رقابت برای تولید سرود با معیار‌های انقلابی

تولید سرود بر اساس چارچوب‌های نظام جمهوری اسلامی برای گروه سنی کودک و نوجوان در دستور کار نهاد‌های فرهنگی قرار گرفت.

به گزارش کودک پرس ،بشیرآزاد، مدیر تولیدات دفتر موسیقی و سرود صداوسیما در نشست رسانه‌ای آلبوم «تا قله» گفت: ژانر سرود در دوره‌های گذشته خیلی مورد کم‌لطفی و بی‌مهری قرار گرفته بود، کما اینکه در این حوزه ما فقط سرود‌هایی را به خاطر داریم که یا مربوط به سال‌های نخست انقلاب یا فقط در گروه‌های مدارس و مساجد خلاصه شده بود.

آزاد افزود: در دوره جدید، مدیریت دفتر موسیقی سرود سازمان صدا و سیما برنامه‌های ویژه‌ای برای ورود به سرود طراحی کرده که نتیجه آن این بوده که تولید ۳۰درصد از محصولات موسیقایی این مجموعه به سرود اختصاص داشته است. ما در حوزه تولید، انتشار و حمایت ورود ویژه کرده و در این زمینه نیز با مجموعه‌ها و مراکز دیگری وارد گفتگو و تعامل شده‌ایم که این آثار در حوزه موسیقی با کلام و موسیقی بی‌کلام پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: قطعاً می‌دانیم در مقابله با جریان تهاجم فرهنگی با کار بسیار سختی مواجه هستیم که باید در این زمینه بررسی‌های زیادی صورت پذیرد. ما تلاش می‌کنیم در عرصه موسیقی با در نظر گرفتن چارچوب‌های نظام جمهوری اسلامی ایران واقعاً رقابت سختی را پیگیری کنیم.
محمد رسولی از شاعران آلبوم «تا قله» نیز با اشاره به ظرفیت بالای سرود بیان کرد: با توجه به ظرفیت بالای سرود باید نگاه جدی‌تری به این حوزه داشت. متأسفانه دم‌دستی‌ترین اتفاقات در این زمینه پیش می‌آید که دربرگیرنده ضعف‌های زیادی است. این خوب است که استعداد‌های مرتبط با سرود در مساجد و محله‌ها ظهور و بروز پیدا می‌کند، اما این خوب نیست که چنین استعداد‌ها و محصولاتی در همین چارچوب باقی بماند، بنابراین مجموعه‌هایی، چون دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما می‌توانند کمک خیلی خوبی به ارتقای کیفیت سرود داشته باشد. علی مددی، نماینده سازمان تبلیغات اسلامی سرود را بحث مهمی برای مخاطبان و تولیدکنندگان خواند و بیان کرد: این گونه آثار می‌تواند دربرگیرنده نکات مهمی باشد. این همان موضوعی است که در روز‌های ابتدایی پیروزی انقلاب حتی زمان ورود حضرت امام (ره) مورد توجه قرار گرفته بود؛ نکته‌ای که ما تلاش کردیم در این آلبوم مورد توجه قرار دهیم و تلاش کردیم با تولید این آلبوم بتوانیم جریان‌سازی زیادی را در این چارچوب ایجاد کنیم.
گفتنی است آلبوم سرود «تا قله» که به همت دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران و مرکز رسانه‌ای و عملیات‌های ویژه سازمان تبلیغات اسلامی تهیه و تولید شده است در ۱۰ قطعه منتشر می‌شود.