«پوسیدگی دندان» شایع‌ترین بیماری میکروبی در «کودکان» است

دبیر علمی هجدهمین کنگره دندانپزشکی کودکان ایران، از پوسیدگی دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری میکروبی در کودکان نام برد که قابل پیشگیری است.

به گزارش کودک پرس ، سارا توسلی، متخصص دندان‌پزشکی کودکان و دبیر علمی هجدهمین کنگره دندان‌پزشکی کودکان ایران در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره دندان‌پزشکی کودکان ایران از پوسیدگی دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری میکروبی در کودکان نام برد که قابل پیشگیری است.

وی اظهار داشت: رویکرد ما در کنگره امسال، مبتنی بر شواهد و دستاوردهای علمی در زمینه دندان‌پزشکی کودکان خواهد بود؛ یعنی می‌خواهیم ضمن ارائه آخرین دستاوردهای علمی، از تجربیات کلینیکی اساتید مجرب این رشته نیز در جهت پیشگیری از خرابی دندان‌های کودکان استفاده کنیم.

این متخصص دندان‌پزشکی کودکان ادامه داد: یکی از موضوعات مورد بحث در کنگره امسال، استفاده از سلول‌های بنیادی در حوزه دندانپزشکی خواهد بود که مهندسی جدیدی را در درمان پالپ دندان‌های شیری و دائمی جوان ایجاد کرده است.

توسلی اضافه کرد: توجه به سلامت دهان و دندان و پیشگیری از خرابی دندان‌ها، یکی از محوری‌ترین موضوعاتی است که برگزاری این قبیل کنگره‌ها دنبال می‌کند.

وی افزود: شواهد علمی نشان می‌دهد که کودکان برای داشتن دندان‌های سالم، حداقل دو بار در روز لازم است مسواک بزنند که یک بار قبل از خواب شب و یک بار قبل یا بعد از صبحانه است.

 

این متخصص دندان‌پزشکی کودکان تاکید کرد: مسواک زدن برای کودکان قبل از مدرسه باید توسط والدین انجام شود و کودکان نمی‌توانند به تنهایی مسئولیت سلامت دندان‌های خود را عهده دار شوند.

دبیرعلمی هجدهمین کنگره دندان‌پزشکی کودکان ایران  در ارتباط با آغاز زمان مسواک زدن کودکان، گفت: کودکان از سن ۲.۵ سالگی می‌توانند با استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص کودک که مناسب سن آنهاست و البته به مقدار کم، مسواک بزنند

توسلی بر محدودیت در استفاده از خوراکی‌های حاوی مواد قندی برای کودکان تاکید کرد و افزود: توصیه ما به والدین این است که مصرف خوراکی‌های حاوی مواد قندی و چسبنده در میان وعده‌های کودکان، به تدریج کمتر شود.

 

هجدهمین کنگره دندان‌پزشکی کودکان ایران، در روزهای یکم تا چهارم مرداد ۹۸ در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران  برگزار می‌شود.

 

 

 

منبع: فارس