شیوع کرونا منجر به اضافه وزن در میان کودکان و نوجوانان شده است

یونیسف در بیانیه‌ای هشدار داد که شیوع ویروس کرونا اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و نوجوانان در آمریکای لاتین و کارائیب را تشدید کرده است.

به گزارش کودک پرس ،صندوق کودکان ملل متحد، (یونیسف)، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد یک سوم کودکان و نوجوانان در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب از اضافه وزن رنج می‌برند، زیرا همه گیری ویروس کرونا مشکلات برای دسترسی به تغذیه با کیفیت برای کودکان را تشدید کرده است.

یونیسف اعلام کرد در سال‌های اخیر کودکان و نوجوانان بیشتری در آمریکای لاتین و کارائیب به اضافه وزن دچار شده اند. در حال حاضر برآورد می‌شود دست کم از هر ۱۰ کودک سه کودک ۵ تا ۱۹ ساله در این منطقه با اضافه وزن رو به روست.

از دیدگاه یونیسف که دفتر منطقه‌ای آن در پاناما واقع شده است چاقی کودکی ناشی از نبودن فعالیت‌های فیزیکی و همچنین مصرف مواد غذایی فرآوری شده و نوشیدنی‌های شیرین است که دسترسی به آن‌ها آسان است و بازار خوبی دارند و در مورد آن‌ها بسیار تبلیغ می‌شود.

بحران بهداشتی مرتبط با شیوع کرونا هم به این عوامل دامن زده است. «جین گوگ» مسئول یونیسف در آمریکای لاتین و کارائیب می‌گوید طی ۱۸ ماه همه گیری، داشتن تغذیه سالم برای خانواده‌ها بسیار دشوار بود. مادران و پدران درآمد خود را از دست دادند و قیمت مواد غذایی افزایش یافته است.

گوگ افزود علاوه بر این با تعطیلی مدارس بسیاری از کودکان از دریافت تغذیه در مدرسه و امکان فعالیت‌های فیزیکی محروم شدند، زیرا مکان‌های تمرین و بازی هم تعطیل شده بودند. پیش از شیوع کرونا پیشگیری از چاقی ضروری بود و حالا بیش از هر زمان دیگری فوریت دارد.

یونیسف از کشور‌های منطقه خواست چارچوب‌های قانونی را برای تضمین کیفت غذا در خانه و مدارس با تشویق به از سرگیری برنامه‌های تغذیه در مدرسه، دسترسی خانواده‌ها به غذای سالم و ترویج فعالیت بدنی تقویت و اجرایی کند.

جین گوگ می‌گوید فضای کووید ۱۹ فرصتی برای جلوگیری از اضافه وزن از زمان کودکی و به صورت مادام العمر است.