موقعیت فعلی شما : خانه/استانها
210416
19 آذر 1398
«اتاق مادر و کودک» در شهر همدان احداث شود

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی همدان بر احداث «اتاق مادر و کودک» در پارک‌های فرامحله‌ای، معابر پیاده‌راهی، نمایشگاه بین المللی و ترمینال اصلی شهر تأکید کرد.

به گزارش کودک پرس ، رضوان سلماسی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگرچه شهر «دوستدار کودک» و «شهر همه‌شمول» از رویکردهایی هستند که در ادبیات شهری ایران چندان جدید محسوب نمی‌شوند، با این وجود همچنان بسیاری از فضاهای شهری کشور حضور بی‌دغدغه گروه‌های مختلف جامعه از جمله بانوان و کودکان را فراهم نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه وجود مکان‌های مناسب برای رسیدگی به نوزادان و کودکان در فضاهای عمومی واجد اهمیت است افزود: ایده ایجاد این اتاق‌ها حدود یک دهه پیش در پایتخت مطرح شد و به صورت محدود در برخی مکان‌های عمومی از جمله پایانه‌های حمل‌ونقل برون‌شهری اجرایی شده است.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان یکی از مهمترین کارکردهای این اتاق‌‌ها را فراهم کردن فرصت بیشتر برای حضور مادران در فضاهای عمومی و بیرون از خانه برشمرد و گفت: بسیاری از مادران پس از به دنیا آمدن فرزندانشان به این علت که نمی‌توانند مانند قبل از این شرایط به کارهای خود برسند، احساس محدودیت می‌کنند؛ از این‌ رو این اتاق‌ها فرصتی برای حضور آنها به همراه فرزندانشان را ایجاد می‌کند.

وی افزود: در واقع مادران وقتی بدانند بیرون از خانه، فضایی وجود دارد که می‌توانند با آرامش به فرزندان خود رسیدگی کنند، این مهم بر سبک زندگی در نگاه به خود و تجربه مادرشدن آنان، تأثیرگذار است.

سلماسی گفت: از منظر کلان، دستیابی به این شرایط، تحقق برخی جنبه‌های عدالت جنسیتی به‌ منظور استفاده از فضاهای شهری را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در  اکثر مکان‌های عمومی با مشکلات مادران در راستای رسیدگی هرچه بهتر فرزندان مواجه می‌شویم که ضروری است حقوق اولیه این افراد از سوی مدیریت‌شهری دیده شود.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان بیان کرد: وزارت کشور و وزارت بهداشت نیز دستورالعمل اجرایی راه‌‎اندازی اتاق‌‌های مادر و کودک را تهیه و به استان‌ها و شهرستان‌‌ها ارسال کرده‌اند.

وی گفت: امروزه در ایران شهرداری‌ها صرفاً سازمان‌های خدماتی و عمرانی محسوب نمی‌شوند و رسالت آنها محدود به نظافت یا انجام امور عمرانی نیست؛ بلکه وظایف فرهنگی و اجتماعی به مجموعه وظایف شوراها و شهرداری‌ها اضافه شده و موظفند برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تلاش کنند.

 

سلماسی اظهار کرد: از سوی دیگر بر اساس تأکید کارشناسان، برنامه‌ریزان امر باید با اتخاذ برنامه‌ریزی اصولی، همه‌جانبه و هر چه زودتر، این راهبرد را در سطح شهر همدان محقق کنند تا از دغدغه خانواده‌ها بکاهد.

 

 

 

 

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین