موقعیت فعلی شما : خانه/بین الملل
206274
04 مهر 1398
ترامپ فعال نوجوان محیط‌زیست را به سُخره گرفت

رئیس‌جمهور آمریکا سخنرانی فعال نوجوان محیط‌زیست در سازمان ملل متحد را مورد تمسخر قرار داد.

به گزارش کودک پرس ، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سخنرانی «گرتا تونبرگ» فعال نوجوان سوئدی محیط‌زیست در جمع سران جهان در سازمان ملل را به تمسخر گرفت.

رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری در اواخر شب گذشته نوشت: او یک دختر جوان بسیار شاد است که منتظر آینده‌ای روشن و شگفت‌انگیز است. دیدن او باعث خوشحالیست!

 

اوایل روز دوشنبه تونبرگ سخنرانی پر شوری را در جمع سران حاضر در سازمان ملل داشت و خطاب به آن‌ها گفت: مقامات رویا‌ها و کودکی مرا با کلمات پوچ به سرقت برده‌اند. پیش از این، این فعال محیط‌زیست سوئدی به حضور سرزده رئیس‌جمهور آمریکا در نشست آب و هوایی سازمان ملل واکنش جالبی داشت که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

تونبرگ  چندی پیش در پاسخ به سوال خبرنگار سی بی اس درباره اینکه آیا مایل به دیدار با رئیس جمهور آمریکاست، گفت: «چرا من باید وقت خود را با حرف زدن با او هدر دهم وقتی او نمی‌خواهد حرف‌های مرا بشنود؟» او تلاش‌های آمریکا در زمینه تغییرات اقلیمی را چندان قابل توجه ندانست، زیرا به عقیده وی میزان انتشار کربن در این کشور برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

 

ترامپ که پیشتر وعده احیای صنعت زغال سنگ را داده بود، یکی از مخالفان آشکار با موضوع تغییرات اقلیمی است. او در سال ۲۰۱۵ آمریکا را از توافق بین‌المللی آب‌وهوایی پاریس خارج کرد و گفت این توافق سبب تضعیف اقتصاد و رشد شغلی در آمریکا می‌شود.

تونبرگ که نامزد دریافت جایزه نوبل است جنبشی را به این منظور راه‌اندازی کرده است. او مبتکر جنبش «جمعه‌ها برای آینده» است که بر اساس آن، دانش‌آموزان اروپایی جمعه‌ها با حضور در خیابان نسبت به تغییرات اقلیمی اعتراض و راهپیمایی می‌کنند. این فعال محیط زیست حرکت دانش آموزان اروپایی را حرکتی تاریخ ساز عنوان کرد. او اکنون به نمادی از مبارزه علیه تغییرات آب وهوایی بدل شده و توجه جهانیان را به خود و محیط زیست جلب کرده است.

 

سخنرانی تونبرگ در سازمان ملل با تظاهرات صد‌ها هزار نفری در بسیاری از شهر‌های جهان در اعتراض به تغییرات اقلیمی، پیش از نشست سازمان ملل همراه شد.

 

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین