موقعیت فعلی شما : خانه/پزشکی و سلامت
214124
05 اسفند 1398
شستن دستان کودک را چگونه به عادت تبدیل کنیم؟

بهترین راه برای اینکه کودک خردسال را متقاعد به شستن دست‌ها کنید و از آن مهم‌تر علاقه‌مند به انجام این کار نمایید، این است که شستشوی دست‌ها را برای آن‌ها به شکل یک تفریح و سرگرمی درآورید.

به گزارش کودک پرس ،  بهترین راه برای اینکه کودک خردسال را متقاعد به شستن دست‌ها کنید و از آن مهم‌تر علاقه‌مند به انجام اینکار نمایید، این است که شستشوی دست‌ها را برای آن‌ها به شکل یک تفریح درآورید.آموزش شستشوی دست‌ها در کودکان، برای حفظ سلامتی اهمیت ویژه‌ای دارد، ولی فقط محدود به این دوران نیست و تبدیل به عادتی می‌شود که سال‌های سال در آن‌ها باقی می‌ماند.

شستن دستان کودک را با بازی به عادت تبدیل کنید
متاسفانه تعداد زیادی از والدین هنوز به اهمیت این مسئله مهم پی نبرده‌اند.این والدین همان‌هایی هستند که با استفاده از دست‌های خود برای فرزندشان غذا درست می‌کنند و نمی‌دانند یا اهمیت نمی‌دهند که چه بیماری‌هایی را از این طریق به بدن فرزند خود منتقل می‌کنند.

بهترین راه برای اینکه کودک خردسال ر. ا. متقاعد به شستن دست‌ها کنید و از آن مهم‌تر علاقه‌مند به انجام این کار نمایید، این است که شستشوی دست‌ها را برای آن‌ها به شکل یک تفریح و سرگرمی درآورید مثلا بازی شستن دست‌ها و آموزش آن در حین بازی و البته خودتان نیز الگوی مناسب آن‌ها باشید.

برای اینکه شستشوی دست‌ها را به یک حالت تفریح و سرگرمی درآورید، می‌توانید از این موارد بهره‌برداری نمایید:
– محیط و فضایی که کودک در آنجا دست‌هایش را می‌شوید، فضای شاد و راحتی باشد.
– از صابون و حوله بامزه و جالب برای آن‌ها استفاده کنید.
– با استفاده از برخی شخصیت‌های کارتونی محبوب فرزندان مثل باب اسفنجی برای او محیط دوستانه‌ای را فراهم سازید تا از آموزش لذت بیشتری ببرد.
– آواز خواندن بسیار موثر است. شعری را حفظ کنید که در ارتباط با شستن دست‌ها و زمان مناسب انجام این کار باشد. آموزش را می‌توانید با شعر و آواز شروع کنید.
– یک کارت مقوایی تهیه کنید و در آن یک جدول رسم کنید. هر بار که دست‌هایش را شست یک مربع از جدول را علامت بزنید تا خودش متوجه کار خوبش باشد.
– یک پوستر تهیه کنید (خودتان بکشید و یا به صورت آماده خریداری کنید) پوستری که مراحل شستشوی دست‌ها را به صورت صحیح توضیح داده باشد، البته با شکل.

نکات آموزنده برای آموزش بهداشت درست و مناسب
– به خاطر داشته باشید که کودکان از طریق آموزش‌های بصری بیشتر یاد می‌گیرند. یعنی آن‌ها از طریق دیدن بیشتر یاد می‌گیرند و بعد آنچه را که دیده‌اند، انجام می‌دهند و تکرار می‌کنند، پس به آموزش شنیداری اکتفا نکنید.
– وقتی که کودک دیگری در حال انجام اینکار است می‌توانید شروع به توضیح دادن و یاد دادن آن به فرزندتان کنید.
– بعد از کودک خود بخواهید که او نیز همان کار‌ها را انجام دهد.
– فراموش نکنید که اینکار ابتدا باید جنبه تفریح و سرگرمی داشته باشد.
– کودکان خردسال از طریق تکرار کردن یاد می‌گیرند و متقاعد می‌شوند. شما می‌توانید نخستین آموزش‌های خود را از طریق موارد زیر انجام دهید:
– کتاب‌های قصه درباره میکروب‌ها و شستن دست‌ها
– تماشا کردن تصاویر مربوط به میکروب‌ها
– درست کردن عکس‌ها و پوستر‌ها و حتی نقاشی کشیدن
– برا‌ی آنچه که باید انجام دهند و اینکه چه زمانی آن را انجام دهند، الگوی خوبی باشید.

کودکان از طریق گفتار شما یاد نمی‌گیرند بلکه با الگوبرداری از شما می‌آموزند؛ بنابراین اگر می‌خواهید شستشوی درست دست‌ها را به آن‌ها بیاموزید خودتان همین کار را به خوبی انجام دهید.

بهترین روش برای شستن دست‌ها
۱- کودک‌تان باید ابتدا دست‌ها را با آب ولرم بشوید. دقت کنید که آب خیلی گرم نباشد.
۲- از صابون استفاده کند و به مدت ۳۰ ثانیه آن را روی دست‌هایش بمالد. نیازی نیست که حتما از صابون آنتی‌باکتریال استفاده شود.
۳- دقت کنید که یاد بگیرد لای انگشتانش را نیز تمیز بشوید مخصوصا زیر ناخن‌ها
۴- حالا دست‌هایش را بشوید و آن‌ها را خشک کند.
۵- اگر لازم باشد از لوسیون پوست بدن استفاده شود تا سطح پوست کودک‌تان خشکی نزند. اگر از لوسیون استفاده می‌کنید قبل از خوردن غذا دوباره باید دست‌هایش را بشوید.
۶- از حوله بسیار نرم استفاده کنید و به بهداشت و تمیزی آن نیز اهمیت دهید.

والدین و سایر افرادی که مسئولیت نگهداری فرزندان را دارند، باید:
– قبل از غذاخوردن، دست‌های‌شان را بشویند.
– بعد از ملاقات یک کودک بیمار، دست‌های‌شان را بشویند.
– بعد از عوض کردن پوشک نوزاد، دست‌های‌شان را بشویند.
– بعد از دستشویی بردن کودک خردسال، دست‌های‌شان را بشویند.
– بعد از استعمال دخانیات، دست‌های‌شان را بشویند.

 

 

 

منبع: بهداشت نیوز

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین