تهران | ۴۹۶ هزار و ۳۲۹ کودک در استان، غربالگری بینایی شدند

سرپرست بهزیستی استان تهران از غربالگری بینایی ۴۹۶ هزار و ۳۲۹ کودک در استان تهران خبر داد و گفت: پارسال هم ۳۹۵ هزار و ۶۵۱ کودک را غربالگری بینایی کرده‌ایم.

به گزارش کودک پرس ،خانم سمانه زمانی درباره پایگاه‌های غربالگری هم گفت: هر مرکزی که امکان هماهنگی و حضور غربالگران در آن فراهم است اعم از پیش دبستانی ها، مهدهای کودک، مراکز مثبت زندگی، برخی از مساجد و خانه های فرهنگ حضور دارند و مردم برای اطلاع می‌توانند از طریق مراجعه به سایت سازمان بهزیستی یا تماس با شماره‌های ۸۸۷۸۷۱۹۸-۸۸۷۷۹۳۵۶-۷۷۵۱۰۰۶۷-۳۶۶۵۶۸۸۹ کسب اطلاع کنند.

وی با بیان اینکه والدین کودکان سه ساله اقبال چندانی به حضور در مراکز غربالگری نشان نمی‌دهند و لذا در این بخش با موفقیت چندانی روبرو نیستیم که با توجه به اینکه هر چه سن شناسایی بیماری کمتر باشد، میزان دستیابی به درمان ۱۰۰ درصدی بالاتر است، اظهار کرد: لذا اهمیت حضور این رده سنی در فرایند برنامه اهمیت بسزایی دارد.
خانم زمانی افزود: والدین کودکان مبتلا با دوری از چالش‌های روحی روانی درمان کودک خود را تا انتهای ده سالگی مدیریت کنند، چرا که امکان عود مجدد گاهی وجود دارد.
وی این را هم گفت: ترس از شرایط کرونایی باعث شده است خانواده‌ها اقبال چندانی به حضور در مراکز غربال نشان ندهند در صورتی که با ابزارهای یکبار مصرف و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی غربال م می‌شود.
سرپرست بهزیستی استان تهران گفت: از هر ۱۰۰ نفر، ۳ تا ۴ نفر به تنبلی چشم مبتلا هستند و شایع ترین عامل “نابینایی یک چشم” در افراد زیر ۲۰ سال است.
خانم ، سمانه زمانی، با بیان اینکه تنبلی چشم علت نابینایی یا کم بینایی بیش از یک میلیون نفر از مردم کشور است، اظهار کرد: حسرت بسیاری از این افراد این بوده که چرا در کودکی معاینه و درمان نشده‌اند.
وی تصریح کرد: تنبلی چشم اغلب اوقات هیچ علامتی ندارد و تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم، تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده‌ها ناشناخته است، کودک باید بعد از تولد در زایشگاه توسط متخصص کودکان و در ۳ تا ۴ ماهگی توسط متخصص معاینه شود و پس از آن از سه تا ۶ سالگی، سالی یکبار در مراکز غربالگری بررسی شود تا در صورت نیاز توسط متخصصین مجرب معاینه شود.
زمانی با اشاره به درمانهای تنبلی چشم، گفت: تنبلی چشم در صورتیکه در زمان مناسب تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.
سرپرست بهزیستی استان تهران ادامه داد: تکامل دستگاه بینایی از دوره جنینی آغاز و تا حدود ۸ تا ۱۰ سالگی ادامه دارد، اما حداکثر رشد آن تا ۵ سالگی است. در نتیجه تکامل دستگاه بینایی در این دوران دید واضح و کامل است. هر عاملی که باعث اشکال در دید یک یا هر دو چشم کودک شود رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می‌کند و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی طفل می شود. به عبارت دیگر امکان دارد چشمی که از نظر ظاهر کاملاً طبیعی است از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد.
بنابر اظهارات زمانی، در درمان تنبلی چشم هرچه سن کودک پایین تر باشد شانس درمان بیشتر و مدت درمان کوتاه‌تر خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه والدین در صورت تشخیص تنبلی چشم فرزندشان حتماً تا پایان ۱۰ سالگی پیگیر وضعیت بینایی و تغییرات عیوب انکساری کودک باشند، گفت: زیرا امکان عود تنبلی چشم وجود دارد.
وی با تشریح عملکرد برنامه غربالگری تنبلی چشم در سال ۱۴۰۰ گفت: با تلاش ۱۸۹۲ نیروی غربالگر در ۴۹۰ مرکز غربال موفق به غربال ۴۹۶ هزار و ۳۲۹ کودک در استان که شامل ۷۵.۵۸ درصد کودکان بوده است.