بازی مرگ و زندگی در اردوی دانش آموزی مختلط

گزارش مدرسه پرس و به نقل از کودک پرس : ۱۱شهریور ۱۴۰۰ مصادف با ۲۴ محرم ۱۴۴۳ در مسیر دماوند برای بازدید از مرکز تفریحی مسیر را طی میکردم، بعد از رسیدن با صحنه عجیبی مواجه شدم. پارکینگ پر از ماشین بود. به فکر فرو رفتم که چطور در این وضعیت شیوع بیماری کرونا که هرگونه تجمعی نیاز […]

گزارش مدرسه پرس و به نقل از کودک پرس : ۱۱شهریور ۱۴۰۰ مصادف با ۲۴ محرم ۱۴۴۳ در مسیر دماوند برای بازدید از مرکز تفریحی مسیر را طی میکردم، بعد از رسیدن با صحنه عجیبی مواجه شدم. پارکینگ پر از ماشین بود. به فکر فرو رفتم که چطور در این وضعیت شیوع بیماری کرونا که هرگونه تجمعی نیاز به کسب مجوز دارد، این تعداد خانواده همراه با بچه ها هستند. جلوتر رفتم ودیدم غذا خوری و همه غرفه­های بازی مملو از جمعیت است. پیگیر این بودم که این افراد چرا و چطور یک جا جمع شدند که لوگوی دبستان پسرانه سرو اندیشان آفتاب، توجهش را به من جلب کرد و با کمی پرس و جو متوجه شدم که این مجموعه آموزشی بچه ها را برای اردو به همراه خانواده ها در اینجا جمع کرده است. سر گیجه­ام عمیق­تر شده بود و این مسئله برایم مبهم بود که چگونه یک  مدرسه پسرانه، دختران را نیز با خود آورده است؟ در همین فکر ها بودم که صدای موسیقی مرا به خود آورد. من در کمال تعحب به اطراف نگاه می­کردم و با خود فکر می­کردم که در زمانی که مذهبیون در حال تدارک برای برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اربعین هستند در گوشه ای از شهر اردویی با این شرایط برگزار شده است. به شهر تهران برگشتم و با توجه به این­که این مدرسه در آموزش و پرورش منطقه چهار استان تهران بود با یکی از دوستانم که در این بخش شاغل بودند، تماس گرفتم. عکس‌ها را برایش ارسال کردم و متوجه شدم که همه مسئولین مدرسه هم در مراسم حضور داشتند و نکته جالب­تر اینکه این دوست به من اعلام کرد که چندی پیش که آگهی این برنامه را دیده است و با آموزش‌وپرورش تماس گرفته و مسئولین آموزش و پرورش نیز اعلام کردند تذکر داده شده و برنامه لغو شده است. اینجا متوجه شدم این مدرسه نه تنها مجوزهای لازم را هم برای برگزاری این مراسم نگرفته اس بلکه با وجود تاکید بر عدم برگزاری دور از چشم آموزش و پروش این اردو را برگزار نموده است.

و اکنون به‌عنوان خبرنگار متعهد به اسلام و ایران با کوله باری از سؤال این خبر را تهیه کردم تا پاسخی دریافت کنم و در صورت احراز و اثبات وجود تخلف برخورد شایسته را مشاهده کنم.

۱٫ چگونه یک مدرسه غیردولتی درحالی‌که آمار مبتلایان به کرونا در کشور روزانه ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر گزارش می‌شود و آمار فوتی‌ها بالغ بر ۶۰۰ نفر است، برای دانش‌آموزان خود اردوی تفریحی آن هم از نوع مختلط برگزار می‌کند؟ و چرا ستاد مبارزه با کرونا نظارت درستی بر این‌گونه اماکن و فعالیت‌ها ندارد؟
این در حالی است که طبق تأکیدات تمام مراجع بهداشتی، اداری و دولتی، هرگونه تجمعات اکیداً منع شده است تا زنجیره انتقال قطع گردد. در شرایط کنونی که گزارش‌های متعددی مبنی بر ابتلای کودکان گزارش شده است، در غفلت مسئولین آموزش‌وپرورش، یک مدرسه پسرانه غیردولتی اقدام به برگزاری اردوی آموزشی نموده است که متأسفانه مؤسس، مدیر، معاون آموزشی، معلمین و کادر مدرسه نیز همراه دانش‌آموزان در محیط سرپوشیده شروع به بازی و رقص و آواز نمودند.
۲٫ علاوه بر این موضوع، مختلط بودن آن یعنی حضور دانش‌آموزان دختر و پسر در کنار هم که در عکس‌ها و فیلم‌ها کاملاً مشخص است، از نکاتی است که هیچ‌گونه توجیهی در نظام آموزش‌وپرورش جمهوری اسلامی ایران ندارد. سؤال اینجا است با این حجم از تخلفات چرا تاکنون برخورد قاطعی انجام نپذیرفته است؟ و یا فقط همین مجموعه متخلف است یا مدارس دیگر نیز با همین روش اداره می‌شوند؟

امیدواریم مسئولین در این برههٔ حساس بیماری، نسبت به شفاف‌سازی و تنویر افکارعمومی و تادیب برگزارکنندگان این‌گونه اردوها که قطعاً خلاف مقررات آموزش‌وپرورش اقدام فرمایند.

حسین حسینی، خبرنگار سرویس مدرسه کودک پرس