موقعیت فعلی شما : خانه/اجتماعی و حوادث
221769
۰۹ اسفند ۱۳۹۹

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص دارو و غذای کودک

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در خصوص کمبود دارو و غذای کودک در این استان اطلاعیه ای صادر و اعلام کرد: عمده شیرهای مصنوعی رگولار و غذاهای کودک مورد استفاده نوزادان و کودکان در سطح استان موجود است.

به گزارش کودک پرس ،در متن این اطلاعیه آمده است:

بروز کمبود دارو و غذای کودک موضوعی جدید و مختص کشور یا استان ما نبوده و در کل دنیا امکان بروز کمبود وجود داشته و روش های علمی مدیریت کمبود نیز در منابع علمی معتبر وجود دارد.

چند روزی است که کمبود برخی شیرهای رژیمی، واکنش های  برخی رسانه های متعهد و دلسوز را به دنبال داشته است که جهت رفع نگرانی مردم عزیز استان توضیحات زیر را ضروری می دانیم:

۱- هیچگونه مشکلی در جهت تامین، توزیع و عرضه این دسته از شیرخشک ها و غذاهای کودک وجود نداشته است.

۲- شیرهای مصنوعی یارانه ای کودکان روستایی در سطح یک (خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت) بصورت رایگان تحویل شده و کمبودی در این سطح وجود ندارد.

۳- شیرهای مصنوعی یارانه ای کودکان شهری در داروخانه های خصوصی با قیمت  هر عدد  ۱۸ هزار ریال در قبال دریافت کالابرگ، به گروه های هدف تحویل شده و مشکلی از نظر تامین، توزیع و عرضه وجود ندارد.

۴- شیرهای مصنوعی رژیمی یارانه ای (مربوط به افراد دارای بیماری ژنتیکی متابولیک) که فقط با ثبت نام کودک در سامانه حامی، ایجاد نسخه الکترونیک توسط پزشک فوق تخصص در سامانه مذکور و ارسال کد نسخه به بیمار، درب منزل بیماران تحویل می شود.

(یک نوع آن بدلیل احتمال تغییر مکرر نسخه توسط پزشک فوق تخصص با تحویل کد نسخه الکترونیک  و ثبت آن در داروخانه عرضه می شود ). فرآیند توزیع و تحویل این دسته از شیر خشک ها کاملا الکترونیک بوده و نسخه کاغذی این شیر خشک ها فاقد اعتبار است.

بر اساس نظر کمیته تخصصی معاونت درمان و سازمان غذا و دارو نوع این شیرخشک ها که ارزبری فراوانی هم دارند مشخص و واردات آنها انجام می شود.

۵- شیر مصنوعی رژیمی  اکثرا ( ۱۸ نوع از آنها) به کودکانی که اطلاعات آنها در سامانه HIX ثبت شده است، تحویل می شود.

تعدادی از این شیر خشک ها در بازار دارویی کشور دچار کمبود شده است که موضوع از طرف سازمان غذا و دارو بصورت جدی در حال پیگیری بوده و تا زمان رفع کمبود، سهمیه استان توسط معاونت غذا و دارو مدیریت خواهد شد (معرفی جایگزین،هماهنگی با سازمان غذا و دارو، شرکت های توزیع و شرکت های تولید و وارد کننده جهت تامین و توزیع انجام می گیرد).

همچنین سوالات و گزارشات واصله در خصوص کمبود شیر مصنوعی به این معاونت  از ابتدای سال جاری تا تاریخ هفتم اسفندماه، تعداد ۲۶۰ مورد بوده است که  به دور از ایجاد فضای نگران کننده موارد اعلام شده پیگیری و تامین شده است.

لذا اعلام می دارد هر یک از خانواده ها که موفق به تامین شیر مورد نیاز فرزند خود نشده اند از ساعت هشت تا ۱۴ با سامانه  ۱۹۰ تماس حاصل کرده و از ساعت ۱۶ تا ۲۰ درخواست خود را به شماره ۰۹۱۲۸۶۰۸۰۴۱ پیامک کنند.

گزارشات دریافتی از سامانه ۱۹۰ در زمینه کمبودهای دارویی، ارائه مشاوره دارویی، دریافت گزارش مسمومیت  و راهنمایی در زمینه  اقدامات اولیه در مسمومیت ها و همچنین شکایات و انتقادات مردمی از عملکرد داروخانه ها توسط کارشناسان مربوطه پیگیری و در  کوتاهترین زمان ممکن پس از بررسی به تماس گیرنده اطلاع رسانی می شود.

همچنین شماره تلفن ۰۸۴۳۲۲۳۲۵۲۲ داخلی ۲۱۲ در زمان اداری در خصوص مسائل مرتبط با شیر مصنوعی و غذای کودک پاسخگوی مردم گرانقدر استان می باشد. مجددا یادآور می شود سامانه ۱۹۰ کوتاه ترین مسیر جهت دریافت راهنمایی تامین دارو، شیر و غذای کودک است.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار