قزوین| حمایت بهزیستی از ۲۹۶ کودک کار و خیابان

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین گفت: در مجموع طی سال ۱۳۹۹ بیش از ۳ میلیارد و ۲۵۲ میلیون ریال در حیطه حمایت از کودکان کار و خیابان هزینه شده است و هم اکنون ۲۹۶ کودک کار و خیابان تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند.

به گزارش کودک پرس ،پری میرزایی؛ در مورد اقدامات بهزیستی برای حمایت از  کودکان کار اظهار کرد: سال گذشته ۴۴۷ کودک کار و خیابان در سطح استان قزوین شناسایی شدند که ۴۴ درصد از آنان در شهرستان قزوین، ۳۱ درصد در بوئین‌زهرا، ۱۷ درصد در تاکستان، ۶ درصد در آبیک و ۲ درصد در شهرستان البرز هستند.

وی افزود: از ۴۴۷ کودک شناسایی شده طی سال گذشته در سطح استان قزوین ۲۲۰ کودک در مراکز ساماندهی کودکان کار پذیرش شده و برای آنها تشکیل پرونده شد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: هم اکنون بهزيستي استان قزوین، کودکان کار و خیابان را در یک مركز دولتي(شبانه روزی) در شهرستان قزوین و دو مرکز غير دولتي روزانه (مراکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده) تحت نظارت سازمان در شهرستان‌های قزوین و تاکستان با هدف کنترل و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي مورد پذيرش و حمايت قرار می‌دهد.
وی عنوان کرد: علاوه بر اینکه شناسایی کودکان کار در سطح شهر توسط مراکز فوق‌الذکر انجام می‌شود، این مهم توسط اورژانس اجتماعی در کلیه شهرستان‌های استان قزوین نیز صورت می‌پذیرد.
میرزایی با اشاره به مراحل جذب و ساماندهی کودکان کار بیان کرد: کودکان به طرق مختلف در مراکز مورد پذیرش قرار می‌گیرند، ممکن است به صورت خود معرف در مرکز پذیرش شوند به طوریکه كودك به تنهايي یا توسط يك فرد بزرگسال حقيقي به مركز مراجعه کرده و پس از برقراري ارتباط و مصاحبه اوليه در صورت تشخيص به نيازِ دريافتِ كمك و حمايت از مركز، مورد پذيرش قرار گرفته و فرم اوليه پذيرش براي وي تكميل مي‌شود.
شناسایی ۴۴۷ کودک کار و خیابان در سال گذشته

وی بیان کرد: بخش دیگری از کودکان از طریق شناسايی در مراکز بهزیستی جذب می‌شوند به نحوی که ابتدا مددکار اجتماعی یا روانشناس مرکز به محل حضور کودکان در اماکن پرتردد مراجعه کرده، ضمن برقراري ارتباط حرفه‌اي اوليه با كودكان خیابانی و معرفي مركز و فعاليت‌هاي آن، یک ارزیابی سریع از وضعیت عمومی کودک به عمل می‌آورد.

این مقام مسئول ادامه داد: مددکار اجتماعی یا روانشناس مرکز سپس ضمن تشویق کودکان به بهره‌مندی از خدمات مرکز، یک سری خدمات سرپایی اولیه به تناسب نیاز کودکان شامل تغذیه‌ای، بهداشتی، ویزیت پزشک، آموزش‌های بهداشتی و پیشگیرانه ارائه می‌کند.

وی عنوان کرد: در نهایت ضمن شناسایی کودک و خانواده وی، زمینه لازم برای ارتباط بیشتر با خانواده و ارائه سایر خدمات و حمایت‌ها فراهم می‌شود. کودکان شناسایی شده توسط مددکار و روانشناس، ضمن مراجعه به مرکز به اتفاق خانواده و انجام مصاحبه‌های اولیه مورد پذیرش قرار می‌گیرند؛ همچنین ممکن است ارجاع کودکان به مراکز از طریق سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی انجام شود.
میرزایی گفت: از تعداد ۴۴۷ کودک کار و خیابان شناسایی شده در سطح استان در سال ۱۳۹۹، ۸۰ درصد غیرایرانی(اتباع) و ۲۰ درصد ایرانی هستند.
وی بیان کرد: با توجه به این که آمارهای احصایی از کودکان شناسایی شده مبتنی بر خوداظهاری کودکان است، به نظر می‌رسد آمار کودکان غیرایرانی بیش از این تعداد است و کودکان غیرایرانی به دلیل ترس و همچنین شباهت چهره‌ای به کودکان ایرانی، هویت خود را ایرانی اعلام می‌کنند.

پرداخت ۳۳۳ میلیون ریال جهت تامین هزینه‌های مرکز نگهداری کودکان خیابانی 

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: از تعداد ۲۲۰ کودک پذیرش شده در مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان در شهرستان قزوین و تاکستان در سال ۱۳۹۹، ۶۱ درصد ایرانی و ۳۹ درصد غیرایرانی(اتباع) هستند.

وی ابراز کرد: از ۲۲۰ کودک پذیرش شده در مراکز کودکان کار و خیابان در سال ۱۳۹۹، پنج کودک بازمانده از تحصیل بوده که سه کودک به آموزش و پرورش ارجاع شده و دو کودک علی‌رغم پیگیری‌های متعدد مرکز جهت ادامه تحصیل، به دلیل عدم علاقه همکاری لازم را جهت ادامه تحصیل نداشته‌اند.
میرزایی یادآور شد: سایر کودکان با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در حال تحصیل هستند و در مجموع این کودکان علاوه بر خدمات تحصیلی که از مرکز دریافت می‌کنند، از خدمات تخصصی مانند مددکاری، روانشناسی، حقوقی، بهداشتی و درمانی و آموزشی بهره‌مند می‌شوند.
وی عنوان کرد: سال گذشته علاوه بر ارائه خدمات تخصصی به کودکان، حمایت‌های مالی نیز از آنها و خانواده کودکان صورت پذیرفته است به طوریکه مبلغ ۳۸۳ میلیون و ۷۳۴ هزار ریال جهت توانمندسازی خانواده به منظور تامین سرمایه اولیه اشتغال والدین پرداخت شده است.
میرزایی بیان کرد: در زمینه تحصیل کودکان، ۲۰۷ میلیون ریال به منظور تهیه لوازم التحریر و ملزومات تحصیل و مبلغ ۴۴۸ میلیون ریال جهت خرید گوشی همراه به منظور تحصیل کودکان در فضای مجازی و عدم بازماندگی از تحصیل فراهم شده است.

۲۹۶ کودک کار و خیابان تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند

وی بیان کرد: در راستای حمایت از خانواده کودکان، مبلغ ۷۲۰ میلیون ریال جهت تامین کمک هزینه و بازسازی مسکن، مبلغ ۵۹ میلیون و ۱۷۰ هزار ریال برای تامین لوازم ضروری منزل، ۸۷ میلیون و ۸۳۰ هزار ریال برای تامین سبد کالا به خانواده‌های کودکان تحت پوشش تخصیص داده شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: مبلغ ۱۰ میلیون ریال برای تامین پوشاک و مبلغ ۵۷ میلیون ریال به جهت حرفه‌آموزی کودکان کار بالای ۱۵ سال تامین شده است.
وی عنوان کرد: به منظور تامین هزینه‌های مرکز نگهداری کودکان خیابانی مبلغ ۳۳۳ میلیون ریال و در راستای ارائه خدمات به کودکان کار و خیابان مبلغ یک میلیارد و ۵۹۵ میلیون ریال خرید خدمت نیرو صورت پذیرفته است.
وی در پایان یادآور شد: در مجموع طی سال ۱۳۹۹ بیش از ۳ میلیارد و ۲۵۲ میلیون ریال در حیطه حمایت از کودکان کار و خیابان هزینه شده است و هم اکنون ۲۹۶ کودک کار و خیابان تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند.