چهارمحال و بختیاری| اجرای برنامه غربالگری بینایی کودکان ۳تا ۶ ساله کلید خورد

اجرای برنامه غربالگری بینایی کودکان ۳تا ۶ ساله کلید خورد اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان ۳تا ۶ساله متناسب با شرایط کرونایی در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد.

به گزارش کودک پرس،نرگس عسگری مدیر کل بهزیستی استان  در آئین افتتاح این برنامه گفت: تنبلی چشم یا آمبلیوپی نوعی اختلال است که دید را کاهش می دهد وپیشرفت آن باعث کم بینایی یا نابینایی می شود. ازآنجایی که امبلیوپی بیماری به علت ظاهر سالم چشم قابل تشخیص نیست وتنها راه پیشگیری از تنبلی چشم، تشخیص بموقع عوامل ایجاد کننده ان است

مدیر کل بهزیستی استان افزود: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم همه ساله از اول آبان ماه در سراسر کشور اجرا می شد که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا  تیرماه  و امسال نیز از خرداد تا پایان سال در پایگاه های سنجش بینایی واقع در محل ادارات بهزیستی و مراکز مثبت زندگی سطح استان اجرا می شود.

عسگری خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور درسال ۹۹ و عدم استقبال خانواده ها جامعه آماری پیش بینی شده در این طرح توسط سازمان بهزیستی کشور برای استان چهارمحال وبختیاری ۲۲ هزار کودک بود که با همراهی و تلاش کارشناسان مراکز دولتی و غیر دولتی و  با استفاده از ابزارهای نوین بیش از ۲۴ هزار و ۶۶۱  کودک با پوشش ۵۴ درصدی کودکان استان در پایگاههای غربالگری  و بارعایت کامل پروتکل بهداشتی مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند.

مدیر کل بهزیستی استان یادآور شد: که از این تعداد یک هزار و ۲۷۰ کودک مشکوک به تنبلی چشم بودند که به مراحل درمانی ارجاع که پس از معاینه تخصصی  توسط پزشک برای ۲۸۰ کودک کمک هزینه تهیه عینک از سوی بهزیستی پرداخت شد.

منبع:سازمان بهزیستی