تولید داستان‌های کودکانه با همکاری شرکت‌های سوئدی و هندی

شرکت سوئدی استوری‌تل و شرکت هندی سونی‌یای (Yay) در یک همکاری مشترک پروژه‌ای برای کتابخوانی و برگزاری جلسات داستان‌گویی برای مادران و کودکان را آغاز کرده‌‌‌اند.

به گزارش کودک پرس ،شرکت سوئدی استوری‌تل و شرکت هندی سونی‌یای (Yay) در یک همکاری مشترک پروژه‌ای برای کتابخوانی و برگزاری جلسات داستان‌گویی برای مادران و کودکان را آغاز کرده‌‌‌اند. این پروژه آنلاین، داستان‌هایی با زبان‌های مختلف برای خانواده‌ها در سراسر جهان ارائه می‌کند. این شرکت بخشی از شرکت سونی ژاپن است که در زمینه ارائه نرم‌افزارها و خدمات رسانه‌ای مربوط به کودکان فعالیت می‌کند.

استوری تل (Storytel) شرکت سوئدی تولید کتاب‌های صوتی و دیجیتال وقتی در سال ۲۰۰۶ میلادی تاسیس شد، تنها کتاب‌های صوتی تولید می‌کرد؛ ولی حالا طیف کار خود را به کتاب‌های چاپی نیز گسترش و خودش را به عنوان یکی از قطب‌های انتشاراتی در اروپا مطرح کرده است.

استوری تل در حال حاضر در ۱۶ کشور دنیا فعالیت دارد که اخیراً شعبه خود را در سنگاپور نیز افتتاح کرد. این شرکت بیشتر از اینکه یک انتشارات کتاب‌ با فرمت‌های مختلف باشد، بیشتر به عنوان یک سرویس ارائه‌کننده کتاب‌های صوتی از طریق وب‌سایتش معروف است و همین سرویس کتاب صوتی باعث شهرت آن شده است.

پروژه مشترک شرکت‌های سوئدی و هندی بخشی از خدمات گسترده ترجمه و ارائه داستان‌ به کودکان و مادران است که پیش از این شرکت هندی شروع کرده بود. حالا شرکت سوئدی قصد دارد کتاب‌های الکترونیک و صوتی را نیز به آن اضافه کند.

طبق آمارهای ارائه‌شده توسط مدیر استوری‌تل در حال حاضر ۱۴۰هزار کتاب صوتی و دیجیتال تولیدشده در سوئد، ۱۰۰ کتاب در هند، ۳۵هزار کتاب انگلیسی و ۲۷۰‌هزار عنوان کتاب در بازارهای مختلف دنیا فعالیت اصلی این شرکت را تشکیل می‌دهد. نکته جالب در آمارهای استوری‌تل تولید کتاب صوتی آثار دیمیتری گلوکفسکی و کتاب صوتی نسخه زبان عربی هری پاتر و سنگ جادو نوشته جی.کی. رولینگ است.

در سال‌های اخیر دولت سوئد همراه دیگر اکثر کشورهای اروپایی مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های صوتی و دیجیتال را از ۲۵درصد به ۶درصد کاهش داده است که تاثیر شگرفی در افزایش بهره‌وری شرکت‌های تولیدکننده این نوع کتاب‌ها داشته است. قیمت کتاب‌های صوتی در سال‌های اخیر روند ثابتی را طی کرده؛ ولی تخفیف‌های دولتی در مالیات‌ها موجب رونق کسب‌وکار شرکت‌های اروپایی در مقابل شرکت‌های آمریکایی شده و همچنان بر غول‌های اروپایی تولیدکننده کتاب اضافه می‌شود.