موقعیت فعلی شما : خانه/آموزش و تحصیل
238890
۰۶ مرداد ۱۴۰۰

۷۰ میلیارد تومان؛ پیش بینی مجلس برای تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودکان

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان ۷۰ میلیارد تومان بودجه برای تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودکان پیش بینی کردند.

به گزارش کودک پرس ،علیرضا منادی روز چهارشنبه در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش که به صورت مجازی و در بستر شاد برگزار شد، اظهار داشت: تبریک بنده را برای اقدام بسیار مهم بازگشت صفر تا ۶ سال به آغوش نظام آموزش و پرورش در سازمان تعلیم و تربیت کودکان پذیرا باشید، اقدام مهمی که در شورای عالی آموزش و پرورش و سیاست گذاری آغاز شد و منجر به ثبت تاسیس این سازمان ملی شد و البته هنوز قانونی نهایی نشده است.

وی افزود: تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودکان به تصویب مجلس می رسد تا این اقدام عملیاتی شود، این بازگشت صفر تا ۶ ساله ها بسته علمی آموزش و پرورش کشور را تکمیل می کند،  اساس کار آموزش و پرورش و مزرعه اساسی است که تا کنون مورد غفلت بوده است و باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری تعطیلی مدارس در دوران کرونا گفت: چند وقتی است که از آموزش حضوری محروم هستیم، اما آموزش و پرورش بلافاصله پس از تعطیلی مدارس، شبکه شاد را تاسیس کرد.

منادی خاطرنشان کرد: احتمال می رود که کرونا و آسیب های ناشی از آن تا آذر ماه کاهش یابد، بنابراین باید برای کلاس های حضوری آماده شد.

وی یادآورشد: همچنین باید کاری بزرگ برای بازماندگان از تحصیل انجام شود، باید گروه هایی متشکل از کارشناسان برای بازگشت ۳ و نیم میلیومن دانش آموز بازمانده از تحصیل تشکیل شود تا وضعیت این دانش آموزان ترمیم شود و در فضای آموزشی قرارگیرند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری زحمات معلمان در دوران کرونا  افزود: تدریس مجازی دشوار تر از آموزش حضوری است، بنابراین معلمان زحمات بسیاری برای جلوگیری از عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان کشیدند.

منادی نتایج مثبت شرکت های دانش بنیان را ثمره نیروهای فارغ التحصیل از آموزش و پرورش و آموزش عالی دانست و گفت: در حال حاضر ۶ هزار شرکت دانش بنیان وجود دارد که بیش از ۲ هزار میلیارد تومان فروش داشتند، این فروش نتیجه زحمات نیروهایی است که از آموزش و پرورش فارغ التحصیل شدند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش ظرفیت تاسیس شرکت های دانش بنیان بسیاری را دارد، معلمان و نیروها می توانند هر کدام یک شرکت دانش بنیان فعال داشته باشند که علاوه بر نقش معلمی در این شرکت ها هم نقش آفرین باشند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به جایگاه معلمان در آبادانی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: برای تلاش مضاعف معلمان باید توجه ویژه ای به این افراد داشت، به همین منظور لایحه رتبه بندی تقدیم مجلس شد.

منادی افزود: رتبه بندی معلمان از سال ۹۰ پیگیری شد، تا در نهایت با همت کمیسیون مجلس و تلاش آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش این لایحه از هیات دولت به مجلس رسید و موضوعات بسیاری از این لایحه فوریت داشت.

وی با بیان اینکه نمایندگان با رای ۹۵ درصدی  به مقام معلم رای دادند، گفت: این لایحه  در ابتدا لایجه قوی نبود اما مجلس روی موضوعات آن کار کرده است، در وهله اول بحث جایگاه معلم مانند عناوین دانش یار و استادیار معلم پیشنهاد شد که در مجلس رای آورد و در مرحله بعد حقوق متناظر با حقوق اساتید وزارت علوم ۸۰ در صد آنها براساس برنامه پنج ساله باشد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع ۲۰ درصد در ابتدا و پس از آن ۲۵ درصد افزایش حقوق برای مادام مطرح شد.

منادی با بیان اینکه هدف اول رتبه بندی معلمان کیفیت بخشی است، عنوان کرد: درابتدا جایگاه علمی معلمان باید مشخص شود سپس هدف بعدی تامین معیشت است که باید مورد توجه قرار گیرد. خبرهای خوشی از رتبه بندی می آید.

وی ادامه داد: برنامه پنج ساله مهارت در برنامه توسعه  پیش بینی کرده که باید این آمار به ۵۰ درصد برسد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره کنکور گفت: همچنین بحث کنکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد، در مجلس برای کنکور قانون داریم و این مصوبه با برخی قوانین مغایرت دارد.

منادی توضیح داد: آموزش و پرورش مخالف کنکور است که می گوید تحول آموزش و پرورش و محتوا نادیده گرفته می شود، این موضوع باید غربالگری شود، باید کاری کنیم همه کنکور ندهد و ملاک معدل برای شرکت در کنکور برای دانش آموزان  قرار دهیم که شرکت در کنکور معدل مناسب باشد، با این شرط در کنکور به جای یک میلیون ۴۰۰نفر، ۲۰۰ نفر شرکت می کنند.

وی یادآورشد: ساماندهی نیروی انسانی ۸۰ هزار نفر با کمک وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت تا در دانشگاه فرهنگیان پرورش یابند البته این دانشگاه نحیف است و باید قوی شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  خاطرنشان کرد: مجلس در بودجه امسال برای مدرسه سازی و نوسازی ۱۰ هزار میلیارد بودجه اختصاص یافت.

به گزارش ایرنا، سی و پنجمین اجلاس دو روزه روسا و مدیران آموزش‌وپرورش سراسر کشور از صبح روز گذشته با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش،  مدیران حوزه ستادی و همچنین مدیران کل آموزش و پرورش استان ها و روسای بیش از ۷۲۶ منطقه آموزش و پرورش و شورای معاونان ادارات کل استان هادر اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران شروع به کار کرد.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار