دبیر کل سازمان ملل: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان می‌دهد

دبیر کل سازمان ملل که تاکنون اقدام جدی برای توقف تجاوز و محاصره ائتلاف سعودی در یمن به کار نگرفته است، اوضاع انسانی در یمن را بسیار وخیم خواند و گفت هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی جان می‌دهد.

به گزارش کودک پرس ،دبیر کل سازمان ملل که تاکنون هیچ اقدام جدی برای وادار کردن ائتلاف سعودی به توقف تجاوز شش ساله خود علیه یمن به کار نگرفته است، با پیشروی نیروهای مسلح یمن در استان مأرب خواستار  توقف درگیری‌ها در این کشور شد.

به گزارش شبکه الجزیره، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در ابتدای سخنان خود از تاثیر جنگ یمن بر وضعیت سلامت مردم یمن و به ویژه کودکان گفت و تاکید کرد: کودکان یمن در معرض خطرات بهداشتی متعددی هستند و هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلیل درگیری یا بیماری در یمن جان خود را از دست می‌دهد.

دبیر کل سازمان ملل ایجاد راه حل مسالمت آمیز برای بحران یمن را خواستار شد و گفت: باید همه تلاش ها برای دستیابی به این هدف به کار گرفته شود.

گوترش بدون اشاره به مسئول بودن ائتلاف سعودی و محاصره همه جانبه آن علیه یمن، اوضاع انسانی در یمن را بسیار وخیم خواند و گفت: نهادهای امدادرسان مجبور به توقف برنامه‌های کاری خود در آنجا شدند.

وی همچنین خبر داد: «ما برای کمک‌های بشردوستانه در یمن به ۳٫۵ میلیارد دلار در سال جاری پول نیاز داریم و کاهش این کمک‌ها منجر به فجایعی می‌شود که کودکان بیش از همه از آن متضرر می‌شوند».

دبیر کل سازمان ملل گفت: از همه طرف‌های یمنی می‌خواهم با مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل برای دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز درگیری یمن همکاری کنند.

گوترش گفت: تنها راه دستیابی به صلح در یمن ایجاد فوری آتش‌بس و اتخاذ تدابیری برای اعتمادسازی است تا پس از آن یک فرآیند سیاسی آغاز شود.

دبیر کل سازمان ملل همچنین گفت: ۴۰۰ هزار کودک یمنی با سوء تغذیه شدید مواجهند و اگر درمان فوری دریافت نکنند، در معرض مرگ هستند.

او همچنین از همه اعانه‌دهندگان به یمن خواست برای پایان دادن به گرسنگی که یمن را در برگرفته به درخواست کمک مالی سازمان ملل پاسخ دهند.

گوترش در پایان هم تاکید کرد: ما باید همین الان این درگیری بیهوده جاری در یمن را متوقف کنیم و به پیامدهای وخیم آن را فورا رسیدگی کنیم.»