موقعیت فعلی شما : خانه/سازمان بهزیستی
221318
۲۰ بهمن ۱۳۹۹

شناسایی ۶۷ کودک کار در همدان/ اقامت ۴۰۰ مجهول‌الهویه در مراکز بهزیستی

معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان همدان گفت: در سال جاری ۶۷ مورد کودک کار در استان شناسایی کردیم که چهار مورد از این افراد دختر بودند.

به گزارش کودک پرس ،زهره بختیاری دوشنبه ۲۰ بهمن ماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه این افراد کسانی هستند که سرپناه و خانواده دارند و برای کمک به معیشت خانواده کار می کنند و ما در استان مرکز اقامتی کودکان کار نداریم، افزود: خدمات آموزشی و حمایتی برای کودکان کار و خانواده های آنها داریم چراکه ما کودکان کار را به صورت فردی نمی بینیم و معتقدم این مسئله یک مشکل خانوادگی است.

وی در رابطه با فعالیت اورژانس اجتماعی در پاندمی کرونا بیان کرد: در فروردین ۹۹ یکباره با پیامکی از وزارت بهداشت مواجه شدیم که از مردم خواست در صورت بروز مشکلات با خط ۱۲۳ تماس گرفته شود که این مسئله باعث شد به یک باره تماس‌های ورودی ما ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کند اما پس از پنج روز مجدداً کاهش پیدا کرد.

بختیاری با بیان اینکه طی ۹ ماهه امسال ۱۳۳ هزار و ۴۶۰ خدمت در اورژانس اجتماعی ارائه کرده ایم، توضیح داد: سال گذشته آسیب هایی چون کودک آزاری، همسرآزاری و خودکشی و امسال کودک آزاری، اختلاف حاد خانوادگی و خودکشی بیشترین موارد خدمت اورژانس اجتماعی را به خود اختصاص دادند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان در رابطه با وضعیت کودکان بی سرپرست استان نیز توضیح داد: ۱۵۶ کودک بی سرپرست در ۱۴ مرکز شبانه روزی دولتی، یک شیرخوارگاه و ۱۳ مرکز خیریه نگهداری می شوند و ۲۸۷ نفر متقاضی نگهداری از این کودکان هستند که اولویت با خانواده هاست.

معاون امور توابخشی اداره کل بهزیستی استان همدان نیز با بیان اینکه بیماران اوتیسم پرتنش ترین و دردمندترین معلولان هستند، اظهار کرد: اوتیسم، بیماری عصر جدید و هزاره سوم است و برخی معتقدند در آینده کمتر از ۵۰ درصد کودکان مشکوک به اوتیسم خواهند بود اما ممکن است به علت شباهت به بیش فعالی و معلولیت ذهنی خانواده ها نتوانند آن را تشخیص دهند.

سیاوش رهبر تصریح کرد: ما در استان همدان ۲۲۴ بیمار اوتیسم شناسایی کردیم و دو مرکز ارائه خدمات برای این افراد داریم که مرکز ما در شهر همدان، کلینیک روزنه واقع در خیابان طالقانی است.

وی با بیان اینکه ۴۰ نفر را هم برای کاشت حلزون شناسایی کردیم، مطرح کرد: برای این کار محدودیت مالی نداریم و به هر فرد بین سه تا شش میلیون تومان کمک می کنیم.

معاون امور توابخشی اداره کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه ۴۰۰ نفر مجهول‌الهویه در مراکز اقامتی بهزیستی هستند، گفت: ما با حکم مقام قضایی مجبور به پذیرش افراد هستیم و این افراد در حال افزایش هستند.

معاون مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان همدان نیز با بیان اینکه در سال جاری ۱۸۵۰ نفز از مددجویان ما شاغل شدند، اظهار کرد: امسال ۲۴۰۰ نفر از مددجویان ما جویای کار و واجد شرایط بودند. استان همدان متعهد بود با اعتبار ۷۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی ۱۹۰۸ اشتغال ایجاد کند که تاکنون ۱۸۵۰ نفر شاغل شده و ۶۵ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار از ۱۶ بانک به این امر تخصیص داده شده است.

حمیدالله فارسی با بیان اینکه هر کارفرمایی که ۵۰ مددجوی بهزیستی را بر سر کار ببرد، دو و نیم میلیارد وام کم بهره هفت ساله دریافت می کند و حق بیمه آنها نیز رایگان است، خاطرنشان کرد: فردا ۴۳ واحد مسکونی به خانواده های دارای دو معلول و بیشتر تحویل خواهیم داد.

مسئول اداره فناوری اطلاعات اداره کل بهزیستی استان همدان نیز از راه اندازی مراکز مثبت زندگی در سال ۹۹ خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه مأموریت های سازمان بهزیستی رو به افزایش است، سازمان بهزیستی تصمیم گرفته مراکزی راه اندازی کند تا خدمات به راحتی ارائه شود.

سیما معصومیان با بیان اینکه علت راه اندازی این مراکز کاهش تردد مددجویان، تسهیل ارائه خدمات و الکترونیکی کردن خدمات است، به همین منظور سامانه لایف پلاس طراحی شده، خاطرنشان کرد: سهمیه استان همدان ۴۸ مرکز بوده که ۱۶ مرکز در شهر همدان است و به هر مرکز ۴۵۰ پرونده دادیم که در حال پایش اطلاعات پرونده ها هستند. در ضمن در سال جاری ۹ دوره آموزشی مجازی با شرکای کاری داشتیم که تا ۱۵ اسفند به پایان می رسد.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان همدان نیز با بیان اینکه در سال های گذشته با افزایش قارچ گونه کمپ های ترک اعتیاد مواجه بودیم اما آنها را از ۲۰۰ مورد به ۴۳ مورد رساندیم، گفت: ما به سمت کیفی سازی رفتیم و با غربال کمپ ها آنها را به ۴۳ کمپ کاهش داده و با متخلفان برخورد کردیم.

شجاع احسانی در رابطه با شماره تلفن ۱۴۸۰ اظهار کرد: امسال ۱۱۰ هزار و ۵۰۰ تماس با این شماره گرفته شده و همکاران ما مشاوره ارائه دادند و یک شیفت هم در ایام کرونا اضافه کردیم در ضمن شماره ۰۹۶۲۸ برای پاسخگویی به سوالات حوزه مواد مخدر بوده و این شماره رایگان است و کلیه سوالات در مورد مواد مخدر و کمپ های ترک اعتیاد را از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب پاسخ می‌دهد.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار