران و تولیدکنندگان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به‌ویژه آموزش و پرورش کشور باشد.

وی افزود: حمایت وزیر آموزش و پرورش و مدیرعامل کانون پرورش فکری و از همه مهم‌تر حمایت ۱۰۵ تولیدکننده ایرانی در کنار مردمی که همیشه به ما لطف داشته‌اند، باعث شد که قوت قلب بگیریم و اضلاع جشنواره را به هم وصل کنیم. مردم از زمانی که مطلع شدند از چه روزی در این مکان نمایشگاه برقرار می‌شود با ما همراه بودند و بسیار پیگیری می‌کردند که چه بخش‌ها و آیتم‌هایی را در نمایشگاه مدنظر قرار داده‌ایم. مدیون همه شما همراهان هستیم و معتقد هستم که اگر دست‌اندرکاران و اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان میزبان در خدمت شما هستند، افتخار می‌کنیم که چنین مهمان‌هایی را در کنار خودمان می‌بینیم.

دبیر هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی گفت: از تمام کسانی که از نظر مالی و معنوی کنار ما بودند تا نمایشگاه در بهترین شکل برگزار شود؛ از بخش مالی، امور بین‌الملل، پشتیبانی و… که ما را کمک کردند تا جشنواره و نمایشگاهی درخور نام ایران رقم بزنیم، تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوار هستیم که تنوع محصولات این رویداد را که در آن نزدیک به ۱۰۰۰ اثر را مشاهده خواهید کرد، بپسندید و از ۲۱ تا ۲۸ فروردین همراه با شما مخاطبان خواهیم بود.

مهدی‌زاده در پایان گفت: این رویداد با شعار رهبر معظم انقلاب در سال ۱۴۰۱ همراه است، شعاری که از تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی می‌گوید.

در پایان مراسم افتتاحیه، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آیدین مهدی‌زاده دبیر هفتمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و دیگر مدیران حاضر در مراسم، با حضور دو نوجوان با پوشش محلی لری، روبان گشایش جشنواره را قیچی و سپس به بازدید از ۱۰۰ غرفه حاضر در نمایشگاه اسباب‌بازی پرداختند. در این بازدید غرفه‌داران، برخی محصولات خود را به وزیر آموزش و پرورش معرفی کردند. محمدرضا معجونی در پایان این بازدید برای حاضران در نمایشگاه نقالی اجرا کرد.