238727
۳۱ تیر ۱۴۰۰

سامانه رصد فعالیت کودکان در کارگاه‌ها راه‌اندازی می شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی سامانه رصد کودکانی که در کارگاه‌ها فعالیت می‌کنند، خبر داد.

به گزارش کودک پرس ،«حبیب‌الله مسعودی‌فرید» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ایجاد سامانه اورژانس اجتماعی گفت: یک سامانه جامع برای اورژانس اجتماعی راه‌اندزی کرده‌ایم و از اوایل امسال همه مواردی که با اورژانس اجتماعی تماس گرفته شده، در این سامانه ثبت می‌شود در این سامانه همه موارد از جمله کودک‌آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، معلول‌آزاری ثبت می‌شود.

وی با اشاره به سامانه کودکان کار و خیابان ادامه داد: سامانه کودکان کار و خیابان نیز در ذیل همین سامانه اورژانس اجتماعی ثبت می‌شود و همه کودکانی که به مراکز ما مراجعه می‌کنند در این سامانه ثبت می‌شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این طرح در تهران از سال گذشته آغاز شده و امسال این مدل در ۱۲ استان دیگر تسری پیدا می‌کند. چهارچوب و آیین‌نامه حمایتی به تصویب شورای اجتماعی کشور در سال گذشته رسیده است و انجام می‌شود. همه کودکانی که در این طرح‌ها جذب می‌شوند بعضا ممکن است کد ملی نداشته و یا آن را به خاطر نداشته باشند، یا ممکن است از همین‌رو همه این‌ها از طریق اسکن عنبیه کد واحد یا یونیک دریافت می‌کنند تا اگر در دوره بعد این کودکان جمع‌آوری می‌شوند ما متوجه شویم که این کودک در مرحله قبل نیز جذب شده است.

مسعودی فرید خاطرنشان کرد: وقتی کودک کار و خیابان جذب می‌شود خانواده این کودکان نیز شناسایی می‌شوند و ما اقدامات توانمندسازی را برای این کودکان انجام می‌دهیم تا کودک به خانواده بازگردد اگر از کودک شناسه واحدی نداشته باشیم ممکن است روند شناسایی خانواده طولانی مدت شود اما با اسکن عنبیه مشخصات این کودکان در سامانه کودکان کار و خیابان و سامانه اورژانس اجتماعی ثبت می‌شود.

وی درباره سامانه رصد کودکان کار در کارگاه‌ها گفت: قرار است با همکاری که در این زمینه با اداره روابط کار داریم بتوانیم در این زمینه اقدامات بهتری داشته باشیم. در قانون حمایت از کودکان کار و نوجوانان که در سال گذشته به تصویب رسید آمده است که از وظایف اداره کار این است که تمام کودکان که در کارگاهها فعالیت می کنند را شناسایی کنند و این فقط شامل کودکانی که در کارگاههای که دارای کد شناسه هستند نمی شود بلکه برای همه کارگاهها است. البته کار سختی است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: عمده بحث ما نیز درباره کودکانی که در کارگاهها فعالیت می کنند مربوط به کارگاههایی است که هیچ نام و نشانی ندارند و در یک زیرزمین خانه ممکن است حتی فعالیت کنند. در این زمینه نیز سازمان های مردم نهاد می توانند کمک کنند.

برچسب ها :
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.