قزوین/ راه اندازی سامانه غربالگری اضطراب کودکان

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: والدین کودکان ۵ تا ۶ سال برای شرکت در طرح غربالکری اضطراب کودکان به سامانه این طرح به آدرس moshavereh.behzisti.gov.ir مراجعه کنند.

به گزارش کودک پرس ،علیرضا وارثی با اشاره به طرح غربالگری اضطراب کودکان گفت: طرح غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ ساله با هدف شناسایی زود هنگام کودکان، ارجاع برای مداخله تخصصی و افزایش اطلاعات والدین درباره پیشگیری از آن در قزوین اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: این طرح از سال‌های قبل در مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌های شهر قزوین اجرا می‌شد که در دو سال اخیر با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی مهد‌های کودک بصورت مجازی برگزار می‌شود.

وی ابراز کرد: والدین کودکان ۵ تا ۶ سال می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری اضطراب به آدرس moshavereh.behzisti.gov.ir ضمن ثبت نام با وارد کردن تاریخ تولد و کد ملی کودکان برای تکمیل پرسشنامه اقدام کنند تا نتیجه غربالگری به والدین اعلام شود و در صورت لزوم و داشتن علائم به مراکز مشاوره و پس از آن به روانپزشک معرفی شوند.

این مسئول ادامه داد: در فرآیند انجام این طرح از ظرفیت‌های مراکز مثبت زندگی استان برای شناسایی، غربالگری و ارجاع کودکان جامعه هدف استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: شایع‌ترین اختلالات در دوران کودکی، اختلالات اضطرابی است و بسیاری از اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته شده و مانع تشخیص و مداخله به موقع می‌شود.

وارثی ادامه داد: این اختلالات در صورت بی توجهی، نبود تشخیص به موقع و درمان نشدن تا دوره نوجوانی و بزرگسالی ادامه می‌یابد و موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی فرد و بروز رفتار‌های اجتنابی، ترس مرضی یا منجر به افسردگی و مصرف مواد مخدر می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: با تشخیص به موقع و طراحی مداخله به هنگام می‌توان از طریق والدین و مربیان به کودکان کمک کرد که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند و زندگی طبیعی داشته باشند.