افزایش بستری کودکان۳ تا ۵ ساله مبتلا به کرونای دلتا

رئیس بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به تفاوت سویه دلتا با انواع دیگر بیماری کرونا گفت: تفاوت کرونای دلتا با انواع قبلی درگیری کودکان ۳ تا ۵ ساله با این بیماری است . تشدید علائم سخت کرونایی و بستری تعداد بیشتر آنها موجب نگرانی زیاد کادر درمان شده است.

به گزارش کودک پرس ،رضا جلیلی خشنود عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس بیمارستان شهدای تجریش در گفتگو با برنامه “تهران ما سلامت” رادیو تهران درباره روند بیماری کرونا در تهران گفت: متاسفانه طی ۳ هفته اخیر آمار رو به افزایش بوده که فقط مختص استان تهران نیست بلکه در اکثر استان ها شاهد این روند هستیم. ورودی بیمارستان ها و بستری در بخش های ویژه افزایش داشته است. تفاوت کرونای دلتا با انواع قبلی درگیری کودکان ۳ تا ۵ ساله با این بیماری است به طوریکه تشدید علائم سخت کرونایی و بیستری تعداد بیشتری از آنها موجب نگرانی زیاد کادر درمان شده است.

وی با تایید اظهارات دکتر صالحی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر اینکه موج فعلی سهمگین‌تر از موج‌های قبلی است؛ افزود: دلتا سنین پایین را بیشتر درگیر می کند ضمن اینکه سرایت آن هم بسیار بیشتر است. ما شاهد مراجعه خانوادگی به مراکز درمانی هستیم به طوریکه در برخی مشاهدات ۱۵ نفر از یک خانواده با درگیری به مراکز درمانی برای بستری مراجعه می‌کنند که نشان از سرایت بالای آن دارد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به قول مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر محموله‌های رسیده و در راه واکسن کرونا گفت: قرار است محموله ای در اوایل هفته آینده به دست وزارت بهداشت برسد. این واکسن ها در مناطق قرمز استفاده خواهند شد تا با اینکار زنجیره بیماری قطع شود.

وی تاکید کرد: دوز اول ایمنی بدن را به مقدار کافی بالا نمی برد و باید دوز دوم تزریق شود تا بدن ایمنی کافی را به دست آورد.

خشنود خاطرنشان ساخت: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند با تزریق دوز اول ایمنی قابل قبولی را کسب خواهند کرد اما افرادی که قبلا بیمار نشده‌اند باید دوز دوم را هم تزریق کنند تا بدنشان ایمنی کافی را به دست آورد. قطعا دوز اول کافی نیست باید دوز دوم هم تزریق شود و حتی تزریق دوز سوم یادآوری هم برای برخی باید انجام شود. در حال حاضر برخی کادر درمان که دو دوز واکسن را تزریق کرده اند باید طی ماه‌های آینده با اندازه گیری آنتی بادی، در صورت نیاز دوز سوم یادآوری را هم تزریق کنند تا بدنشان ایمنی کافی داشته باشد. کادر درمان جزو گروهی هستند که پرخطر محسوب می شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این موضوع که چرا فرآیند واکسیناسیون انقدر کُند انجام می شود؟ اظهار داشت: مردم باید بدانند با تزریق دوز اول و دوم باز هم به چند هفته زمان نیاز داریم تا بتوانیم به یک ایمنی جمعی برسیم بنابراین مردم باید همچنان پروتکل‌ها را رعایت کنند. این راه نجات بخش‌تر از واکسیناسیون عمومی است.

وی تاکید کرد: خط تولید واکسن با دستیابی به واکسن دو مقوله جدا از هم است. دستیابی به واکسن در آزمایشگاه و راه‌اندازی خط تولید انبوه سختی‌های جداگانه خود را دارند. خوشبختانه واکسن‌های کووبرکت و پاستورکواک به خط تولید رسیده اند اما تولید کم کم افزایش می‌یابد. محموله‌هایی از این واکسن‌ها از هفته گذشته به وزارت بهداشت تحویل داده شده که بر روی هموطنان استان‌های پرخطر به ویژه سیستان و بلوچستان در حال تزریق است.

خشنود با اظهار تاسف از وقفه دو تا سه هفته‌ای فرآیند واکسیناسیون و روند کُند آن گفت: واکسیناسیون هموطنان ۷۰ سال به بالا در حال اتمام است. در هفته آینده تزریق واکسن ۶۸ تا ۷۰ ساله ها هم آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به بدقولی کشورهای صادرکننده واکسن اظهار داشت: به خاطر تحریم با بدقولی‌های زیادی در نقل و انتقال و تحویل واکسن مواجه شدیم. کشور چین قول محموله ای ۱۵ میلیونی را داده بود . با شیوع کرونای دلتا کشورها تحویل واکسن را متوقف کردند. با تمهیدات انجام شده از هفته آینده از ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر واکسینه خواهند شد.

رئیس بیمارستان شهدای تجریش هزینه درمان بیماران کرونایی را بسیار بیشتر از هزینه واکسیناسیون خواند و اظهار داشت: هزینه‌های داروهایی مثل رمدسیویر، دستگاه های ونتیلاتور و نبود فرد بیمار در محل کار بسیار بیشتر از واکسیناسیون است. ان شاء الله در هفته های آتی خبرهای خوبی خواهیم داشت تا واکسیناسیون با واکسن‌های داخلی و خارجی انجام شود.

خشنود درباره محل‌های واکسیناسیون خاطرنشان کرد: واحدهای بیمارستانی خلوت‌تر برای بیماران خاص درنظر گرفته شده اند به عنوان مثال بیمارستان شهدای تجریش برای بیماران تالاسمی در نظر گرفته شده و بیمارستان طالقانی هم تزریق برخی بیماران خاص را انجام می‌دهد اما تزریق واکسن افراد معمولی در مراکز بهداشتی صورت می گیرد.

وی افزود: در پیک کرونای نوع دلتا قرار داریم و با توجه به سرایت زیاد این سویه توصیه ما رعایت پروتکل ها و پرهیز از تجمعات حتی تجمعات خانوادگی است. برخی افرادی که قبلا یک دوز واکسن دریافت کرده اند یا پیش این به بیماری مبتلا شدند هم دوباره مبتلا به این نوع کرونا شده اند.