موقعیت فعلی شما : خانه/پزشکی و سلامت
221775
۰۹ اسفند ۱۳۹۹

افزایش شیردهی مادر سبب ایمنی نوزاد در دوران کرونا می‌شود

عضو کمیته کشوری تغذیه با شیر مادر گفت:‌ در دوران کرونا، زمان شیردهی به نوزادان باید افزایش یابد زیرا سیستم ایمنی کودک با شیر مادر تقویت می‌شود و در برابر این پاندمی ایمنی پیدا می کند.

به گزارش کودک پرس ،محمود راوری با تاکید بر اینکه با وجود گذشت یکسال از شیوع ویروس کرونا، هیچ پژوهشی حکایت از انتقال این ویروس از طریق شیر مادر ندارد، اظهار داشت: حتی مشاهده شده که شیر مادر در تماس با ویروس، باعث نابودی آن می شود.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت و همه مراجع علمی آکادمیک کودکان بر این موضوع تاکید دارند که نوزاد باید با شیر مادر تغذیه کند زیرا هم باعث پیشگیری از ابتلا به کرونا می شود و هم اینکه در صورت ابتلای مادر به این ویروس، آنتی بادی در بدن او ترشح می شود که از طریق شیر به نوزاد منتقل شده و از ابتلای او پیشگیری می کند.

این متخصص کودکان با بیان اینکه در دوران کرونا، شیردهی به کودکان باید طولانی تر شود، توضیح داد: سیستم ایمنی کودک با شیر مادر تقویت می شود و در برابر این پاندمی ایمنی پیدا می کند.

وی درباره مادرانی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند نیز یادآور شد: این مادران نباید از انتقال ویروس از طریق شیردهی بترسند و فقط باید تا دو هفته نکات بهداشتی رعایت شود و درباره مادران شیردهی که در بیمارستان بستری هستند هم دوشیدن شیر و خوراندن آن با فنجان به نوزاد و همچنین بهره گیری از بانک شیر توصیه می شود.

شیر مادران، ضامن سلامت امروز و آینده فرزندان

راوری با تاکید بر اینکه یکی از جلسات در دوره های آموزش بارداری که از هفته بیستم به بعد به صورت مرتب برگزار می شود، اختصاص به تغذیه با شیر مادر دارد، اظهار داشت: در این جلسات، چند سرفصل مهم از جمله فواید تغذیه با شیر مادر مبنی بر اینکه این تغذیه باعث سلامتی بیشتر، کاهش ابتلا به بیماری، پیشگیری از بیماری های حاد و عفونی در کودکی و بیماری های مزمن در سنین بالا برای مادر گفته می شود.

عضو کمیته کشوری شیر مادر با یادآوری اینکه فیزیولوژی بدن مادر به گونه ای است که می تواند سه فرزند را به راحتی و به مدت ۶ ماه شیردهی کند، افزود: بیان مضرات استفاده از بطری و شیرخشک و پستانک از دیگر موضوعاتی است که در این دوره های آموزش بارداری ارائه می شود. ضمن اینکه مادری که قدرت شیردهی ندارد مشکل از عدم آموزش توسط پزشک و پرستاری است که حین زایمان در بیمارستان به مادر ارائه نشده است.

این متخصص کودکان تصریح کرد: فقط در شرایطی که مادر مشکل تکامل پستانی داشته باشد از شیردهی به فرزند خود محروم می شود که این افراد ۲ تا ۳ درصد مادران را شامل می شوند در غیر این صورت همه مادران می توانند شیردهی داشته باشند حتی اگر به دلایل خاصی مانند اشتغال باید ساعاتی از فرزند دور باشند با دوشیدن شیر خود و از طریق فنجان، باید نوزاد را تغذیه کنند.

شیردهی و شاخص های کافی و ناکافی بودن آن

راوری با بیان اینکه همه تلاش ها در بیمارستان صورت می گیرد تا از بدو تولد نوزاد، تماس پوست با پوست و ارتباط عاطفی مادر و نوزاد برقرار شود، خاطرنشان کرد: همچنین شاخص های کافی بودن شیر مادر آموزش داده می شود به این معنا که عنوان می شود چگونه میزان ادرار و مدفوع نوزاد نشان دهنده کافی یا ناکافی شیر مادر است. مادر با این آموزش ها متوجه می شود که شیردهی کامل بوده یا نه.

عضو هیات مدیره انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر افزود: همچنین به مادر آموزش داده می شود که بخصوص در هفته های اول، به طور مکرر نوزاد را شیردهی کند تا درد و زخم های احتمالی سینه او به مرور رفع شود ضمن اینکه هر چه شیردهی کامل و سینه خالی شود برای مادر و نوزاد بهتر است.

از جدا کردن اتاق نوزاد بپرهیزید

این متخصص کودکان با رد هر گونه جداسازی نوزاد با مادر تاکید کرد: هم اتاقی مادر و نوزاد خیلی مهم است حتی بر هم تختی تاکید شده زیرا با دور شدن نوزاد، مادر متوجه گرسنگی او نمی شود و فقط با شنیدن صدای گریه به سمت او می رود در حالی که گریه آخرین و بدترین علامت شیردهی است.

مادر در دوران بارداری و شیردهی نیازی به رژیم غذایی خاص ندارد

عضو هیات مدیره انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر در بخشی دیگر از این گفت و گو، با یادآوری اینکه مادر باردار یا شیرده هیچ نوع رژیم غذایی ندارد، گفت: متاسفانه اکنون برخی پزشکان به مادر توصیه های غذایی و رژیمی می دهند که کاری غیرعلمی و اشتباه محض است زیرا مادر باید در خوردن هر چیزی آزاد باشد مگر اینکه در مدفوع نوزاد ۲ تا ۳ ماهه، رگه خونی دید که در اینصورت موقتا مصرف شیرگاو و برخی مواد غذایی قطع می شود.

راوری با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان شیر مادر نباید قطع شود، تصریح کرد: بهترین مراکز آموزش نحوه شیردهی و تغذیه با شیر مادر، مراکز بهداشت و درمانی است و وقتی مادر مراجعه می کند، ماما و بهورز او را راهنمایی می کند.

این متخصص کودکان با تاکید بر اینکه علم پزشکی دوره شیردهی را دو سال یا بیشتر عنوان می کند، اظهار داشت: کودک هر چقدر بیشتر تغذیه با شیر مادر داشته باشد فواید بیشتری نصیب مادر و کودک می شود پس محدودیت سنی تا دو سال وجود ندارد. مادران شیرده فراموش نکنند که دوران شیردهی بهترین راهکار برای بازگشت بدن به حالت طبیعی و بهترین دوران برای از دست کالری و رژیم است.

در روزشمار بهداشت و سلامت کشور، از ۱۴ تا ۲۸ بهمن ماه بنام هفته «ارتقاءآگاهی درباره بارداری» نامیده شده است.

هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی زوج‌ها از باید و نبایدهای دوران بارداری، ارتقای سطح سلامت مادر و جنین و پیشگیری از خطرات احتمالی دوران بارداری است.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار