ورود گسترده کودکان مهاجر به آمریکا

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که کشور مکزیک شاهد افزایش نُه برابری شمار کودکان مهاجری است که از ابتدای سال میلادی جاری به سمت مرز این کشور با آمریکا روانه شده اند.

به گزارش کودک پرس ،به نقل از الجزیره، «صندوق کودکان سازمان ملل متحد» (یونیسف) روز دوشنبه اعلام کرد که کشور مکزیک شاهد ورود خیل عظیمی از کودکان مهاجری است که از ابتدای سال میلادی جاری به سمت مرزهای این کشور روانه شده‌اند و هشدار داد که در اردوگاه‌های بسیار شلوغ در نزدیکی مرز این کشور با ایالات متحده، تعداد زیادی از این کودکان مهاجر نگهداری می‌شوند.

یونیسف در بخشی دیگر از بیانیه خود افزود که از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی، شمار این کودکان از ۳۸۰ تن به ۳،۵۰۰ نفر (نزدیک به ۹ برابر) رسیده است.

این نهاد بین‌المللی همچنین اعلام کرد نیمی از کودکانی که از هندوراس، گوآتمالا، السالوادور و مکزیک به سمت شمال روانه شده‌اند، بدون والدین خود سفر می‌کنند- و این «یکی از بالاترین شمار مهاجرانی است که تاکنون در مکزیک ثبت شده است».

لازم به ذکر است که کودکان تقریباً ۳۰ درصد از مهاجرانی را تشکیل می‌دهند که هم اکنون در برخی اردوگاه‌های پناهجویان در مکزیک نگهداری می‌شوند.

به گفته مدیر منطقه آمریکای لاتین و کارائیب در یونیسف، اکثریت اردوگاه‌های پناهجویان در مکزیک بسیار شلوغ بوده و از این‌رو قادر به اسکان شمار فزاینده کودکان و خانواده‌هایی که به سوی شمال مهاجرت می‌کنند، نیستند.

گفتنی است، در ماههای اخیر هزاران مهاجر و پناهجو از منطقه آمریکای مرکزی به ویژه کشورهای «مثلث شمالی» شامل السالوادور، هندوراس، گوآتمالا- و جنوب مکزیک به امید راه یافتن به خاک ایالات متحده به سمت شمال سفر کرده‌اند.