«دا» فعالیت داوطلبان حوزه کار کودک را در تهران منسجم می‌کند

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به آغاز فعالیت سامانه داوطلبان خدمت‌دهی به کودکان کار (دا) گفت: این سامانه همزمان با نمایشگاه نقاشی کودکان کار در ایوان انتظار میدان ولیعصر(ع) افتتاح می‌شود و فعالیت داوطلبان حوزه کار کودک را منسجم خواهد کرد.

به گزارش کودک پرس ،روز دوشنبه سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، سیدمالک‌ حسینی با اشاره به برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان کار با عنوان «کارنگ» اظهارداشت: مدتی پیش از کودکان حاضر در مراکز پرتو خواسته شد تا بهار و نوروز را در نقاشی‌های خود به تصویر بکشند که حاصل این نقاشی‌ها در نمایشگاه به نمایش درآمده است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه «کارنگ» روز دوشنبه(۲۵ اسفندماه) در ایوان انتظار افتتاح خواهد شد، گفت: بخشی از نقاشی‌های کودکان نیز به شکل کارت پستال چاپ و منتشر شده است.

حسینی با بیان اینکه حذف کار کودک و توانمندسازی کودکان کار جز با مشارکت تمام شهروندان امکان پذیر نخواهد بود، افزود: با توجه به درخواست شهروندان در خصوص نحوه صحیح و استاندارد کمک به کودکان آسیب دیده، در معرض آسیب و به ویژه کودکان کار و خیابان، سامانه «دا» از سوی سازمان رفاه و خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران برای این منظور طراحی شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بیان کرد: سامانه «دا» با هدف استفاده از توانمندی‌ها، مهارت‌ها و دانش شهروندان به شکل مستقیم برای کمک به کودکان کار و خیابان شهر تهران فعالیت می‌کند و در بستر سایت چهارراه کودک اجرایی شده است.

وی اظهارداشت: هدف اولیه از طراحی این سامانه تشکیل بانک اطلاعاتی از شهروندان و سازمان‌های مردم‌نهاد داوطلب و در عین حال معرفی نیازهای کودکان و مراکز فعال در حوزه کودکان کار برای جذب فعالیت‌های داوطلبانه و رفع نیازهای کودکان کار است.

حسینی گفت: سامانه «دا» شامل ثبت‌نام افراد حقیقی داوطلب و ثبت‌نام سازمان‌های مردم نهاد داوطلب است، متقاضیان حقیقی و نیز سازمان‌های مردم نهاد با مراجعه به این سامانه اقدام به ثبت اطلاعات هویتی، ارتباطی و اعلام مهارت‌ها و حوزه‌های علاقه‌مندی خود می‌کنند و پس از آن فرآیند راستی آزمایی و بررسی صلاحیت افراد و سازمان‌های مردم نهاد از سوی شهرداری تهران آغاز خواهد شد.

وی افزود: شهرداری تهران بعد از صحت‌سنجی و بررسی این اطلاعات از افراد داوطلب دعوت خواهد کرد تا در بسترهایی مانند مراکز پرتو، اتوبوس‌های ارائه خدمات اجتماعی به کودکان کار، که از سوی این نهاد برای انجام کار داوطلبانه فراهم شده، مشارکت داشته باشند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بیان کرد: در بخش دیگری نیز با توجه به اهمیت برقراری ارتباط کارآمد بین داوطلبان و مراکز فعال در حوزه کودکان کار و خیابان، بعد از نیازسنجی‌های لازم، خلاء‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی، تغذیه‌ای و دیگر موارد کودکان از طریق سامانه «دا» اطلاع‌رسانی می‌شود تا این سامانه به مثابه پل ارتباطی بین داوطلبان و نهادها و سازمان‌های خدمت‌رسان به کودکان کار، نقش مؤثری در جهت‌دهی این فعالیت‌ها ایفا کند.

حسینی اظهارداشت: فعالیت سامانه «دا» به شکل کامل در سایت چهارراه کودک منعکس می‌شود تا ضمن شفافیت در عملکرد خود، با اطلاع‌رسانی به موقع، زمینه برای جذب داوطلبان جدیدی که می‌توانند برای کمک به کودکان کار و خیابان وارد عمل شوند را فراهم کند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: تمامی شهروندان و سازمان‌های مردم‌نهاد با هر تخصص، مهارت و زمان آزادی که دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت چهارراه کودک به نشانی www.۴rahkoudak.ir فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنند.