عدم نیاز به دز سوم واکسن در کودکان با واکسن پاستوکووک

این واکسن در حال حاضر در سبد واکسیناسیون کشور برای ایمن‌سازی کودکان و بزرگسالان قرار دارد و در کشور کوبا هم به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک تزریق شده است که هیچ عارضه جدی در این کودکان مشاهده نشده است.

به گزارش کودک پرس ،دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران گفت: پاستوکووک از معدود واکسن‌هایی است که کارآزمایی بالینی آن برای گروه سنی ۲ تا سال ۱۸ انجام شده است و برای این سنین نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

او ادامه داد: این واکسن در حال حاضر در سبد واکسیناسیون کشور برای ایمن‌سازی کودکان و بزرگسالان قرار دارد و در کشور کوبا هم به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک تزریق شده است که هیچ عارضه جدی در این کودکان مشاهده نشده است.

رییس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: این موضوع در کنار اعتبار ۱۰۰ ساله این موسسه تحقیقاتی در ایران و اعتماد مردم به محصولات آن تاییدی است تا والدین ایرانی فرزندان دلبند خود را با یک واکسن مطمئن مقابل ویروس کرونا واکسینه کنند.

تولید پاستوکووک پلاس برای تزریق دوز یادآور

بیگلری افزود: با توجه به شواهد مبنی بر نیاز به تزریق دوزهای یادآور برای تمام واکسن‌ها، دوز یادآور پاستوکووک با نام پاستوکووک پلاس نیز تولید شده که می‌تواند به عنوان دوز تقویتی سایر واکسن‌ها هم به کار رود.

وی همچنین گفت: طراحی واکسن اصلی یا پاستوکووک با واکسن یادآور یعنی پاستوکووک پلاس متفاوت است و در مطالعات بالینی نشان داد کودکان ایرانی با واکسن پاستوکووک محصول انستیتو پاستور ایران در مقابل کووید-۱۹ ایمن می‌شوند.

بیگلری افزود: کودکان نیازی به استفاده از دوز سوم و یادآور ندارند و ۲ دوز واکسن اصلی یعنی پاستوکووک برای ایمن‌سازی افراد زیر ۱۸ سال کافی خواهد بود.

او تصریح کرد: البته انستیتو پاستور ایران بر اساس نیاز کشور و درخواست وزارت بهداشت واکسن پاستوکووک یا پاستوکووک پلاس را تولید می‌کند.

رییس انستیتو پاستور ایران توضیح داد: تولید واکسن یادآور نیز انجام شده و در حال طی آزمایش‌های نهایی قرنطینه واکسن است و بیش از یک میلیون دوز طی چند روز آینده تحویل وزارت بهداشت می‌شود.

تحویل ۸ میلیون دوز واکسن پاستوکووک به وزارت بهداشت در مهر و آبان

بیگلری با یادآوری این‌که در مهر و آبان حدود ۸ میلیون دوز واکسن تحویل وزارت بهداشت شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های پیش رو تقاضا برای دوز یادآور یا پاستوکووک پلاس افزایش یابد.

رییس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: بعد از این مدت، در تلاش هستیم تا حداقل ماهیانه حدود ۴ میلیون دوز واکسن پاستوکووک را تولید و به وزارت بهداشت تحویل دهیم.

گفتنی است، واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان سوبرانا۲ و در ایران به عنوان پاستوکووک نامگذاری شده است.

مطالعه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا از ششم اردیبهشت در ۸ شهر و با حضور ۲۴ هزار داوطلب آغاز شد.

مجوز مصرف اضطراری این واکسن اوایل تیر ۱۴۰۰ نیز در ایران صادر شد. مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام شده و این کشور مجوز مصرف اضطراری برای کودکان را دریافت کرده است.