موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
214263
۰۷ اسفند ۱۳۹۸

آثار شاعران نوجوان بکر و قابل دفاع است

عضو هیأت داوران بخش شعر آزاد دومین مهرواره شعر «آفرینش» اعضای نوجوان و ارشد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معتقد است آثار نوجوانان حاضر در این مهرواره، بکر و قابل دفاع است.

به گزارش کودک پرس ، مصطفی علیپور عضو هیأت داوران بخش شعر آزاد دومین مهرواره شعر اعضای نوجوان و ارشد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سال‌ها به عنوان کارشناس با کانون همکاری داشته است، درباره ارزیابی خود از آثار حاضر در این مهرواره گفت: اولین دوره‌ای بود که در کانون داوری آثار این گروه سنی را بر عهده داشتم. به دلیل اینکه شاعران شرکت کننده در مهرواره میانگین سنی ۱۴ تا ۲۲ سال داشتند، از یک ذهن پاکیزه و یک زبان قابل دفاع و سالم برخوردار بودند.

وی ادامه داد: محافظه‌کاری‌های رایج درآثار شاعران حرفه‌ای‌تر در بیان ذهنیت یا فهم‌شان از اجتماع و پیرامون خود، خوشبختانه در آثار این نوجوانان وجود نداشت.

علیپور تأکید کرد: خروجی چنین ذهن و زبانی، آثاری است بکر و دست اول و در عین حال قابل دفاع. خوشبختانه از منظر زیبایی‌شناسی، آثار این نوجوانان مانند آثار شاعران حرفه‌ای است.

عضو هیأت داوران بخش شعر آزاد دومین مهرواره شعر «آفرینش» کانون معتقد است برگزاری این مهرواره اتفاق بزرگی است و در واقع مانند یک بازار فصلی ادبی و ذوقی است تا شاعران نوجوان و جوان کنار هم جمع شوند و از تجربیات هم استفاده کنند.

وی در ادامه یادآور شد: یک نگرانی وجود دارد مبنی بر این‌که این نوجوانان در آینده به خیل شاعران حرفه‌ای بپیوندند و اخلاق شعری خود را به لحاظ ذهنی و زبانی از دست بدهند.

علیپور یادآور شد: تنها راه مراقبت و تربیت این شاعران نوجوان و جوان این است که کانون رهایشان نکند و برایشان به صورت مستمر کارگاه‌های فنی جنبه‌های ادبی و زیبایی‌شناسانه و کارگاه‌های اندیشیدن، خواندن و مطالعه کردن، برگزار کند. اگر این اتفاق بیفتد کانون پرورش فکری می‌تواند مدعی شعر خوب باشد.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: به نظر من برگزار مهرواره شعر «آفرینش» از سوی کانون اتفاق بسیار خوبی است ولی باید بعد از برگزاری آن، کانون این شاعران نوجوان و جوان را رها نکند.

منبع: کانون پرورش فکری

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار