سه میلیون کودک آواره کشور کنگو در معرض تهدید شبه نظامیان هستند

«صندوق کودکان ملل متحد» (یونیسف) اعلام کرد که گروه‌های شبه نظامی در کشور آفریقایی کنگو ، سه میلیون کودک آواره در این کشور را تهدید می‌کنند.

به گزارش کودک پرس ،«لا نسیون» (La Nation) روزنامه دولتی «بنین» امروز (دوشنبه) به نقل از مقامات صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد که شبه نظامیان فعال در جمهوری دمکراتیک کنگو بیش از سه میلیون کودک را که از پیشتر در این کشور به دلیل جنگهای داخلی آواره شده‌ بودند، تهدید می‌کنند.

در این گزارش، «یونیسف» با زیر سوال بردن بی‌تفاوتی جامعه جهانی نسبت به این بحران، آن را یکی از جدی‌ترین بحران‌های بشری عنوان کرده است .

در شرق کنگو حملات مسلحانه با سلاح‌های سنگین مردم این منطقه را مجبور به فرار کرده است. بر اساس آمار سازمان ملل، هم اکنون ۵.۲ میلیون آواره در کنگو وجود دارد که بیشترین آمار آوارگان در بین کشورهای آفریقایی است.

طبق این گزارش، نیمی از این تعداد در یک سال گذشته آواره شده‌اند؛ خانواده‌های بی‌خانمان شده‌ای که در اردوگاه‌های شلوغ بدون آنکه به آب سالم و خدمات بهداشتی و دیگر خدمات اساسی زندگی دسترسی داشته باشند، زندگی می‌کنند.

در  استان‌های «ایتوری» ( Ituri )، «سو کیوو» ( Sud-Kivu) و «تانگانییکا» (Tanganyika ) که بیشتر در معرض خشونت شبه‌نظامیان قرار دارند، بیش از ۸ میلیون نفر از ناامنی شدید غذایی رنج می‌برند.

جمهوری دمکراتیک کنگو دومین کشور پهناور آفریقایی است که از شمال با سودان جنوبی و آفریقای مرکزی، از شرق با اوگاندا، رواندا، بروندی و تانزانیا، از جنوب با آنگولا و زامبیا و از غرب با جمهوری کنگو همسایه است.

در شرق کنگو شبه نظامیان متعددی و از جمله گروه‌ تروریستی «بوکوحرام» و گروه‌های وابسته به «داعش» فعالیت دارند که برای تسلط بر منابع طبیعی غنی این منطقه در نبرد هستند.