جذب بیش از ۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان خوزستان/ اولویت بخشی به برقراری عدالت آموزشی در سطح مدارس استان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با تاکید بر ضرورت توجه به مقوله عدالت آموزشی؛ بیان کرد: بر سال تحصیلی جاری بالغ بر ۲ هزار و ۳۷۳ دانش آموز بازمانده از تحصیل به چرخه تعلیم و تربیت بازگشتند.

به گزارش کودک پرس ، کورش مودت یکشنبه ۸ دی ماه ۹۸ در آیین اختتامیه پروژه اجتماعی شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل اظهار کرد: در استان خوزستان تاکنون بالغ بر ۵ هزار و ۴۳۵ کودک بازمانده ار تحصیل شناسایی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۳۷۳ کودک جذب و به چرخه تعلیم و تربیت در خوزستان بازگشتند.

وی در ادامه با اشاره به علل بازماندگی از تحصیل در استان خوزستان، خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی، مسائل فرهنگی،  مهاجرت به خارج ار کشور و خارج از استان، بیماری و فوت از جمله مهمترین دلایل بازماندگی از تحصیل در استان خوزستان است. مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در عین حال با اظهار اینکه برقراری عدالت آموزشی از برنامه های اولویت دار مجموعه تعلیم و تربیت استان است، توضیح داد: ایجاد فرصت های برابر آموزشی برای همه دانش آموزان استان و جلوگیری از ایجاد پدیده بازماندگی از تحصیل از جمله مهمترین راهبردهای مجموعه تعلیم و تربیت استان در این خصوص است.

مودت ادامه داد: طرح شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل با همکاری کمک استانداری خوزستان و در راس آنها اداره کل امور اجتماعی و همچنین دادگستری، کمیته امداد، شبکه بهداشت و درمان، بهزیستی، صدا و سیما و ثبت احوال مشارکت داشتند. هم افزایی های صورت گرفته بین این دستگاه ها و نهادها زمینه ساز موفقیت پروژه شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل در استان شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه روند کیفیت بخشی به شاخص های آموزشی با دستور مقام عالی وزارت آغاز شده است؛ توضیح داد: کارگروه ویژه وزارتی با دستور کار تدوین سند چشم انداز توسعه آموزش و پرورش تاکنون ۵ جلسه با حضور معاونین وزیر تشکیل داده است. این سند که ۳ بند فضای آموزشی، برقراری عدالت آموزشی و نیروی انسانی را پوشش خواهد داد؛ به زودی تدوین و توسط مقام عالی وزارت به هیات دولت ارائه خواهد شد تا اعتبارات لازم برای اجرای این طرح توسط هیئت وزیران تامین شود. مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به کاهش محسوس آمار بازماندگان از تحصیل در استان، عنوان کرد: با تلاش های صورت گرفته توسط متولیان طرح شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل، میانگین بازماندگی از تحصیل از  ۲/۱۴ درصد در سال گذشته به ۱/۹۶ درصد در سال جاری کاهش داشته است.

مودت در پایان گفت: امیدواریم با اجرایی شدن سند چشم انداز توسعه آموزش و پرورش خوزستان شاهد رشد کیفی شاخص های مجموعه تعلیم و تربیت استان در همه حوزه های عملکردی باشیم.

 

 

 

منبع: اداره آموزش و پرورش