میرزاده: برخی مدارس غیردولتی در انباری و آشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه به خانه‌های مسکونی مجوز مدارس غیردولتی داده شده است، گفت: برخی مؤسسان مدارس غیردولتی در انباری و آشپزخانه کلاس درس تشکیل می‌دهند که باید بسته شود.

به گزارش کودک پرس ، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر اظهار کرد: نظام آموزشی ما تئوری‌محور است و برای چنین نظام آموزشی، مهارت آموزی اهمیت ندارد و تا زمانی که سایه شوم کنکور وجود دارد کاری نمی‌توان از پیش برد.

وی به تبلیغات مؤسسات کنکوری در رسانه انتقاد کرد و ادامه داد: باید مدرک‌گرایی به مهارت‌گرایی تغییر کند چراکه لزوماً مدرک‌گرایی برای دانش‌آموزان، شغل نخواهد شد.

میرزاده با بیان اینکه کشور به مهارت نیاز دارد، گفت: ملاک در استخدام‌ها باید مهارت باشد و نه مدرک؛ هنرستان‌های غیردولتی نیز عمدتاً رشته‌های حسابداری و کامپیوتر دارند و برای رشته‌های دیگر که هزینه‌بر هستند کمتر فضا مهیاست.

وی با بیان اینکه یک علت وجود صندلی خالی در مدارس غیردولتی و به‌ویژه هنرستان‌های غیردولتی این است که مردم پول ندارند و هزینه آن بالاست، افزود: اتفاقاً فرهنگ کشور ما ضدبخش غیردولتی نیست؛ تسهیلات و امکانات لازم برای بخش غیردولتی دیده شده است به شرط آنکه اشتغال‌زایی کند.

 

* بدهی دولت به فرهنگیان در صورت عدم تسویه تا آخر سال ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود 

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به مشکلات مالی آموزش و پرورش ادامه داد: دولت تا آخر سال۹۷، رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان به فرهنگیان بدهکار است که اگر تسویه نشود تا آخر سال جاری به ۴۰ هزار میلیارد تومان هم می‌رسد.

وی با اشاره به تصویب قانون دائمی شدن تأسیس مدارس غیردولتی، گفت: خیلی موارد مجوز تکراری و در جای نادرست صادر شده است و به همین‌ علت نباید خیلی نگران ظرفیت خالی در مدارس غیردولتی باشیم.

میرزاده با بیان اینکه دولت تسهیلات و کمک‌هایی به مدارس غیردولتی هم می‌کند، افزود: متأسفانه به خانه‌های مسکونی مجوز مدارس غیردولتی داده شده است؛ برخی در انباری و آشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند که باید بسته شود؛ به کسی که مکان برای ایجاد مدارس غیردولتی ندارد نباید مجوز بدهیم.

وی تصریح کرد: به انباری و پشت بام و آشپزخانه نباید مجوز تشکیل کلاس بدهیم؛ برخی بچه‌های ما زندانی شده‌اند چرا که کلاس پنجره ندارد، پارتیشن بندی است؛ خانواده‌ها بروند کلاس‌های درس فرزندشان را ببینند و جایی که استاندارد نیست نباید کلاس درس شود.

 

*  هتل باز نکرده‌ایم بلکه مدرسه باز کرده‌ایم

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به یک نمونه شهریه ۲۵ میلیونی یک مدرسه غیردولتی، گفت: کجای دنیا فوق برنامه از اصل برنامه جلو می‌افتد؟ گاهی انجمن اولیا و مربیان درست عمل نمی‌کند؛ هیچ کدام از این برنامه‌ها لزوماً در روند آموزش تأثیر مثبت ندارد؛ هتل باز نکرده‌ایم بلکه مدرسه باز کرده‌ایم.

میرزاده ادامه داد: مؤسسی که مدرسه باز می‌کند بداند قانون فقط بند اول یعنی شهریه مصوب را قبول دارد و بندهای بعدی را انجمن اولیا و مربیان تعیین می‌کند و آن هم بعد از اول مهر باید برنامه‌ها را تصویب کند و بعد پول را بگیرد؛ در حقیقات باید مدارس ما بند اول را دریافت و مابقی را به جلسه اولیا و مربیان واگذار کنند.

 

 

 

منبع: فارس