افتتاح مدرسه کودکان استثنائی سال آینده در کرمانشاه

با کلنگ‌زنی مدرسه ویژه کودکان اوتیسم در کرمانشاه این کودکان تا یکسال دیگر صاحب مدرسه می‌شوند.

به گزارش کودک پرس ،مدارس کودکان استثنایی به دانش‌آموزانی که دچارعقب ماندگی ذهنی هستند زمینه خوبی جهت ادامه تحصیلات داده‌ است که آن‌ها بتوانند به‌طور فعال در جامعه مشارکت داشته باشند.
شیوه آموزش در این مدارس قابل انعطاف است، به‌طوری‌که هر دانش‌آموز بتواند تا حد ممکن برمبنای اهداف برنامه آموزشی رشد و تکامل یابد.
مدارس کودکان استثنایی در جهت بالا بردن مشارکت اجتماعی و رشد دانش‌آموزان تلاش دارد که آن‌ها حتی در ایام کرونا از تحصیل عقب نمانند.
مرزبان نظری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به احداث نخستین مدرسه ۱۵ کلاسه اوتیسم در شهر کرمانشاه اظهار داشت: این مدرسه با اعتبار ۹ میلیارد تومان و زیربنای هزار و ۳۵ مترمربع با مشارکت خیر نیک اندیش ساکن آلمان عبدالله باباخانی، بنیان‌گذار بنیاد پویانه علم و اداره کل نوسازی مدارس استان کرمانشاه و نظارت این اداره طی ۱۲ ماه به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی گفت: کودکان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند که همین امر سبب می‌شود آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران با مشکلات زیادی مواجه شوند.
مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه گفت: بنابر اعلام معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، این مدرسه ۶۴ مین مدرسه اوتیسمی در کشور است که ساخته می‌شود و در کشور نیازمند احداث ۲۵۰ مدرسه اوتیسمی هستیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۰۰ کلاس درس برای دانش‌آموزان اوتیسمی در کشور ساخته شده است گفت: در جریان زلزله آبان ۹۶، ۷۸ مدرسه استان کرمانشاه تخریب شد اما به‌جای آن ۳۲۰ مدرسه با هزار و ۲۰۰ کلاس درس و اعتبار ۳۵۰ میلیارد تومان ساخته شد که ۱۵۵ میلیارد تومان آن توسط خیران مدرسه‌ساز کشور پرداخت شد که یک اقدام بی‌نظیر است.
نظری افزود: طی این مدت سرانه آموزشی استان از ۵٫۷ به ۶٫۴ متر مربع رسیده و به‌زودی هم جشن اصلاح سیستم‌های گرمایشی مدارس استان برگزار می‌شود.
وی از هوشمندسازی ۱۵۰ کلاس درس در کرمانشاه از سال ۹۸ تاکنون خبر داد و عنوان کرد: تجهیزاتی که برای هوشمندسازی تحویل مدارس می‌شود شامل پروژکتور، پرده نمایش و رایانه است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمانشاه عنوان کرد: سالانه بر اساس اعتبار موجود و نیاز آموزش و پرورش تجهیزات کلاسی و اداری شامل میز، صندلی، دستگاه کپی و پرینتر، اسکنر و کیت آموزشی تهیه و تحویل مدارس می‌شود.
نظری گفت: مدرسه دو کلاسه روستای چقا الهی بخش کوزران با زیربنای ۸۸ مترمربع و با اعتبار مشارکتی خیر ۳۵۰ میلیون تومان، مدرسه دو کلاسه روستای خورنه سفلی بخش کوزران با زیربنای ۸۸ مترمربع و با اعتبار مشارکتی خیر ۳۵۰ میلیون تومان، مدرسه یک کلاسه روستای قلعه قاضی سفلی بخش گهواره با زیربنای ۵۵ مترمربع و با اعتبار مشارکتی خیر ۲۲۰ میلیون تومان احداث می‌شوند.
