موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
220877
۰۹ بهمن ۱۳۹۹

قصه درمانی شیوه تاثیرگذار برای مشکلات روحی کودکان در کرونا است

یک قصه پژوه و مدرس قصه گویی معتقد است: قصه درمانی بهترین شیوه برای مبارزه با مشکلات روحی و روانی در ایام کرونا برای کودکان و نوجوانان است.

به گزارش کودک پرس ،ملوک هاشمی روز پنجشنبه افزود: با بهره گیری از روش قصه درمانی بهداشت روحی، روانی، مهارت های کلامی، مثبت اندیشی و کاهش استرس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا در مخاطبان کودک و نوجوان به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد.

وی ادامه داد: خانه نشینی و عدم حضور کودکان در فضاهای آزاد، کم تحرکی و یکجانشینی ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب شده تا کودکان و نوجوانان روحیه پرخاشگرانه و تهاجمی و اضطراب و استرس داشته و روابط اجتماعی آنها مورد تهدید قرار گیرد.

وی افزود: در این زمینه بهره گیری از شیوه قصه درمانی بهترین فرصت است تا شادی و نشاط و تقویت روابط مثبت و هنجارهای اجتماعی در کودکان تقویت شود.

این کارشناس مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ذکر اینکه قصه درمانی به عنوان اتفاق تازه ای در روان شناسی امروز موجب تقویت هنجارهای مثبت و مؤثر و کارآمد در میان جوامع هدف می شود، افزود: این مساله موجب شده تا نگاه و دیدگاه مخاطب رو به کمال و بالندگی حرکت کند.

مؤلف کتاب تاثیر قصه گویی بر هوش هیجانی نوجوانان تصریح کرد: دنیای امروز به شدت در مسیر فناوری و دنیای مجازی در حال حرکت است و برخی از اثرات مخرب روحی و روانی آن موجب شده تا کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض خطر قرار گیرند، اما با رعایت اصول و شیوه های مطلوب قصه گویی و بهره گیری از محتواهای مناسب و کاربردی و متناسب با فضای ذهنی مخاطبان اثرات مثبت و مهم و روانی می توان ایجاد کرد.

به عقیده‌وی، حوادث در قصه ها، شخصیت پردازی، هم ذات پنداری، مفاهیم غیر مستقیم زبان بدن و بهره گیری هدفمند از ابزار مناسب و به زبان هنرمندانه می تواند در انتقال مفاهیم انسانی و اجتماعی و اخلاقی به جامعه هدف بسیار مؤثر واقع شود.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار