فارس | اعطاء سرپرستی ۷۱ کودک به خانواده های متقاضی

معاون بهزیستی فارس گفت: از اول امسال تاکنون سرپرستی ۴۰ دختر و ۳۱ پسر به خانواده‌های در نوبت فرزند خواندگی استان داده شده و حدود ۵ کودک نیز هنوز حکم ۶ ماهه را دریافت نکرده اند.

به گزارش کودک پرس ،معصومه فروتن ظهر شنبه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: پس از تأیید زوج‌ها از سوی بهزیستی و طی مراحل قانونی، فرزند ۶ ماه به صورت آزمایشی به زوج سپرده می‌شود و در این مدت مددکار ما هر ماه بازدید انجام داده و وضعیت بچه را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر فرزند در وضعیت مطلوبی در زمینه‌های مختلف باشد، پس از آن حکم دائم از سوی قاضی دادگاه صادر و شناسنامه بچه صادر می‌شود.

او گفت: بیشتر متقاضیان نوزاد می‌خواهند و ما برای زوج‌ها متقاضی بالای ۴۴ سال نمی‌توانیم نوزاد در نظر بگیریم. با توجه به محدود بودن تعداد بچه‌هایی که امکان دادن سرپرستی شأن به زوج‌ها وجود دارد، سایر زوج‌ها هم به طور میانگین ۲ تا ۳ سال برای دریافت فرزند باید منتظر بمانند.

فروتن با بیان اینکه هم اکنون ۲ هزار و ۳۰۰ زوج متقاضی پشت نوبت دریافت فرزند از ما در استان هستند، افزود: از مردم درخواست می‌شود با هر شرایطی به این منظور در سامانه فرزند خواندگی ثبت نام نکنند، به طور مثال برخی بالای ۵۰ سال تقاضا می‌دهند که امکان رسیدی به پرونده شأن و واگذاری فرزند در این قبیل موارد برای ما وجود ندارد.

او با بیان اینکه دختران مجرد بالای ۳۵ سال هم می‌توانند تقاضای دریافت فرزند خوانده را بدهند و البته به آن‌ها فقط دختر می‌دهیم و وقتی زوج‌ها متقاضی پشت نوبت باشند آن‌ها در اولویت هستند، تصریح کرد: اما سرپرستی فرزندان بزرگ‌ترو یا دچار معلولیت که متقاضی کمتری دارند در صورت داشتن صلاحیت و تأیید کمیسیون بهزیستی، به دختران مجرد واگذار می‌شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان فارس یادآور شد: متقاضیانی که حداقل ۵ سال صاحب فرزند نشده‌اند می‌توانند برای ثبت نام به این منظور به سامانه فرزند خواندگی مراجعه کنند و در اول کار نیاز به مراجعه حضوری به بهزیستی نیست. در صورت دارا بودن شرایط اولیه کارشناسان بهزیستی با آن‌ها تماس می‌گیرند تا مدارک را تکمیل کنند.