گرامی‌داشت هفته‌ی ادبیات کودک و نوجوان در کانون سمنان

مربیان مراکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری استان سمنان در هفته‌ی ادبیات کودک و نوجوان با اجرای فعالیت‌های متنوع فرهنگی و ادبی، یاد و نام شاعران و نویسندگان برجسته‌ی حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان را گرامی داشتند.

به گزارش کودک پرس ، مربیان ۱۶ مرکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان در هفته‌ی ادبیات کودک و نوجوان با یاد و خاطره‌ی زنده‌یاد مهدی آذر یزدی به اجرای فعالیت‌های کتاب‌محور پرداختند.

بر اساس این گزارش، هفتاد و ششمین جلسه‌ی انجمن ادبی آفرینش با رویکرد توجه به ادبیات کودک و بزرگ‌داشت مرحوم آذر یزدی در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی‌هنری کانون این شهرستان برگزار شد.

 

در این جلسه که مهدی زارع مسئول دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه‌ی هنری سمنان، مربیان و ۳۰ عضو نوجوان دعوت بودند درخصوص تأثیرپذیری از آثار شاعران و نویسندگان، خلق اثر برای مخاطب کودک و نوجوان، استفاده از تجربیات زندگی برای تخیل و هم‌چنین توجه به اندیشه‌های شعری و داستانی صحبت و در ادامه، آثار اعضا نقد و بررسی شد.

فعالیت معرفی شخصیت، معرفی کتاب، تصویرسازی و نمایش «پیر چنگی» برگرفته از کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» اثر به‌یادماندنی آذر یزدی با هنرنمایی اعضای نوجوان در مرکز فرهنگی‌هنری شماره دو کانون دامغان اجرا شد.

ویژه‌برنامه‌ی ادبی «نیلوفرانه» با دعوت از مریم میرحسینی داستان‌نویس و کارشناس دفتر آفرینش‌های ادبی حوزی هنری شاهرود در مرکز فرهنگی‌هنری کانون بسطام برگزار شد.

میرحسینی، پس از خوانش آثار اعضا به نقد و بررسی آن‌ها پرداخت و در پایان از آثار برگزیده تجلیل شد. شاهنامه‌خوانی و روایت‌خوانی داستان رستم و سهراب از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

 

انجمن ادبی «لبخند انار» اعضای نوجوان مراکز فرهنگی‌هنری کانون دامغان به میزبانی مربیان مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون این شهرستان با دعوت از ۲۰ عضو فعال برگزار و ضمن بررسی آثار اعضا درخصوص زبان شعر و تأثیر مطالعات ادبیات کلاسیک بر زبان شاعر امروز و هم‌چنین تصویر پردازی در شعر و استفاده از عناصر عاطفه و خیال مطالبی از سوی مربیان بیان شد.

پخش فیلم کوتاهی از «مهدی آذر یزدی» به‌عنوان پدر ادبیات کودک و نوجوان، معرفی شخصیت و زندگی «محمدکاظم مزینانی» شاعر دامغانی، معرفی بخشی از کتاب «شاه بی‌شین و آه با شین» و شعرخوانی از کتاب «کلاغ کاغذی» از دیگر برنامه‌های این انجمن بود.

 

در مرکز فرهنگی‌هنری کانون میامی به‌همت مربیان فرهنگی و هنری، فعالیت‌های کتاب‌محور مانند قصه‌گویی، شعرخوانی، معرفی شخصیت، معرفی کتاب، معرفی سرزمین و… اجرا و با استقبال اعضا روبرو شد.

مربیان مجتمع فرهنگی‌هنری کانون سمنان و مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون شاهرود نیز در قالب مسابقه‌ی «جدول کلمات» به معرفی شخصیت و زندگی مرحوم آذر یزدی پرداختند و در ادامه، بخشی از کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به‌اتفاق اعضا روان‌خوانی شد.

 

گفتنی است؛ معرفی شخصیت مهدی آذر یزدی، معرفی کتاب، بحث کتاب، معرفی وقایع، قصه‌گویی، نمایش خلاق، برگزاری کارگاه بازنویسی داستان‌های آذر یزدی و…، از فعالیت‌های مربیان در مراکز فرهنگی‌هنری کانون سرخه، مهدی‌شهر و سمنان بود.

منبع: کانون پرورش فکری