بررسی علائم خطرآفرین در کودکان مبتلا به اُمیکرون

پزشک متخصص اطفال گفت: کودکان در ابتلا به سویه امیکرون امکان دارد سه فاز را دنبال کنند، اگر والدین به علائم بی‌توجهی کنند، امکان دارد کودک جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست بدهد.

به گزارش کودک پرس ،علی ضامن صالحی‌فر با اشاره به علائم ابتلا به اُمیکرون در کودکان، اظهار کرد: کودکان در ابتلا به این سویه امکان دارد سه فاز را دنبال کنند، در گام اول کودک ابتدا علائم خفیفی را پیدا می‌کنند، این علائم بیش‌تر مشابه سرماخوردگی است، اما باید مبنا را بر ابتلا به کرونا قرار دهیم تا خلاف آن ثابت شود.

این پزشک متخصص اطفال افزود: علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، سرفه و گلودرد در دستگاه تنفس فوقانی کودک مبتلا  به کرونا بروز می‌کند، عموما والدین از این علائم غفلت می‌کنند و امکان دارد به پزشک دیر مراجعه کنند و زمان درمان طلایی کودک از بین برود.

وی با بیان اینکه در مرحله بعدی ابتلا به اُمیکرون کودک دچار علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ می‌شود، توضیح داد: این علائم نشان‌دهنده شدت یافتن کرونا است، علائم گوارشی در کودکان تعادل فیزیولوژی املاح بدن را بر هم می‌زند و فرد دچار کم‌آبی می‌شود، به‌همین دلیل فورا نیاز به سرم درمانی دارد، اگر کودک دیر به پزشک مراجعه کند، آمار بستری‌های بیمارستانی افزایش پیدا خواهد کرد.

صالحی‌فر افزود: در مرحله سوم ابتلای کودکان به اُمیکرون، کودک دچار تب و بیحالی می‌شود و دیگر بازیگوش نیست، امکان دارد کودک به‌دنبال تب شدید دچار تشنج شود، گاهی این علائم منجر به فوت کودک نیز می‌شود.

این پزشک متخصص اطفال با تاکید بر اینکه والدین در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی، گوارشی و تب فورا کودک را نزد پزشک ببرند، یادآور شد: والدین اقدام به خوددرمانی نکنند و به توصیه‌های پزشک در باب درمان اقدام کنند، همچنین نسبت به واکسیناسیون کودکان بالای پنج سال اقدام شود.

وی با بیان اینکه سه کودک در چهارمحال و بختیاری جان خود را بر اثر ابتلا به اُمیکرون از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: دو کودک هشت ماهه و یک کودک نیز دو ساله بود، یک مورد از فوتی‌ها به‌علت کم‌آبی، اسهال، استفراغ و خونریزی جان خود را از دست داد.

صالحی‌فر اضافه کرد: کرونا در کودکان می‌تواند چند ارگان و سیستم بدن را درگیر کند، برخی کودکان مبتلا به این بیماری به‌علت التهاب قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

این پزشک متخصص اطفال بیان کرد: کودک هشت ماهه دیگری که بر اثر ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری جان خود را از دست داد، دارای بیماری نرمی حنجره و مشکل در بلع بود، این کودک با بی‌حالی به پزشک مراجعه می‌کند و به‌علت مراجعه دیرهنگام فوت شد.

وی ادامه داد: کودک دو ساله‌ای که نیز بر اثر ابتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری فوت کرد، دارای علائمی مشابه سرماخوردگی، مشکلات گوارشی و تشنج بر اثر تب بود که این کودک نیز بسیار دیر به پزشک مراجعه کرده بود و اقدامات درمانی موثر واقع نشد و کودک جان خود را از دست داد.

صالحی‌فر با اشاره به اینکه در حال حاضر دو کودک در بخش مراقبت‌های ویژه مخصوص کودکان در چهارمحال و بختیاری بستری هستند، یادآور کرد: در سویه امیکرون از ابتدای بهمن ۵۱ نفر در استان جان خود را از دست داده‌اند، ۱۸.۵ درصد مبتلایان به اُمیکرون در استان کودکان هستند.