وی از احداث مدرسه دو کلاسه روستای ساروخان شهرستان جوانرود با زیربنای ۸۸ مترمربع و اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان به همت خیر مدرسه‌ساز خبر داد و افزود: مدرسه چهار کلاسه روستای برناج شهر بیستون با اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان و زیر بنای ۲۴۵ مترمربع و مدرسه سه کلاسه روستای آزان وازان شهر بیستون با اعتبار ۳۵۰ میلیون تومان و زیربنای ۲۱۵ متر مربع و مدرسه دو کلاسه روستای قره ولی شهر بیستون با اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان و زیر بنای ۱۲۰ مترمربع احداث خواهد شد.
نظری با اشاره به اینکه دانش‌آموزان استثنایی شهرستان گیلانغرب کرمانشاه صاحب مدرسه‌ای ۱۴ کلاسه شدند بیان کرد: ساخت این مدرسه از نیازهای اصلی دانش آموزان استثنایی و اقدامی ارزشمند در جهت برقراری عدالت آموزشی در استان است.
وی با بیان اینکه مدارس استثنایی با توجه به شرایط خاص دانش‌آموزان آن نیاز به توجهی ویژه دارند، از اهدای تبلت و گوشی هوشمند به دانش آموزان این مدرسه خبر داد و گفت: این آموزشگاه ۱۴ کلاسه که در ساخت آن از بهترین سازه‌های عمرانی روز استفاده شده و در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰ متر مربع و با زیربنای ۸۳۴ متر در ۲ طبقه با مشارکت و نظارت اداره کل نوسازی مدارس استان کرمانشاه و با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان احداث شده است که یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن توسط خیر مشهدی زنده یاد معصومی لاری و سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز  از محل اعتبارات ملی است.
سید جواد حسینی، معاون وزیر و رئیس سازمان استثنایی کشور نیز در مصاحبه‌ای با بیان اینکه این مدرسه ۶۴ مین مدرسه اوتیسمی در کشور است که ساخته می‌شود و در کشور نیازمند احداث ۲۵۰ مدرسه اتیسمی هستیم گفت: تاکنون ۴۰۰ کلاس درس برای دانش آموزان اوتیسمی در کشور ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه مدرسه دانش‌آموزان اوتیسمی در کرمانشاه طی ۱۲ ماه به بهره‌برداری خواهد رسید افزود: در سال ۱۴۰۰ در بودجه بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای آموزش و پرورش استثنایی کشور در نظر گرفتیم که نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۱۵۱ درصد رشد داشته است که این اعتبار برای استاندارد سازی فضای آموزشی، توانبخشی نیروی انسانی کاربرد دارد و ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به تجهیزات توانمندسازی آموزش و پرورش استثنایی استان کرمانشاه اختصاص یافت.
معاون وزیر و رئیس سازمان استثنایی کشور با اشاره به اینکه طبق آمار امسال ۳۰۰ کودک مبتلا به اوتیسم در کرمانشاه شناسایی شده است عنوان کرد: این کودکان علاوه بر آموزش نیاز به کاردرمانی، گفتار درمانی، مشاوره دارند و ۶۴ مین مدرسه اوتیسم در کرمانشاه به همت خیر کلنگ‌زنی شد.
حسینی گفت: ۴۰۰ مدرسه اوتیسم با ۴۰۰ کلاس داریم و در کنار این ظرفیت، اتاق چندحسی، اتاق تاریک، سالن شبیه‌سازی هوش مصنوعی برای کودکان استثنایی در نظر گرفته شده است.
وی عنوان کرد: از سال ۸۴ که خدمات این سازمان به کودکان اوتیسم شروع شده تاکنون ۲۵۰۰ درصد رشد پوشش تحصیلی و خدماتی را داشتیم و بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان از خدمات درونبخشی و بیرون بخشی توانمند‌سازی مدارس استفاده کردند.