موقعیت فعلی شما : خانه/بین الملل
220582
۲۹ دی ۱۳۹۹

جایزه ادبی فلسطین برگزیدگان خود را شناخت

مراسم اختتامیه جایزه ادبی فلسطین، داستان بلند و داستان کوتاه، شعر بزرگسال، شعر کودک و پژوهش برگزار شد.

به گزارش کودک پرس ،مراسم اختتامیه جایزه ادبی فلسطین، داستان بلند و داستان کوتاه، شعر بزرگسال، شعر کودک و پژوهش، امروز عصر ۲۹ بهمن‌ماه در مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

نخستین دورۀ جایزۀ ادبی فلسطین عصر امروز با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد. در این مراسم که در مجموعۀ فرهنگی شهدای انقلاب برگزار شد رضا اسماعیلی، دبیر جایزه فلسطین، محسن پرویز، رئیس هیئت مدیرۀ انجمن قلم، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مهدی براتی عضو هیئت رئیسۀ مرکز حمایت از گزینۀ مقاومت، مجتبی رحماندوست مدیر دفتر ادبیات بیداری حوزه هنری و همچنین اعضای هیئت میدرۀ انجمن قلم حضور داشتند.

*همه باید به جایزه فلسطین کمک کنند

در ابتدای مراسم رضا اسماعیلی دبیر جایزه ضمن اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره در سال گذشته منتشر شد گفت: آثار متعددی به این جشنواره ادبی ارسال شد که به لطف خدا آثار مورد بررسی و داوری قرار گرفت و امروز از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین در این برنامه از هفت استاد بزرگوار که در حوزه فلسطین تألیفات و پژوهش‌های ارزشمندی را داشتند به رسم ادب تقدیر می‌شود.
در ادامۀ مراسم محسن پرویز رئیس هیئت مدیرۀ انجمن قلم ایران و دبیر جایزۀ جهانی فلسطین ضمن عرض خیرمقدم و تشکر از دبیرخانه جایزه داخلی فلسطین گفت: نکته‌ای که لازم است همه ما به آن توجه کنیم این است که گاهی بعضی افراد تشکیک می‌کنند و سوال ایجاد می‌کنند که چرا ما بحث فلسطین را مطرح می‌کنیم و چرا ما باید موضوع فلسطین را مطرح کنیم؟ این یک صورت زیبای ظاهری دارد اما یک باطن مخربی نیز دارد. باطن مخربش از اینجاست که در واقع فلسطین نماد مقاومت است و اگر ماجرای فلسطین با تصاحب سرزمین‌های اشغالی و رسمیت بخشیدن کامل به این موضوع و با محروم شدن سکنه اصلی فلسطین از حضور در سرزمین‌هایشان حل شد، این در واقع رسمیت بخشیدن به تجاوز و حکومت زورگویان است. هر جنایتی اگر انجام شد و ما کوتاه آمدیم، در سطح جامعه جهانی، طبیعتاً اجازه داریم که این اتفاق مجدداً تکرار شود و به شکل بدتری در جاهای دیگر تکرار شود. این فارغ از این است که اساساً رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصبی است که در پی گسترش مرزهای خودشاست و در پی سیطره بر مکان‌های وسیعی است و در واقع یک غده سرطانی است که اگر درمان نشود مشکلات جامعه به راحتی حل نخواهد شد.
رئیس هیئت مدیرۀ انجمن قلم ضمن اشاره به دلیل انتخاب فلسطین برای یک جایزۀ با موضوع مقاومت گفت: آن روزی که بنا شد که جایزه‌ای برای مقاومت تشکیل شود، تصمیم بر این شد که فلسطین را به عنوان نماد مقاوت انتخاب کنند و عنوان را جایزه فلسطین گذاشتند چرا که فلسطین نماد مقاومت است و نباید فراموش شود و آن نقطه ثقل اصلی جریان مقاومت.
پرویز در بخش پایانی سخنان خود گفت: برنامه جایزه فلسطین در واقع بررسی آثار منتشر شده در این موضوع بود و امید داریم این رویه و اهدای جایزه فلسطین به همین منوال که برگزار شد، هر چند وقت یکبار تکرار شود و ما دیگران را هم به این کار تشویق کنیم و هر کس به سهم خودش به حرکت رو به جلوی این جایزه کمک کند.

*نقش ادیبان و هنرمندان در ماجرای فلسطین

در ادامۀ مراسم میثم نیلی ضمن تشکر از انجمن قلم برای برگزاری این جایزه گفت: قصه اصلی، قصه جنگ بسیار عمیق و یک مبارزه قدیمی میان کفر و توحید است و دعوای قدیمی میان حق و باطل است که همواره هر دو طیف یارانی داشته‌اند. این مبارزه در مقاطعی به قتال هم رسیده است. نکته این است که اصل مبارزه همیشه بوده و هست تا حرکت نهایی جریان حق شکل بگیرد.
نیلی با اشاره به آیۀ ولاتحسبن الدین قتلوا فی سبیل الله امواتا گفت: جریان آزادسازی قدس سال گذشته در همین ایام سردار سلیمانی را از دست داد ولی به یک معنا شاید تازه او را به دست آورد. حاج قاسم مرد میدان سخت بود در حالی که امروز حاج قاسم جنگ نرم را هم فرماندهی می‌کند. حاج قاسمی که در دل‌های نویسندگان و هنرمندان الهام بخش است امروز هم در حال ادامۀ مبارزه است.
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن بیان اینکه در هر دوره‌ای جنگی میان حق و باطل بوده است و در دورۀ ما مبارزۀ حق و باطل بر سر موضوع فلسطین است گفت: معیار و ملاک امروز ایمان به آرمان فلسطین است و از این طریق می‌توان به نفاق و ایمان جوامع و حاکمان پی برد. به‌نظر بنده باید بیش از گذشته آمادگی ذهنی در جریان فکری هنری رسانه‌ای ایجاد کرد و اهالی هنر و ادبیات باید نقش درخشانی در این جهاد فرهنگی ایفا کنند. این جهادهای فرهنگی مقدمۀ پیروزی‌ها و نصرت‌های بزرگ در میدان سخت است.
رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزۀ جهانی فلسطین گفت: امروز روز نشستن و بی‌خیالی و فریاد نزدن نیست بلکه روز صراحت و بیان شیوا و رسا در مقابل دشمنی است که به صراحت و به وضوح به مقابله با جریان حق قیام کرده است و آبروی خودش را برده است. جریان ادبیات و نشر کشور می‌تواند بخشی از آن صف نماز پر شکوه در مسجد الاقصی باشد و به این شکوه و عظمت افتخار کند.
نیلی در ادامه اظهارات خود بیان کرد: جمهوری اسلامی و سرمداران ادبیات انقلاب در تمام این سال‌هایی که گذشت باید نقش ویژه‌ای ایفا می‌کردند. حاج قاسم حامی و الهام‌بخش جریان مقاومت در سراسر دنیا بوده است. همین نقش را ادیبان و هنرمندان ما باید در مقابل هنرمندان سراسر دنیا ایفا کنند. امیدواریم که با عنایت حضرت زهرا سلام الله علیها سرعت این اقدام افزایش پیدا کند و همت مجموعه‌های ادبی و هنری بیش از پیش به کار بسته شود.

*فرماندهان محور مقاومت به زندگی ملت‌ها معنا می‌دهند
دیگر سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین مهدی براتی بود که با اشاره به وضعیت منطقه و محور مقاومت ارتباط شبکه‌های مقاومت را بیش از پیش به هم پیوسته دانست و گفت: اگر امروز به وضعیت منطقه نگاه کنیم و به آرایش دشمن توجه کنیم و حتی اقدامات نظامی را رصد کنیم، متوجه جایگاه ارزشمند محور مقاومت خواهیم شد. فعالیت‌های اقتصادی کشورهای مقاومت جدای از روابط رسمی دولت‌ها تعریف شده است و امروزه تجار و تولیدکنندگان کشورهای مقاومت در حال ارتباط گیری با یکدیگرند. محور مقاومت علاوه بر اینکه به بازدارنگی رسیده است همواره به یک مسئله پای‌بند بوده است و آن مسئلۀ فلسطین است. فلسطین برای اسلام یک مسئلۀ اصلی است و یک قطب‌نمایی برای امت اسلامی است که فراموش نشده است و مقاومت اجازه نداده است به محاق رود.
براتی دربارۀ عادی‌سازی برخی کشورهای خائن به آرمان فلسطین گفت: در سال‌های اخیر مسائل مختلفی در مقابل مردم فلسطین قرار گرفته است ولی همواره گزینۀ محور مقاومت پیش‌رونده بوده است. حتی اگر امروز مسئلۀ عادی سازی وجود دارد مردم کشورها به این اقدام نگاه مثبتی ندارند و در دل‌ها و ذهن‌ها هیچگاه فلسطین فراموش نخواهد شد. دشمن نمی‌تواند درک کند روابط بی قید و شرط امت اسلامی یعنی چه. دبیرکل حزب الله حمایت‌های ایران از محور مقاومت را خارج از چارچوب بین‌المللی دانست و این نوع روابط را بی‌مثال می‌داند و دشمن از درک این موضوع عاجز است. امروز از تهران تا بلندی‌های لبنان و سوریه و یمن حاج قاسم و شهید ابومهدی المهندس به عنوان فرماندهان محور مقاومت به زندگی ملت‌ها معنا می‌دهد.
حجت الاسلام براتی این روزهای آشفتۀ آمریکا را ثمرۀ تلاش‌های محور مقاومت دانست و گفت: در سالروز شهادت سردار سلیمانی علی‌رغم فشارهای دشمن تروریست، فقط در هند بیش از ۴۰۰ مراسم برگزار شد. امروز افرادی که ما نتوانسته بودیم با آن‌ها ارتباط بگیریم با شهادت سردار سلیمانی جذب محور مقاومت شده‌اند و عکس سردار در منازل آن‌ها نصب شده است. این همان ادبیاتی است که از سخنان سید حسن نصرالله برداشت می‌شود. سید بزگوار فرمود: انگیزه‌های ما در جنگ قابل مقایسه با انگیزه‌های شما دشمنان که به دنبال پاداش و دنیا هستند نیست.
براتی در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت و ضرورت استفاده از هنر برای انتقال مفاهیم مقاومت گفت: این معانی بلند و معنای ژرف نمی‌ماند مگر اینکه توسط هنرمندان در قالب هنر پیاده شود همانطور که امام خامنه‌ای فرمودند هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست.
دیگر سخنران این مراسم مجتبی رحماندوست دانشیار دانشکده مطالعان جهان در رشته فلسطین بود که ضمن تشکر از دبیرخانه جایزه ادبی و اعضای شورای سیاست‌گذاری آن گفت: همانطور که بیان شد فلسطین نماد مقاومت شده است نه به معنای نمادین آن، بلکه به معنای واقعی نماد شده است. اصل مسئله مقاومت در منطقه، مسئله فلسطین است و اوج مبارزه در منطقه مسئله فاسطین است یعنی اگر ما از آن نقطه اوج هدف گیری کنیم سایر زیر مجموعه‌های آن و دامنه‌های این حوزه حل می‌شود چون فلسطین محل اتصال سه قاره است.
رحماندوست در ادامه بیان داشت: معتقدم جنگ نهایی جهان جنگ بین صهیونیست‌های جهان‌خوار است با فرزندان خمینی است. قدس یک سنگ نشان است که ره گم نکنیم. اگر این مسیر و این هدف لحاظ شود، مردان حق طلب مسیر را گم نمی‌کنند. بعضی از کشورها با تغییرهای حکومتیشان دشمنی و دوستی عوض می‌شود. مانند جنگ ایران و عراق که با تغییر حکومت موضع عراق از دشمنی با خارج شد. اما رژیم اشغالگر این طور نیست، عین نجاست است و تا کاملاً پا ک نشود و از بین نرود و تا به زمین پاک انبیا دسترسی پیدا نکنیم این جنگ پایان نمی‌پذیرد.
در پایان این مراسم نفرات برگزیده معرفی شدند و هدایا و جوایز اهدا شد.

برگزیدگان بخش داستان بزرگسال و رمان:
فاطمه بکزاده و مجتبی صفدری
حوریه مشهدی‌ابراهیم (شایسته تقدیر)

بخش داستان کودک و نوجوان:
هدا حشمتیان (شایسته تقدیر)

بخش داستانک:
الهام نظام جو، فاطمه یونسی و فاطمه نودهی

بخش قطعه ادبی
حیدری، علی اکبری و ابراهیم قبله آرباطان

بخش شعر بزرگسال
علی سلیمیان، محسن کاویانی، افسانه سادات حسینی و سارا جلوداریان

بخش شعر کودک ونوجوان
ابراهیم قبله آرباطان

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار